Silesion.PL

serwis informacyjny

Rąbać trzeba umieć. W Sycowie zrobią to najlepsi

Timbersports WT2022 Dubicki MS 7671

Timbersports WT2022 Dubicki MS 7671

Podobno, by zakochać się w żużlu, trzeba wybrać się na stadion i poczuć atmosferę na własnej skórze. Usłyszeć ryk silników i zobaczyć, jak emocjonujący potrafi być finisz. Tak samo jest z zawodami drwali. Dlatego 20 maja warto wybrać się do Sycowa, gdzie zostaną rozegrane zawody STIHL TIMBERSPORTS®.

W otwierającym sezon Polish Trophy będzie można podziwiać rywalizację najlepszych polskich drwali.

I w żużlu, i w zawodach drwali liczy się szybkość, technika, precyzja i doświadczenie. I tu, i tu ryk silnika dodaje smaku zmaganiom zawodników, a unoszący się w powietrzu zapach nadaje wydarzeniu niepowtarzalny klimat.

– To bardzo widowiskowy, pełen emocji i niespodziewanych zwrotów akcji sport, który spodoba się każdemu, kto tylko da mu szansę – przekonuje Michał Dubicki, jeden z najlepszych drwali w Polsce.

Dla niego występ w Sycowie będzie miał podwójną wartość. Po pierwsze to otwarcie sezonu, po drugie zawody odbędą się w jego rodzinnych stronach.

– A to zawsze daje dodatkowego kopa – przyznaje Dubicki, który w zeszłym roku wygrał imprezę w Sycowie, nie dając rywalom większych szans.

Jaki ojciec, taki syn

Ale o powtórzenie tego wyniku łatwo nie będzie, bo na zwycięstwo zęby i piły ostrzą sobie też rywale. Największymi wydają się Jacek i Szymon Groenwaldowie. Ojciec i syn w poprzednim sezonie pokazywali wysoką formę i teraz będą chcieli zacząć sezon od ostrego rąbania i wyciąć Dubickiego z pierwszego miejsca.

– Na pewno łatwo nie odpuścimy. Michał będzie miał na pewno ogromne wsparcie publiczności, ale zrobimy wszystko, by udanie rozpocząć zmagania – zgodnie mówią Groenwaldowie.
Będzie się działo

Zawody Polish Trophy są współorganizowane z Gminą Syców oraz Centrum Kultury w Sycowie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa około pięciu godzin. Przez cały dzień nie zabraknie innych atrakcji dla chętnych kibiców – takich jak koncerty czy strefy gastronomiczne.

– Wszystkich czeka z pewnością dobra zabawa, do której my dołożymy sportowe emocje. Format, w którym będziemy rywalizować, jest najbardziej ekstremalnym, więc będzie się działo! – zachęca do udziału w imprezie Szymon Groenwald.

Gra o wysoką stawkę

Zawodnicy rywalizują w zawodach z serii Polish, European i World Trophy to zawody STIHL TIMBERSPORTS® w najbardziej ekstremalnej postaci. Sportowi drwale mierzą się w czterech konkurencjach, wymagających mistrzostwa w posługiwaniu się siekierą (Underhand Chop, czyli przerąbanie kłody, na której się stoi oraz Standing Block Chop, czyli przerąbanie umieszczonej pionowo kłody drewna), piłą ręczną (Single Buck, czyli odcięcie olbrzymią ręczną piłą precyzyjnego „ciasteczka”, czyli drewnianego krążka), standardową pilarką (konkurencja Stock Saw).

W przeciwieństwie do standardowego formatu zawodów, tutaj wszystkie konkurencje wykonywane są bezpośrednio po sobie, a zawodnicy startują we dwóch – ten, który szybciej (i poprawnie technicznie) wykona swój bieg, kwalifikuje się do następnej rundy. Przegrany żegna się z zawodami. Tu nie ma miejsca na błędy, a jednym z najlepszych na świecie w tym ekstremalnym wyzwaniu jest Dubicki, który dwukrotnie wygrywał European Trophy.

– To faktycznie mój ulubiony sposób rywalizacji w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Adrenalina jest nieporównywalna z niczym innym – podkreśla drwal z Konar k. Rawicza.

Dwaj najlepsi zawodnicy zawodów Polish Trophy w Sycowie wywalczą kwalifikację do zawodów European Trophy, które odbędą się 30 lipca w Poznaniu.

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

Stihl TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024