Silesion.PL

serwis informacyjny

Poznań złożył do wojewody wniosek o modernizację obiektów Warty

Blisko 43 mln zł ma kosztować modernizacja obiektów Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej 12. Wniosek w tej sprawie złożyły do wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka władze Poznania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota, o którą stara się miasto, wynosi 38 mln zł.

Piłkarze Warty Poznań od ponad roku rozgrywają swoje mecze ligowe na stadionie w Grodzisku Wlkp. „Ogródek” nie spełnia wymogów licencyjnych – rok temu I-ligowych, a obecnie tych, które są stawiane przed klubami Ekstraklasy. Siedziby z prawdziwego zdarzenia nie mają też sekcje szermierki, tenisa i hokeja na trawie zasłużonego, ponad 108-letniego klubu.

Teraz jest szansa, by to się zmieniło. Powstaje bowiem projekt gruntownej modernizacji infrastruktury sportowej przy Drodze Dębińskiej 12 – jest to efekt wspólnych prac Warty Poznań S.A. oraz Klubu Sportowego Warta Poznań przy wsparciu samorządu Miasta Poznania. Inwestycja obejmuje zapewnienie infrastruktury dla sekcji obecnie funkcjonujących na terenie obiektu tj. piłki nożnej, szermierki, tenisa ziemnego oraz hokeja na trawie.

W poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski wizytowali tereny i obiekty klubowe przy Drodze Dębińskiej 12. Podczas spotkania zapoznali się z planami dotyczącymi zbudowania zadaszonej trybuny wraz z zapleczem socjalnym – wszystko po to, żeby na obiekcie mogły się odbywać mecze najwyższej klasy rozgrywkowej. Pomysł jest taki, aby w przyszłości była możliwość rozbudowania widowni i docelowo stworzenia kameralnego stadionu w „Ogródku”.

Planowane jest również zbudowanie dwóch boisk treningowych, z czego jedno z nich ma mieć sztuczną nawierzchnię i zadaszenie. Z tych boisk będą mogły korzystać m.in. zespoły młodzieżowe Akademii Warty Poznań. Inwestycja obejmuje także budowę hali szermierczej z pełnym wyposażeniem, hali gimnastycznej dla hokeistów na trawie oraz kortów tenisowych. Jego realizacja pozwoli na stworzenie unikalnego w skali całego kraju kompleksu sportowego w centrum miasta.

– Potwierdzam, że miasto już złożyło wniosek w tej sprawie. Dofinansowanie byłoby wielką szansą dla Warty Poznań. – powiedział po wizycie przy Drodze Dębińskiej 12 wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Na tym etapie trudno jednak składać jakiekolwiek deklaracje. Teraz kwestia dofinansowania zależy od przygotowanego wniosku, który zostanie rozpatrzony przez komisję powołaną przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz od atrakcyjności innych propozycji składanych przez samorządy. W ramach drugiego naboru w ramach Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych w skali kraju do wydania jest 6 mld zł. Przypomnę, że Poznań w pierwszym naborze był największym beneficjentem w Wielkopolsce. Miasto otrzymało 93 mln zł na inwestycje, które z powodu COVID-19 mogły nie zostać zrealizowane. Rządowy Fundusz jest odpowiedzią na sytuację finansową samorządów spowodowaną przez koronawirusa.

Całość ma kosztować blisko 43 mln zł i powstać do końca 2022 roku. Zdecydowana większość sumy potrzebnej do realizacji tych ambitnych planów – bo aż 38 mln zł – ma pochodzić z budżetu centralnego. Władze Poznania złożyły już wniosek o pozyskanie tych środków. W poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski wizytowali tereny i obiekty klubowe przy Drodze Dębińskiej 12.

Miasto Poznań od dłuższego czasu wspiera Wartę Poznań. W ostatnim roku powstał system sztucznego oświetlenia głównego boiska na stadionie, a obecnie trwają prace nad ukończeniem instalacji podgrzewania murawy – powiedział zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, który wraz z prezydentem miasta, Jackiem Jaśkowiakiem, odwiedzili niedawno miejskie obiekty, z których korzysta Warta Poznań. – Teraz czas na kolejne kroki, które pozwolą Warcie Poznań stanąć na nogi i cieszyć się nowoczesną bazą sportową. Dlatego złożyliśmy wniosek do wojewody wielkopolskiego o dofinansowanie inwestycji przy Drodze Dębińskiej.

Wniosek o dofinansowanie został złożony i czeka na akceptację. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na pierwszą połowę listopada.

Fot. Piotr Leśniowski / Warta Poznań

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024