Przesunięcie daty zamknięcia chodników przy budowie Centrum Himalaizmu rejonie ulic Markiefki 96 i Katowickiej 3 w katowickich Bogucicach

Planowane na dziś, 12 maja 2025 roku, wprowadzenie zmian w organizacji ruchu pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Katowickiej i Markiefki w katowickich Bogucicach zostało odroczone. Jak poinformowały władze miasta, termin rozpoczęcia nowych zasad poruszania się w okolicach budowy Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki zostanie ogłoszony w późniejszym czasie. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy wejdą one w życie.
Decyzja o przesunięciu zmian została ogłoszona w poniedziałek rano, krótko przed planowanym wprowadzeniem nowej organizacji ruchu. Przypomnijmy, że miała ona obejmować zamknięcie części chodników i przejść dla pieszych, w tym fragmentu traktu biegnącego wzdłuż placu budowy. Piesi mieli zostać skierowani na drugą stronę ulicy oraz do specjalnie wyznaczonych przejść tymczasowych.
Inwestycja o symbolicznym znaczeniu
Choć opóźnienie zmian w organizacji ruchu może wydawać się uciążliwe, u podstaw decyzji leży realizacja jednego z najbardziej symbolicznych projektów ostatnich lat w regionie – budowy Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Inwestycja powstaje w miejscu wyjątkowym – na katowickich Bogucicach, tuż obok miejsca narodzin słynnego himalaisty.
Centrum będzie nie tylko hołdem dla Jerzego Kukuczki, drugiego człowieka na świecie, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki, ale też nowoczesną przestrzenią edukacyjną, sportową i kulturową. Projekt autorstwa pracowni KUMstudio wygrał konkurs architektoniczny w 2021 roku i od początku budził duże zainteresowanie zarówno ze strony społeczności lokalnej, jak i środowiska wspinaczkowego.
Co powstaje na placu budowy?
Zgodnie z planem, powstający kompleks będzie składał się z trzech głównych stref:
- Muzealnej, poświęconej postaci Kukuczki oraz historii polskiego himalaizmu,
- Aktywności fizycznej, z profesjonalną ścianką wspinaczkową i przestrzenią do spotkań,
- Edukacyjno-kulturalnej, gdzie prowadzone będą warsztaty, wykłady i wydarzenia promujące sport górski i kulturę wysokogórską.
Unikalnym elementem obiektu będzie również zrekonstruowane mieszkanie rodzinne Kukuczki – miejsce jego narodzin i dorastania.
Wizualnie Centrum nawiązywać ma do krajobrazu górskiego – elewacja przypominać będzie skaliste ściany, a w aranżacji wnętrz i otoczenia zastosowane zostaną naturalne materiały, m.in. cegła klinkierowa i roślinność charakterystyczna dla wysokich partii gór.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).