Silesion.PL

serwis informacyjny

Polska prezydencja w UE szansą na zrównoważoną transformację energetyczną

Flaga Unii Europejskiej Eu

Zmiany w obszarze dekarbonizacji i bezpieczeństwa o znaczeniu regionalnym i globalnym istotnie wpływają na funkcjonowanie biznesu w Polsce. ORLEN chce uczestniczyć w dyskusji dotyczącej transformacji energetycznej i potrzebnych do tego unijnych regulacji. Koncern przygotował stanowisko, w którym zwraca uwagę na najważniejsze wyzwania: utrzymanie konkurencyjności unijnego rynku, neutralność technologiczną, dostępność finansowania dla dekarbonizacji i odejście od nakazowego charakteru regulacji.

ORLEN podejmuje działania mające na celu obniżanie swojej emisyjności, zgodnie z celami wyznaczonymi przez Porozumienie Paryskie. Niebagatelny wpływ na funkcjonowanie Grupy mają unijne regulacje, które w istotnym stopniu determinują model rozwojowy naszego sektora. Nowy pięcioletni cykl regulacyjny w Unii Europejskiej to szansa na zwrócenie uwagi na tematy istotne z perspektywy prowadzonej działalności.

Dlatego ORLEN wydał manifest, w którym zwraca uwagę na najważniejsze jego zdaniem kwestie. Po pierwsze to konkurencyjność unijnego rynku. Kluczowym wyzwaniem jest wdrożenie unijnego pakietu Clean Industrial Deal, który realnie pomoże zwiększyć ochronę europejskich gospodarek przed napływem produktów o wyższym śladzie węglowym spoza UE. Równie ważne jest promowanie na poziomie unijnym jak najszerszego katalogu dopuszczalnych zero- i niskoemisyjnych technologii, pozwalających obniżać koszty transformacji i zwiększyć jej efektywność, w duchu neutralności technologicznej.

– Istotnym aspektem jest finansowanie dekarbonizacji. Regulacje powinny stwarzać zachęty do inwestowania w technologie obniżające emisyjność, bo te – szczególnie na wczesnym etapie rozwoju – są bardzo kapitałochłonne. Widzimy przy tym, że bardziej efektywnie działają fundusze dopasowane do potrzeb poszczególnych regionów Unii. Niezbędna jest także analiza skutków społecznych wdrażania niektórych wymogów. Proces dekarbonizacji zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej powinien być prowadzony w duchu sprawiedliwej transformacji – powiedział Witold Literacki, Wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych ORLEN.

Z punktu widzenia skuteczności i tempa transformacji energetycznej, bardzo ważne jest podejście do przedsiębiorców. Unijne przepisy wprowadzają kary za brak realizacji założonych wymogów, a ich wdrażanie często wiąże się z wysokimi kosztami. Zdaniem Koncernu każda branża, która wymaga przeprowadzenia transformacji, potrzebuje więcej zachęt inwestycyjnych, a także ograniczenia nadmiernej sprawozdawczości i dostosowania regulacji do ekonomiczno-społecznych realiów panujących w poszczególnych krajach. Niezwykle istotny w tym kontekście jest także stały dialog unijnych instytucji z przedstawicielami sektora.

ORLEN przygotował także konkretne postulaty regulacyjne. W obszarze petrochemii to m.in. wdrożenie polityki konkurencyjności w celu ochrony miejsc pracy i uwzględnienie wpływu kosztów emisji i cen energii na konkurencyjność unijnego przemysłu. W obszarze gazu ziemnego koncern chce utrzymania jego roli jako paliwa przejściowego, pozwalającego istotnie obniżyć emisyjność unijnej gospodarki. W elektroenergetyce jednym z postulatów jest utrzymanie i realne egzekwowanie statusu gazu ziemnego oraz energii jądrowej jako paliw przejściowych w ramach unijnej taksonomii.

Koncern przygotował szereg postulatów w czterech obszarach: petrochemia, transport, gaz ziemny i upstream oraz elektroenergetyka i ciepłownictwo. Wszystkie znalazły się w manifeście. Premiera dokumentu i towarzysząca temu dyskusja będą miały miejsce w trakcie zbliżającego się Open Eyes Economy Summit w Krakowie, gdzie 19 listopada ORLEN zorganizuje panel „Zielony Ład a konkurencyjność i bezpieczeństwo gospodarki”. Spółka będzie promować manifest i zawarte w nim postulaty także podczas innych zbliżających się konferencji i debat, w mediach, a także w czasie spotkań bilateralnych.

W 2020 roku ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku, zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. Plany dekarbonizacji są kluczowym elementem strategii biznesowej Grupy ORLEN, dlatego koncern zdecydował się na zwiększenie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Grupa ORLEN zamierza umocnić pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Do końca dekady koncern zainwestuje ponad 80% wszystkich nakładów inwestycyjnych w projekty transformacyjne (zielone i przejściowe), które umożliwią redukcję oddziaływania na klimat i środowisko oraz otwarte podejście do nowych modeli biznesowych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024