Polska wprowadza czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą. Decyzja rządu wejdzie w życie 7 lipca

Premier RP Donald Tusk fot. youtube.com/@premierRP
Rząd premiera Donalda Tuska podjął decyzję o czasowym przywróceniu kontroli granicznych na odcinkach granic Polski z Niemcami i Litwą. Powodem są sygnały o rosnących wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem oraz działania podejmowane wcześniej przez stronę niemiecką. Kontrole mają wejść w życie w poniedziałek 7 lipca, a odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Odprawa z udziałem najwyższych służb
Premier poinformował o decyzji po porannej odprawie z udziałem Straży Granicznej, przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji, a także ministrów: Władysława Kosiniaka-Kamysza (obrona narodowa) oraz Tomasza Siemoniaka (sprawy wewnętrzne). Spotkanie dotyczyło bieżącej sytuacji na granicach, w tym problemów pojawiających się na granicy polsko-niemieckiej oraz wschodnich odcinkach granicy z Litwą.
Zgodnie z wypowiedzią premiera, wniosek o konieczność czasowego przywrócenia kontroli zgłosiła Straż Graniczna, a decyzja zapadła na poziomie rządowym jeszcze tego samego dnia. Jak zaznaczył Donald Tusk, celem jest zwiększenie skuteczności działań służb i zapewnienie szczelności granic w sytuacjach wymagających interwencji.
Reakcja na jednostronne działania Niemiec
Premier przypomniał, że już w marcu 2025 roku informował stronę niemiecką o możliwej potrzebie wprowadzenia takich rozwiązań po stronie polskiej. Jak podkreślił, Niemcy wprowadziły jednostronne kontrole graniczne, co znacząco wpłynęło na przepływ osób i sposób egzekwowania wspólnych zasad w ramach strefy Schengen.
W ocenie szefa rządu, kontrole po niemieckiej stronie granicy prowadziły do zwiększenia liczby prób zawracania cudzoziemców na teren Polski, co w praktyce oznaczało przesunięcie ciężaru odpowiedzialności na polskie służby. Brak kontroli po stronie polskiej – zdaniem premiera – utrudniał skuteczne reagowanie w takich sytuacjach.
Stanowcze słowa pod adresem opozycji
Donald Tusk odniósł się również do komentarzy niektórych polityków, którzy jego zdaniem podważają zaufanie do służb państwowych, takich jak Straż Graniczna. Premier skrytykował zachowanie przedstawicieli sceny politycznej, którzy – jak wskazał – otwarcie wspierają działania aktywistów powiązanych z organizacjami prawicowymi, utrudniających pracę funkcjonariuszy.
– Haniebne i skandaliczne jest obrażanie służb państwowych i dystansowanie się od ich działań. Oczekuję od wszystkich polityków wspierania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo granic i obywateli – powiedział premier. W tym kontekście wymienił m.in. Roberta Bąkiewicza, którego działalność – jak wskazano – ma negatywny wpływ na skuteczność operacyjną służb.
Tło decyzji i szerszy kontekst polityczny
Wprowadzenie kontroli granicznych w obrębie Unii Europejskiej jest rozwiązaniem przewidzianym przez przepisy wspólnotowe, możliwym w sytuacjach nadzwyczajnych. Ruchy migracyjne, działania przemytnicze czy zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego mogą stanowić podstawę do czasowego zawieszenia zasad swobodnego przepływu osób w ramach strefy Schengen.
Polska – podobnie jak inne państwa członkowskie – wielokrotnie korzystała z tego mechanizmu, m.in. podczas dużych wydarzeń międzynarodowych lub sytuacji kryzysowych. Tym razem kontekst jest szerszy i związany z relacjami z Republiką Federalną Niemiec, jak również z działaniami w przestrzeni przygranicznej z Litwą.
Zakres i forma planowanych kontroli
Szczegóły dotyczące formy kontroli oraz zakresu objętego nimi terytorium mają zostać przedstawione przez MSWiA w odpowiednim rozporządzeniu. Zazwyczaj tego rodzaju działania obejmują kontrole wyrywkowe, punktowe patrole i zwiększoną obecność służb w rejonach granicznych.
Kontrole nie oznaczają zamknięcia granic, ale mają charakter tymczasowy i dostosowany do skali zagrożenia. Jak zapowiadają przedstawiciele rządu, działania będą prowadzone w sposób umożliwiający utrzymanie płynności ruchu przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa.
Wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa to także sygnał polityczny wobec partnerów z Unii Europejskiej. Pokazuje, że Polska oczekuje równego traktowania i spójnych działań w obszarze ochrony zewnętrznych granic Unii oraz przeciwdziałania nielegalnej migracji.
Kolejne decyzje w przygotowaniu
Premier zapowiedział, że temat bezpieczeństwa granic będzie jednym z głównych punktów najbliższych posiedzeń rządu. Możliwe są również kolejne zmiany w zakresie organizacji pracy Straży Granicznej, zwiększenia środków technicznych oraz wzmocnienia koordynacji między służbami.
Decyzja o przywróceniu kontroli granicznych obowiązywać ma od 7 lipca, ale – jak zaznaczają przedstawiciele rządu – może zostać wydłużona lub skrócona w zależności od rozwoju sytuacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Dodaj komentarz