Silesion.PL

serwis informacyjny

Pracujesz jako freelancer? Zabezpiecz swój biznes! Sprawdź nasz przewodnik

Pracujesz jako freelancer Zabezpiecz swoj biznes

Pracujesz jako freelancer Zabezpiecz swoj biznes

Globalizacja i postępująca cyfryzacja sprzyjają popularyzacji freelancingu. Obecnie na polskim rynku działa około 270 tysięcy freelancerów, a dynamika wzrostu rok do roku utrzymuje się na poziomie 7%. Czym najczęściej zajmują się polscy freelancerzy? Najwięcej, bo aż 26,4% główne źródło dochodu wskazuje copywriting i social media. Co piąty ankietowany zajmuje się grafiką i projektowaniem 3D. Kolejne 10,5% to projektanci stron www i twórcy sklepów internetowych. Taki sam procent stanowią osoby zajmujące się fotografią, video i animacją. Około 7% stanowią programiści. Taki sam procent reprezentują tłumacze1. Zdecydowana większość freelancerów pracuje z domu, więc odpowiednia organizacja pracy, to klucz do komfortowego i bezpiecznego prowadzenia biznesu. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

4 kluczowe kwestie

To jak pracujemy i jakie osiągamy wyniki wpływa na satysfakcję i zadowolenie z pracy oraz wysokość naszych zarobków. Jeśli pracujesz jako wolny strzelec, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo własnego biznesu, w szczególności zwróć uwagę na poniższe kwestie.

  1. Odpowiedni sprzęt i jego ubezpieczenie. Komputer komputerowi nie równy, a sprzęt powinien być dobrany do charakteru pracy. Inne wymagania sprzętowe będzie miał grafik, inne projektant, a jeszcze inne copywriter. Bez względu na wszystko, warto cały sprzęt ubezpieczyć. Czy to od kradzieży, zniszczenia czy usterki. Nie mając działającego sprzętu nie można wywiązać się z umów, a to skutkuje utratą zarobku i zaufania klienta.
  1. Organizacja pracy, prioretyzacja zadań i określenie godzin pracy. Żeby praca była efektywna, a zadania wykonane na czas, należy ustalić priorytety i ramy czasowe dla poszczególnych zleceń. Warto postawić także wyraźną granicę między życiem zawodowym, a prywatnym, żeby nie zatracić się w pracy.
  1. Terminowość i zapewnienie ciągłości pracy. Zapewnienie zasilania narzędziom pracy, a także stałe łącze internetowe pozwalają na kontakt z klientem w wyznaczonych godzinach pracy. Mając awaryjne źródło energii w postaci przenośnej stacji zasilania nie trzeba się martwić o awarie sieci elektroenergetycznych, a w czasie burzy nie trzeba rezygnować z pracy, w trosce o bezpieczeństwo urządzeń. Przenośna stacja zasilania daje pewność i bezpieczeństwo, które są bardzo istotne podczas prowadzenia własnego biznesu – wyjaśnia Ewa Wojaczek z EcoFlow.
  1. Dbałość o jakość oferowanych usług i ich właściwa prezentacja. Potencjalny klient często dokonuje wyboru usługodawcy kierując się analizą jego dotychczasowych osiągnięć, więc budowanie portfolio to nie tylko zadanie dla fotografa. Im więcej dorobku, dobrego jakościowo, zostanie przedstawione klientowi, szanse zdobycia zlecenia wzrosną.

Jak zapewnić sobie komfort pracy?

Praca freelancera to w dużej mierze niezależność, która pozwala na wykonywanie pracy wszędzie tam, gdzie tylko jest dostęp do niezbędnego sprzętu i możliwość jego zasilenia czy naładowania. Z jednej strony nieograniczone możliwości, a z drugiej… kula u nogi, bo co, kiedy zasilania braknie? Bez względu na miejsce wykonywania pracy, komfort i spokój psychiczny zapewni przenośna stacja zasilania, która na wypadek awarii posłuży za alternatywne źródło energii. Możliwości stacji przedstawia Marta Król z EcoFlow: Wybór stacji zasilania powinien determinować sprzęt, który chcemy z niej zasilić. Przykładowo stacja zasilania o pojemności 576Wh naładuje telefon 47 razy, a laptop 8 razy. Stacja o pojemności 1260Wh jest w stanie naładować telefon 104 razy, a laptop 19 razy. Ponadto każda stacja wyposażona jest w szereg najczęściej spotykanych portów wyjściowych, więc nie trzeba się obawiać, że jakiegoś urządzenia nie uda się podłączyć.

Dodatkowe korzyści? Dlaczego nie!

Niezależność, mobilność, pełna swoboda, czego więcej potrzeba freelancerowi. A może bycie bardziej EKO? Przenośna stacja zasilania to nie tylko awaryjne źródło energii, ale ekoźródło zasilania, dzięki możliwości ładowania przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Połączenie stacji z panelami daje możliwość pracy nie tylko w domu, ale wszędzie tam, gdzie się zapragnie: w parku, ogrodzie czy poza miastem. A przy okazji z korzyścią dla środowiska i portfela, bo wytworzona dzięki panelom energia nic nie kosztuje. Gdyby tego było mało, stację można wykorzystać jako magazyn energii, uzyskanej z paneli w ciągu dnia, którą wykorzystamy wieczorem czy w nocy. Ponadto stacja może posłużyć także do zasilenia sprzętów domowych. Zastosowane w stacjach rozwiązania pozwalają na zasilenie 99% typowych sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

Jak widać narzędzia niezbędne w pracy mogą okazać się bardzo przydatne w życiu codziennym. Ich wielozadaniowość pozwala wprowadzić bezpieczeństwo i spokój do własnego biznesu, który prowadzony na zasadach freelancingu często jest stresujący i wymaga stałego czuwania nad każdym aspektem działalności.

1 https://useme.com/pl/blog/raport-freelancing-w-polsce-i-na-swiecie-2021,259/#:~:text=W%20Polsce%20w%202021%20roku%20jako%20freelancerzy%20pracowa%C5%82o%20ponad%20270,warto%C5%9Bci%2015%2C4%20mln%20z%C5%82

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025