Silesion.PL

serwis informacyjny

Powstała Superliga. 12 najbogatszych klubów świata rezygnuje z Ligi Mistrzów

W nowych rozgrywkach piłkarskich o nazwie SUPERLIGA stałe miejsce będą miały: 6 klubów angielskich: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham; 3 hiszpańskie: Atlético Madryt, Barcelona, Real Madryt; 3 włoskie: AC Milan, Inter Mediolan, Juventus.

Nowopowstała Superliga byłaby 20 drużynową ligą, w skład której należałoby 15 stałych członków, a pozostałych 5 członków ligi składałaby się z drużyn, które zakwalifikowały się w krajowych rozgrywkach Ligi Europejskiej. 20 drużyn rywalizowałoby w 2 grupach po 10 drużyn każda, ze zrównoważonym harmonogramem meczów u siebie i na wyjeździe z każdą drużyną w grupie.

18 kwietnia 2021 r. New York Times poinformował, że 12 klubów w Anglii, Włoszech i Hiszpanii zgodziło się w zasadzie na utworzenie europejskiej superligi. The New York Times poinformował, że każdy zespół zarobiłby ponad 400 milionów dolarów (290 milionów funtów) za udział w konkursie. Raporty wywołały negatywną reakcję UEFA, federacji piłkarskich i lig piłkarskich pierwszorzędnych Anglii, Włoch i Hiszpanii, które wydały wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że nie pozwolą na kontynuację Superligi. UEFA powtórzyła również, że kluby biorące udział w Superlidze zostaną wykluczone ze wszystkich innych rozgrywek krajowych, europejskich i światowych, a ich zawodnikom można odmówić możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych. Francuska federacja piłki nożnej i francuska liga zawodowa również wydałyby oświadczenie sprzeciwiające się proponowanej Super Lidze; W podobnym tonie wypowiedziały się władze niemieckiej piłki nożnej. Prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Boris Johnson również wyrazili sprzeciw wobec planu. Fani również wyrazili sprzeciw; Football Supporters Europe nazwała wniosek „nielegalnym, nieodpowiedzialnym i antykonkurencyjnym z założenia”.

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen="">

Które zespoły zagrają w Superlidze?

12 zespołów, które są obecnie członkami-założycielami, to:

  • Arsenal (obecnie 9. w EPL)
  • Chelsea (obecnie 5. w EPL)
  • Liverpool (obecnie 6. w EPL)
  • Manchester City (obecnie 1. miejsce w EPL)
  • Manchester United (obecnie 2. w EPL) 
  • Tottenham Hotspur (obecnie 7. w EPL)
  • Atletico Madryt (obecnie 1.w La Liga)
  • Barcelona (obecnie 3. w La Liga)
  • Real Madryt (obecnie 2.w La Liga)
  • AC Milan (obecnie 2. w Serie A)
  • Inter Mediolan (obecnie 1. w Serie A)
  • Juventus Turyn (obecnie 4. w Serie A)

Oprócz tych 12 drużyn założyciele mówią, że spodziewają się dodać jeszcze trzy stałe zespoły i dodatkowo zezwolić na dołączenie do Superligi pięciu drużyn z Europy.

Jak wyglądałby format Super League?

Superliga byłaby ligą 20 drużynową, składającą się z 15 stałych członków, a pozostałych pięciu członków ligi składałaby się z drużyn, które zakwalifikowały się w krajowych rozgrywkach Ligi Europejskiej. 20 drużyn rywalizowałoby w dwóch grupach po 10 drużyn każda, ze zrównoważonym harmonogramem meczów u siebie i na wyjeździe z każdą drużyną w grupie. Jak tylko będzie to możliwe po rozpoczęciu zawodów mężczyzn, zostanie również uruchomiona odpowiednia liga kobiet.

Trzech najlepszych graczy w każdej grupie zakwalifikowałoby się do ćwierćfinałów, podczas gdy zdobywca czwartego i piątego miejsca grałby w dwumeczowej rundzie play-in, aby zakwalifikować się do fazy pucharowej. Wtedy dwumeczowy system pucharowy zostałby wykorzystany do gry aż do finału, który byłby pojedynczym meczem w celu wyłonienia mistrza.  

Z ogłoszenia Super League:

• 20 uczestniczących klubów z 15 klubami założycielskimi i mechanizmem kwalifikacyjnym dla kolejnych pięciu drużyn, które kwalifikują się corocznie na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu.

• Mecze w środku tygodnia, w których wszystkie uczestniczące kluby nadal rywalizują w swoich ligach krajowych, zachowując tradycyjny krajowy kalendarz meczów, który pozostaje sercem rozgrywek klubowych.

• Sierpniowy początek z klubami uczestniczącymi w dwóch grupach po 10, grających mecze u siebie i na wyjeździe, przy czym najlepsza trójka w każdej grupie automatycznie kwalifikuje się do ćwierćfinałów. Drużyny, które zajmą czwarte i piąte miejsce, zmierzą się następnie w dwumeczowej play-off o pozostałe ćwierćfinałowe pozycje. Do finału pod koniec maja wykorzystany zostanie format dwuczęściowy, który zostanie rozegrany jako pojedynczy mecz w neutralnym miejscu.

Kto zarządza Super Ligą?

Pierwszym szefem prezesa Super League jest prezes Realu Madryt Florentino Perez, a wspiera go wiceprezes Andrea Agnelli, prezes Juventusu i Joel Glazer, współprzewodniczący Manchesteru United. Oto pełna lista:

  • Przewodniczący: Florentino Perez (Real Madryt)
  • Vice chairman: Stan Kroenke (Arsenal)
  • Wiceprzewodniczący: Andrea Agnelli (Juventus)
  • Wiceprzewodniczący: John W. Henry (Liverpool)
  • Wiceprzewodniczący: Joel Glazer (Manchester United)

Andrea Agnelli, prezes Juventusu i wiceprzewodniczący Super League, powiedział: „Nasze 12 klubów założycielskich reprezentuje miliardy fanów na całym świecie i 99 europejskich trofeów. Zebraliśmy się w tym krytycznym momencie, umożliwiając zmianę europejskiej konkurencji, stawiając grę, którą kochamy na trwałych podstawach na przyszłość, znacznie zwiększając solidarność i zapewniając fanom i amatorom regularny przepływ najważniejszych spotkań, które będzie karmić ich pasję do gry, zapewniając im jednocześnie angażujące wzory do naśladowania ”.

Joel Glazer, współprzewodniczący Manchesteru United i wiceprzewodniczący Super League, powiedział: „Poprzez gromadzenie najlepszych klubów i zawodników świata, aby grali ze sobą przez cały sezon, Super Liga otworzy nowy rozdział w europejskiej piłce nożnej, zapewniając światowej klasy zawody i udogodnienia oraz zwiększone wsparcie finansowe dla szerszej piramidy piłkarskiej ”.

Florentino Perez, prezes Realu Madryt i pierwszy przewodniczący Super League, powiedział: „Pomożemy piłce nożnej na każdym poziomie i przeniesiemy ją na należne jej miejsce na świecie. Piłka nożna to jedyny światowy sport na świecie z ponad czterema miliardami kibiców i naszym obowiązkiem jako dużych klubów jest odpowiadanie na ich pragnienia ”.

W błyskawicznej odpowiedzi UEFA wydała wspólne oświadczenie, osobiście zaaprobowane przez prezydenta organu zarządzającego Aleksandra Ceferina, z FA, Premier League, La Liga i Serie A, a także z federacjami piłkarskimi Hiszpanii i Włoch, które zniweczyły plany.

UEFA podkreśliła, że ​​czołowe europejskie organy zarządzające i ligi piłkarskie pozostaną zjednoczone w sprzeciwianiu się „cynicznej” inicjatywie i wykorzystają wszystkie dostępne im metody, w tym działania prawne, aby uniemożliwić wprowadzenie tego schematu w życie.

W styczniu FIFA ogłosiła, że zabroni klubom i zawodnikom udziału w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych, jeśli dołączą do ligi separatystów. W niedzielę, w odpowiedzi na ogłoszenie Super League, FIFA potwierdziła swoje stanowisko następującym oświadczeniem:

FIFA pragnie wyjaśnić, że opowiada się zdecydowanie za solidarnością w piłce nożnej i sprawiedliwym modelem redystrybucji, który może pomóc w rozwoju piłki nożnej jako sportu, szczególnie na poziomie globalnym, od czasu rozwoju globalna piłka nożna to podstawowa misja FIFA.

Naszym zdaniem i zgodnie z naszym statutem, wszelkie rozgrywki piłkarskie, krajowe, regionalne lub globalne, powinny zawsze odzwierciedlać podstawowe zasady solidarności, integracji, uczciwości i sprawiedliwej redystrybucji finansowej. Ponadto organy zarządzające piłką nożną powinny stosować wszelkie zgodne z prawem, sportowe i dyplomatyczne środki, aby tak się stało. W tym kontekście FIFA może jedynie wyrazić swoją dezaprobatę wobec „zamkniętej europejskiej ligi separatystów” poza międzynarodowymi strukturami piłkarskimi i nieprzestrzegania wyżej wymienionych zasad.

FIFA zawsze opowiada się za jednością w światowej piłce nożnej i wzywa wszystkie strony zaangażowane w gorące dyskusje do zaangażowania się w spokojny, konstruktywny i wyważony dialog dla dobra gry oraz w duchu solidarności i fair play. FIFA oczywiście zrobi wszystko, co konieczne, aby przyczynić się do zharmonizowanej przyszłości w ogólnym interesie piłki nożnej.  

Co mówią o SuperLidze byli zawodnicy, trenerzy i dyrektorzy?

Gary Neville, były kapitan Manchesteru United, opisał to jako „absolutną hańbę” i nazwał właścicieli klubów „handlarzami butelek”, motywowanymi „czystą chciwością”.: – „Nie jestem przeciwny modernizacji rozgrywek piłkarskich, mamy Premier League, mamy Ligę Mistrzów” – powiedział Neville podczas transmisji Sky Sports z Premier League. – „Ale przedstawienie propozycji w środku COVID-u, w samym środku kryzysu gospodarczego, który istnieje dla wszystkich klubów, to absolutny skandal. United i reszta wielkiej szóstki klubów, które podpisały kontrakt z resztą Premier League powinna się wstydzić.”

Sir Alex Ferguson, legendarny menedżer Manchesteru United, powiedział Reuterowi , że skończy się 70 lat historii futbolu. – „Dyskusja o Super League to odejście od 70 lat europejskiej klubowej piłki nożnej” – powiedział Ferguson. „Zarówno jako zawodnik prowincjonalnej drużyny Dunfermline w latach 60., jak i menedżer w Aberdeen, zdobywając Puchar Zdobywców Pucharów Europy, dla małego prowincjonalnego klubu w Szkocji było to jak wspinaczka na Mount Everest.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, wydał następujące oświadczenie z dezaprobatą: – „Plany dotyczące europejskiej superligi byłyby bardzo szkodliwe dla piłki nożnej, a my wspieramy władze piłkarskie w podejmowaniu działań. Uderzyłyby one w samo serce rozgrywek krajowych i dotkną kibiców w całym kraju.

Prezydent Francji Emmanuel Macron również potępia ligę separatystów. – „Prezydent Republiki z zadowoleniem przyjmuje stanowisko francuskich klubów, które odmówiły udziału w projekcie europejskiej superligi piłkarskiej, który zagraża zasadzie solidarności i zasług sportowych. Państwo francuskie będzie wspierać wszelkie kroki podjęte przez LFP, FFF, UEFA i FIFA w celu chronić integralność federalnych zawodów, zarówno krajowych, jak i europejskich ”.

Jakie kluby zagrają w Superlidze?

Z chwilą ogłoszenia powstania Superligi potwierdzono udział 12 zespołów: 6 klubów angielskich, 3 hiszpańskie i 3 włoskie.
Arsenal
Chelsea
Liverpool
Manchester City
Manchester United
Tottenham Hotspur
Atletico Madryt
Barcelona 
Real Madryt 
AC Milan
Inter Mediolan 
Juventus Turyn

Jak wyglądają rozgrywki Superligi?

Superliga byłaby ligą 20 drużynową, składającą się z 15 stałych członków, a pozostałych pięciu członków ligi składałaby się z drużyn, które zakwalifikowały się w krajowych rozgrywkach Ligi Europejskiej. 20 drużyn rywalizowałoby w dwóch grupach po 10 drużyn każda, ze zrównoważonym harmonogramem meczów u siebie i na wyjeździe z każdą drużyną w grupie.

Kiedy wystartuje Superliga?

W sierpniu 2021 roku. • Sierpniowy początek z klubami uczestniczącymi w dwóch grupach po 10, grających mecze u siebie i na wyjeździe, przy czym najlepsza trójka w każdej grupie automatycznie kwalifikuje się do ćwierćfinałów. Drużyny, które zajmą czwarte i piąte miejsce, zmierzą się następnie w dwumeczowej play-off o pozostałe ćwierćfinałowe pozycje. Do finału pod koniec maja wykorzystany zostanie format dwuczęściowy, który zostanie rozegrany jako pojedynczy mecz w neutralnym miejscu.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025