Ponad połowa Polaków nie wyobraża sobie życia bez samochodu [BADANIE]
Mając do przebycia więcej niż 6 kilometrów, Polki i Polacy najczęściej wybierają samochód. Równocześnie 40 proc. osób twierdzi, że podróż autem to konieczność, gdy nie ma innej rozsądnej alternatywy. Połowa Polaków ograniczyłaby jazdę samochodem do minimum, gdyby istniał lepszy transport publiczny oraz infrastruktura drogowa – wynika z badania Autopay „Podróże samochodowe Polek i Polaków”.
Czy Polacy nie rozstają się z samochodem? Z badania wynika, że 90 proc. Polek i Polaków od czasu do czasu jeździ autem. Nieco rzadziej robią to osoby z najmłodszej grupy wiekowej. Wybór środka transportu zależy między innymi od pokonywanego dystansu. Ponad 60 proc. osób najczęściej decyduje się na jazdę samochodem, gdy ma do pokonania 6 kilometrów lub więcej.
Im mniejsza odległość, tym więcej Polek i Polaków wybierze transport publiczny, rower i hulajnogę lub spacer. Mając do pokonania od 3 do 5 kilometrów, cztery na dziesięć osób wciąż pojedzie autem. Dystans do 2 kilometrów ponad połowa przejdzie pieszo, a co piąta osoba skorzysta z samochodu. Na dłuższej trasie, powyżej 100 kilometrów, co trzeci Polak najczęściej wybierze transport publiczny – pociąg, autobus lub tramwaj. Większość jednak zdecyduje się na podróż samochodem.
Z badania Autopay wynika, że – niezależnie od dystansu – samochód najczęściej wybierają mieszkańcy wsi, najrzadziej osoby z dużych i wielkich miast. Kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z transportu publicznego oraz jeżdżą rowerem i hulajnogą. Z kolei mężczyźni, niezależnie od liczby kilometrów, częściej niż kobiety wsiadają „za kółko” .
– Dla większości Polek i Polaków samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu po naszym kraju. Nic więc dziwnego, że wybierają jazdę autem nawet na krótszych dystansach. Samochód wydaje się być najważniejszy dla mieszkańców wsi, z kolei osoby z większych miast częściej korzystają z dostępnej alternatywy w postaci transportu publicznego – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.
Okoliczności wykorzystania samochodu
Na decyzję o wyborze środka transportu wpływają przede wszystkim czas i wygoda. Trzecim liczącym się czynnikiem jest koszt przejazdu – wskazuje na niego cztery na dziesięć osób. W jakim celu Polacy najczęściej jeżdżą samochodem? Dzięki badaniu Autopay wiemy, że różne grupy demograficzne wykorzystują go nieco inaczej. Mieszkańcy wsi i osoby starsze najczęściej korzystają z samochodu, żeby załatwić sprawunki (zrobić zakupy lub pojechać na wizytę lekarską i urzędową). Młodsze osoby z kolei częściej jeżdżą autem do pracy. Mieszkańcy największych miast częściej niż pozostali, wybierają się samochodem w podróże weekendowe lub wakacyjne. Na wsiach samochód częściej wykorzystywany jest jako środek transportu do kościoła.
Podróże „do” i „z” pracy, załatwianie sprawunków oraz podróże weekendowe generują najwięcej kilometrów pokonywanych samochodami przez Polki i Polaków.
Jak Polki i Polacy podróżują samochodem?
Ponad połowa kierowców w Polsce pokonuje rocznie więcej niż 10 tysięcy kilometrów. Najczęściej samochodem kierują mężczyźni, osoby młodsze oraz mieszkańcy mniejszych miast i wsi. Za kierownicą przeważnie siada średnio co piąta kobieta. Jedna na cztery osoby rolę kierowcy i pasażera przeplata, a 27 proc. Polaków lepiej czuje się w roli pasażera.
Prawie połowa Polek i Polaków, podróżujących samochodem, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystała z autostrad w Polsce kilka razy. Na swojej samochodowej trasie częściej uwzględniają je mężczyźni, osoby z młodszych grup wiekowych oraz mieszkańcy miast.
– Samochód to ulubiony środek transportu większości Polaków, którzy pod uwagę biorą szybkość i wygodę. Czas podróży po Polsce, ale i za granicą można skrócić, korzystając z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Teraz przejazd płatnymi odcinkami jest jeszcze prostszy dzięki wygodnym płatnościom online – dodaje Miłosz Kurzawski z Autopay Mobility, operatora aplikacji Autopay, dzięki której można kupić e-winiety do Czech, Słowacji, Słowenii i na Węgry zarówno w aplikacji, jak i poprzez stronę internetową.
Metryczka:
Badanie „Podróże samochodowe Polek i Polaków” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay metodą CAWI przez pracownię badawczą Satisface na reprezentatywnej grupie 1046 dorosłych Polaków w kwietniu 2023.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).