Prawie 80 tysięcy zagranicznych pracowników w woj. śląskim. Najwięcej z Ukrainy, Gruzji i Białorusi.
Już ponad 932 tys. cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju. To o 57 tys. więcej niż pod koniec 2021 r. W województwie śląskim też odnotowany został wzrost liczby cudzoziemców. Pod koniec marca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spływają za blisko 80 tysięcy osób z zagranicznym paszportem.
Statystyki ZUS z końca marca tego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec marca tego roku liczba ta przekroczyła 932 tys.
Najwięcej obywateli Ukrainy
– Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwie, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny, nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie śląskim na 79,5 tys. cudzoziemców 62,7 tys. to Ukraińcy, co daje 79 proc. ogółu cudzoziemców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 666,7 tys., co stanowi około 72 procent ogółu cudzoziemców – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw śląskiego.
Przyjeżdżają do woj. śląskiego z całego świata
Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie śląskim mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata, od Wenezueli, poprzez Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik czy Tajlandię, a nawet kilku pracowników z paszportem nowozelandzkim.
Najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w naszym województwie jest w chorzowskim Oddziale ZUS, bo blisko 16 tys. osób, natomiast najmniej w Oddziale ZUS w Sosnowcu – niespełna 9 tys.
W trójce najczęściej zatrudnianych nacji w woj. śląskim są Ukraińcy, Gruzini oraz Białorusini. W Oddziale ZUS w Bielsku-Białej na koniec marca br. było zgłoszonych do ubezpieczenia 11 tys. 699 osób (9253 Ukraińców, 809 Gruzinów oraz 284 Białorusinów), w Oddziale ZUS w Sosnowcu 8360 osób (6633 obywateli Ukrainy, 409 obywateli Gruzji oraz 321 obywateli Białorusi), a w Oddziale ZUS w Chorzowie 15 tys. 914 osób (11 tys. 384 Ukraińców, 353 Gruzinów oraz 607 Białorusinów).
Dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim – stan na 31.03.2022 r.
Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec
– Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym, jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury – wyjaśnia rzeczniczka.
Umowa zlecenie z uczniem zza granicy
Wykonując pracę na umowę zlecenia, obcokrajowiec, który nie jest uczniem lub studentem do 26. roku życia, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne.
Natomiast umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę.
Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Co bardzo ważne, kiedy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).