Silesion.PL

serwis informacyjny

Ponad 900 zawodników i zawodniczek rywalizuje w katowickim Spodka w mistrzostwach Europy w szachach szybkich

Alexandra Kosteniuk i Maciej Klekowski Mistrzostwa Europy w szachach szybkich Katowice 2022 fot. Rafal Oleksiewicz

Alexandra Kosteniuk i Maciej Klekowski Mistrzostwa Europy w szachach szybkich Katowice 2022 fot. Rafal Oleksiewicz

Ponad 900 zawodników i zawodniczek z całej Europy rywalizuje na płycie katowickiego Spodka w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Po raz kolejny Katowice stają się europejską stolicą szachów, a katowicki Spodek zamienił się w imponującą rozmiarami szachową arenę. W niedzielę dokończona zostanie rywalizacja w szachach szybkich, a najlepsi otrzymają medale i premie finansowe. W puli nagród jest ponad dwieście tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w sobotę Maciej Klekowski obronił w katowickim Spodku tytuł wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych, wśród kobiet druga była reprezentująca Polskę Aleksandra Malcewska. W sobotę rozegrano sześć z jedenastu rund turnieju szachów szybkich. Liderem wśród panów jest piątkowy mistrz Europy w szachach błyskawicznych – Czech Davida Navara z Wasko HETMAN GKS Katowice. Wśród pań przewodzi Elisabeth Paehtz z Niemiec, a trzecia jest Polka Anna Kubicka. Jutro pozostałe pięć rund, po których poznamy medalistów.

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

To kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Organizację mistrzostw w Katowicach wspierają miasto Katowice, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.

Europejska Unia Szachowa już po raz drugi powierzyła organizację mistrzostw Polsce, a dokładnie Katowicom – mówi Dana Reizniece-Ozola, wiceprezes Europejskiej Unii Szachowej (ECU). – Na taką decyzję mają wpływ dwa czynniki, przede wszystkim bardzo wysoki poziom organizacji mistrzostw, a także wyjątkowa atmosfera, jaka panuje w Spodku. Wszystko przebiega tutaj bardzo płynnie, a wielu graczy z całej Europy chwali nie tylko przebieg zawodów, ale także atmosferę, jak panuje w Katowicach – dodaje.

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Impreza ma jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo prowadzona jest oddzielnie klasyfikacja kobiet, nie tylko kategoria open. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy. Było to możliwe także dzięki dużemu wsparciu sponsorów.

Strategia to jest zawsze wybór, ale długo się nie zastanawialiśmy się, w którą z dyscyplin zainwestować – opowiada Adam Mokrysz, prezes grupy Mokate. – Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, na co się zdecydować. Gramy w szachy od dawna, to nasza rodzinna tradycja. Od lat konsekwentnie promujemy i wspieramy rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. To gra przyszłości, najlepsza alternatywa do dzisiejszych technologii, ekranów. Szachy łączą pokolenia – dodaje prezes.

Jak zwykle w trakcie katowickiej imprezy, obok największych gwiazd polskich i europejskich szachów, występują setki osób, które amatorsko grają w szachy. Mają niepowtarzalną okazję zmierzenia się z gwiazdami tej dyscypliny.

Nasz legendarny Spodek to najlepsze miejsce na wielkie wydarzenia sportowe – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Mieliśmy tutaj złote mistrzostwa świata siatkarzy, będą teraz grali piłkarze ręcznie, ale coraz częściej pojawiają się w nim turnieje szachowe. Kapitalnie wspólpracuje się z Polskim Związkiem Szachowym, naszym Śląskim Związkiem Szachowym i międzynarodowymi federacjami. Szachy są wyjątkową dyscypliną sportową, która pobudza i rozwija wyobraźnię od najmłodszych lat. Stąd tak duże zaangażowanie naszego samorządu nie tylko w międzynarodowe wydarzenia, ale także szkolenie od podstaw i popularyzację szachów – dodaje.

Adam Mokrysz I David Navara Mistrzostwa Europy W Szachach Szybkich Katowice 2022 Fot. Rafal Oleksiewicz
Adam Mokrysz i David Navara – Mistrzostwa Europy w szachach szybkich Katowice 2022 fot. Rafał Oleksiewicz

Na najlepszych zawodników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych oraz mistrzostw Europy w szachach szybkich czekać będą, oczywiście oprócz medali, także nagrody finansowe. W niedzielę zawodnicy grać będą ostatnie rundy w mistrzostwach Europy w szachach szybkich – od godz. 10. Ceremonia medalowa przewidziana jest na godz. 15.45.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025