Przygarnij psa. Aleksandra Oruba. Akwarela. Zamek Książąt Sułkowskich
Przygarnij psa. Aleksandra Oruba. Akwarela.
Zamek Książąt Sułkowskich
Wystawa czynna od: 31 lipca – 19 września 2021
Wernisaż wystawy 31 lipca godz. 16.00 w Fałatówce odział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej ul. Juliana Fałata 34, 43-360 Bystra
Na wystawie zostaną zaprezentowane akwarelowe portrety psów, które powstały specjalnie, jako ilustracje do tzw. Psiego kalendarza.
Pomysł na kalendarz charytatywny o tematyce bezdomnych psów pojawił się w 2010 roku, z inicjatywy Aleksandry Oruby i Marty Lelek. Z założenia publikacja miała zawierać 12 historii psów adoptowanych w danym roku z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej. Każda karta kalendarza miała zwierać ilustrację: akwarelowy portret wybranego psa, autorstwa Aleksandry Oruby, oraz tekst bazujący na wywiadzie
z nowymi właścicielami, zredagowany przez Martę Lelek. Wkrótce do zespołu dołączyła Daria Majchrzak, która opracowała projekt graficzny kalendarza. Realizacja pomysłu, czyli druk, promocja i kolportaż publikacji, była możliwa dzięki hojnym sponsorom, firmom, fundacjom i życzliwym ludziom, rozumiejącym ideę i cel przedsięwzięcia.
Od tamtego czasu, co roku ukazuje się Psi kalendarz, zawierający autentyczne historie bezdomnych psów, okoliczności ich adopcji i życie w nowym domu, spotkanie
z człowiekiem, problemy, wzruszenia, przyjaźń, miłość… Historie te otwierają serca, ale przede wszystkim promują idee adopcji i wspólnego przeżywania życia ze zwierzętami, dają poczucie sensu pomagania innym i bycia wrażliwym na otaczający nas świat.
Cały dochód ze sprzedaży kalendarza jest przeznaczony, za pośrednictwem fundacji Drahma, na pomoc i ochronę zwierząt, m.in. na pomoc medyczną i behawiorystyczną, sterylizację, karmę i wyposażenie dla psów do domów zastępczych, a także na dożywotnie utrzymanie starszych czy agresywnych osobników.
Każdy sprzedany kalendarz to szansa dla tych zwierząt, szansa na nowy dom i lepsze życie.
Aleksandra Oruba (ur. 1978 r. w Olkuszu)
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Ilustracji i Wydawnictwa, prof. Mirosława Adamczyka, otrzymała w 2004 r. Artystka specjalizuje się w ilustracji książkowej oraz malarstwie akwarelowym o tematyce animalistycznej. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.
Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).