Silesion.PL

serwis informacyjny

Polska nauka zawojowała Dubaj. Tydzień Nauki Polskiej: frekwencyjny hit na Expo 2020.

Tydzien Nauki Polskiej frekwencyjny hit na Expo 2020

Tydzien Nauki Polskiej frekwencyjny hit na Expo 2020

Polska nauka na Expo 2020 w Dubaju wzbudziła ogromne zainteresowanie, o czym najlepiej świadczą liczby. Frekwencja w polskim pawilonie wyniosła około 70 tysięcy zwiedzających. To drugi najlepszy wynik od rozpoczęcia imprezy. Tydzień Nauki Polskiej na Expo przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów i stał się frekwencyjnym sukcesem.

Założeniem Tygodnia Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju było przedstawienie nie tylko potencjału naszych uczelni i środowiska naukowego, ale także jego różnorodności. To dlatego – choć tematem przewodnim była medycyna – w programie znalazły się takie zagadnienia, które dziś w światowej nauce są szczególnie dyskutowane, jak edukacja i promocja osiągnięć naukowych, pandemia i jej społeczne tło, badania polarne, zmiany klimatu.

Centralnym punktem Tygodnia Nauki Polskiej była wystawa „POLAND THE HEART OF EUROPE”, prezentująca w nowoczesny, multimedialny sposób historię rozwoju medycyny na ziemiach polskich oraz wkład naszych naukowców w rozwój tej dziedziny na świecie. Pokaz podzielony został na 6 obszarów tematycznych: mózg i narządy zmysłów, nowotwory i immunologia, choroby serca i naczyń, chirurgia i przeszczepy narządów, choroby zakaźne oraz medycyna dziecięca. Wśród jej bohaterów znaleźli się m.in. Maria Skłodowska-Curie, Hilary Koprowski, Napoleon Cybulski, Ludwik Hirszfeld, Tadeusz Krwawicz, Jan Mikulicz-Radecki, Rudolf Weigl, Odo Bujwid, Adolf Beck. Wśród współczesnych znaleźli się m.in. prof. Zbigniew Religa, prof. Idę Franiak-Pietrygę, prof. Martę Miączyńską (która odebrała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe), prof. Jolantę Kujawę, prof. Andrzeja Górskiego, prof. Piotra Ponikowskiego czy prof. Rafał Pankowskiego.

W perspektywie globalnej nauki biomedyczne – jak przekonujemy się szczególnie w ostatnich, covidowych latach – stanowią wciąż jeden z najistotniejszych obszarów badawczych. Co więcej, to właśnie współpraca i wymiana międzynarodowa pozwala w pełni wykorzystywać potencjał naukowy i przyspieszać rozwój badań. A Polska ma w tym względzie niezaprzeczalne osiągnięcia, którymi warto pochwalić się na świecie – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji wymiany Akademickiej.

Uzupełnieniem ekspozycji był film prezentujący historie arabskiej młodzieży, która zdecydowała się na studia medyczne w Polsce. To trend, który w ostatnich latach jest wyraźnie zauważalny: spośród ponad 2,3 tys. studentów pochodzenia arabskiego uczących się w naszym kraju ponad 670 osób studiuje nauki medyczne. To właśnie dlatego jednym z najważniejszych punktów programu Tygodnia Nauki Polskiej były targi edukacyjne. Kilkanaście uczelni z całej Polski mogło zaprezentować swoją ofertę młodzieży arabskiej – i nie tylko. Dodatkowo, była to okazja do spotkań m.in. z wyspecjalizowanymi agencjami, które reklamują oferty szkół wśród młodzieży i pozyskują studentów z krajów arabskich na studia zagraniczne.

Ale jedną z najważniejszych wizyt w tym segmencie programu Tygodnia Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju było pojawienie się przedstawicieli Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednej z najlepszych i najwyżej ocenianych uczelni w tym regionie świata. Prof. Ahmed Murad, zastępca rektora ds. badań, wyraził nadzieję na wizytę w Polsce i nawiązanie współpracy w obszarach dydaktyki i pracy badawczej z polskimi placówkami. Poza tym odbyły się także spotkania z przedstawicielami szkół językowych czy Sorbonne University Abu Dhabi, czyli uczelni powołanej w 2006 roku na mocy porozumienia między władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich i paryskim uniwersytetem, który uchodzi za jedną z najbardziej znanych uczelni w Europie.

Dziś networking i wymiana doświadczeń to jedne z najlepszych dziś sposobów na zwiększenie potencjału polskiej nauki. I właśnie dlatego cieszę się, że Expo 2020 w Dubaju stało się platformą, na której z jednej strony młodzież nie tylko ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale wręcz z całego świata mogła poznać ofertę edukacyjną polskich uczelni, a z drugiej – dała możliwości nawiązania współpracy z uczelniami z tego regionu świata. To otwiera przed naszą nauką zupełnie nowe perspektywy. Mam nadzieję, że niezaprzeczalne sukcesy Tygodnia Nauki Polskiej w Dubaju staną się argumentem za tym, by w przyszłości przy takich właśnie okazjach jak Expo móc całemu światu prezentować osiągnięcia naszych naukowców – zaznacza prof. Tomasz Pietrzykowski, przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Co ważne, wśród elementów Tygodnia Nauki Polskiej pojawiły się także Dzień Polskiej Akademii Nauk i Dzień Sieci Badawczej Łukasiewicz. Na pierwszy składały się m.in. spotkania wokół tematów związanych z pandemią i wymiana doświadczeń i spostrzeżeń na temat covid 19 z lokalnym środowiskiem naukowym, oraz tematy związane ze zmianami klimatu i polskimi badaniami polarnymi. Tu zainteresowaniem cieszyły się m.in. „wycieczki na lodowiec”, czyli prezentacje z wgranymi na specjalne gogle VR zdjęciami i filmami 360° z okolic Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, które pozwoliły uczestnikom Expo w Dubaju przenieść się – oczywiście wirtualnie – na daleką północ.

Z kolei Dzień Sieci Badawczej Łukasiewicz stał się okazją do przedstawienia tego unikatowego przedsięwzięcia, łączącego pierwiastki naukowy i komercyjny.

Ponieważ Tydzień Nauki Polskiej miał też pokazać potencjał polskiej młodzieży, przygotowano także pokaz „Young Polish Inventors”. Mike Ryan z Politechniki Warszawskiej i Aleksander Trakul z The Universityof Edinburgh zaprezentowali swój projekt XTRUDE ZERO, czyli maszynę, która w założeniu ma zużyte maseczki dezynfekować i przerabiać na polimerowy granulat do ponownego wykorzystania. Ponieważ to przedsięwzięcie, w którym spotykają się tak głośne i dyskutowane dziś tematy jak problem pandemii i zanieczyszczenia środowiska, prezentacja młodych ludzi wzbudziła duże zainteresowanie.

W Tygodniu Nauki Polskiej nie zabrakło też polskiego szkolnictwa artystycznego, które reprezentowali muzycy z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. To dzięki nim program wzbogacony został m.in. o improwizacje jazzowe, muzykę elektroniczną czy koncert fortepianowy dr. hab. Szymona Musioła, prorektora ds. studenckich i dydaktyki Akademii Muzycznej w Poznaniu, który także przyciągnął tłumy.

Polska jest państwem, które w arabskim krajach uchodzi za bardzo atrakcyjne miejsce, gdzie warto odbyć swoje studia. Expo 2020 w Dubaju dało nam szansę na skuteczną promocję i utrwalenie tej marki. Co więcej, znakomicie odbierane były także nasze propozycje, które animowały najmłodszych widzów. Mam nadzieję, że od tej pory polska nauka będzie im się kojarzyła jak najlepiej, a w przyszłości to właśnie nasz kraj wybiorą jako miejsce na studia – zaznacza Radosław Wojnowski, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Kulminacją wydarzeń był Dzień Nauki Polskiej, który przeszedł do historii Expo jako frekwencyjny sukces. Ponad 15 tys. zwiedzających to jeden z najlepszych wyników pojedynczego dnia od początku imprezy. Natomiast cały Tydzień Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju okazał się hitem, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Około 70 tys. osób to drugi najlepszy wynik od początku imprezy – a dodać trzeba, że to liczba nieuwzględniająca tego, co działo się na zewnętrznej scenie, gdzie odbywały się m.in. tłumnie odwiedzane przez najmłodszych warsztaty i pokazy Centrum Nauki Kopernik czy spotkania z dr. Tomaszem Rożkiem, który przywiózł swoją grę karcianą „Academy of Superheroes”, która przedstawia polskich naukowców w konwencji komiksowych superbohaterów.

Pokazanie polskiej nauki wpisuje się w naszą wizję pawilonu na Expo 2020 w Dubaju. Chcemy, by był on opowieścią o kraju nowoczesnym, otwartym i kreatywnym. I jak widać po wynikach frekwencji – był to dobry wybór. Cieszę się, że opowieść o nauce i jej różnych aspektach, od dydaktyki po badania, okazała się tak nośnym tematem – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 w Dubaju.

Warto dodać, że ekspozycję zobaczyli m.in. Janusz Wojciechowski, europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi wraz z przedstawicielami Unii Europejskiej, Paweł Mączka, chargé d’affaires Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy dr Yousif Eisa Hassan Al Sabri, były ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024