Silesion.PL

serwis informacyjny

Polscy zawodnicy na XXIV Zimowych Igrzyskach
Olimpijskich Pekin 2022

beijing 2022

beijing 2022

W klasyfikacji medalowej XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 Polska zajęła 27. miejsce. Polscy zawodnicy zdobyli jeden medal – brąz wywalczony przez Dawida Kubackiego w skokach narciarskich.

W dniach od 4 do 20 lutego 2022 roku polska reprezentacja po raz 24. wzięła udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w Pekinie. Stolica Chin była gospodarzem igrzysk po raz drugi i została pierwszym miastem, które zorganizowało zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie (letnie rozegrano w 2008 roku). Ceremonia otwarcia odbyła się na Stadionie Narodowym, zwanym też Ptasim Gniazdem. Pomimo pandemii i związanych z nią obostrzeń mogli w niej uczestniczyć widzowie na trybunach.

Program XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich obejmował 7 sportów, 15 dyscyplin i rekordową liczbę konkurencji – 109. Do programu tegorocznych igrzysk wprowadzono siedem nowych konkurencji. W narciarskim freestyle’u pojawiły się skoki drużynowe oraz narciarski big air – zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. W skokach narciarskich, snowboard crossie oraz sztafecie w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze (short tracku) po raz pierwszy wystartowały drużyny mieszane. Nową konkurencją, którą zadedykowano wyłącznie kobietom, był monobob (pojedynczy bobslej).

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

W zimowych igrzyskach w Chinach wystartowało blisko 3 tys. sportowców z 91 krajów. W rywalizacji wzięło udział 57 reprezentantów Polski (w tym 28 debiutantów) oraz 71 osób współpracujących (sztaby szkoleniowe i medyczne, członkowie misji, oficerowie covidowi). Polską reprezentację stanowiło 30 kobiet i 27 mężczyzn, którzy walczyli w 10 z 15 dyscyplin programowych, reprezentując pięć polskich związków sportowych. Dyscypliny, w których Polacy nie uczestniczyli to bobsleje, curling, hokej na lodzie, narciarstwo dowolne i skeleton.

Najliczniej reprezentowane było łyżwiarstwo szybkie – 10 sportowców, natomiast najmniej zawodników (2) wystąpiło w kombinacji norweskiej.

Najbardziej doświadczonym uczestnikiem igrzysk w polskiej reprezentacji był Kamil Stoch (skoki narciarskie), dla którego była to piąta olimpiada. Natalia Czerwonka i Zbigniew Bródka (uprawiający łyżwiarstwo szybkie) na olimpiadzie wystąpili po raz czwarty. Wyznaczeni zostali oni również do roli chorążych na ceremonii otwarcia (Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2021 roku zaproponował, żeby chorążymi Narodowych Komitetów Olimpijskich były dwie osoby – kobieta i mężczyzna). Ostatecznie Natalię Czerwonkę, u której stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, zastąpiła Aleksandra Król

Zbigniew Bródka pełnił rolę chorążego również na olimpiadzie w Pjonczangu w 2018 roku. Jego największym sukcesem są dwa medale olimpijskie wywalczone podczas igrzysk w Soczi w 2014 roku (w tym złoty w starcie indywidualnym na dystansie 1500 m). Aleksandra Król jest snowboardzistką specjalizującą się w slalomie gigancie równoległym i slalomie równoległym, olimpijką z Soczi (2014) i Pjongczangu (2018).

Zbigniew Bródka był również najstarszym reprezentantem Polski (37 lat). Najmłodsza reprezentantka Polski, która wystąpiła w Pekinie, to narciarka alpejska Hanna Zięba (16 lat).

Z XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich polska reprezentacja przywiozła jeden, brązowy medal. Zdobył go Dawid Kubacki w skokach narciarskich na skoczni normalnej. Jest to jego drugi medal olimpijski, ale pierwszy indywidualny (w 2018 roku w Pjonczangu wywalczył on wraz ze Stefanem Hulą, Maciejem Kotem i Kamilem Stochem brąz w konkursie drużynowym). Dawid Kubacki na olimpiadzie wystąpił po raz trzeci. Oprócz sukcesów olimpijskich zawodnik ten może pochwalić się również medalami mistrzostw świata w konkursach indywidualnych i drużynowych. W sezonie 2019/2020 został zwycięzcą 68. Turnieju Czterech Skoczni.

Tablica 1. Klasyfikacja medalowaa XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

Klasyfikacja Medalowaa XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022
Klasyfikacja ogłoszona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę liczbę złotych medali zdobytych przez poszczególne komitety narodowe. W dalszej kolejności uwzględnia się liczbę srebrnych medali, a następnie brązowych.

Polska reprezentacja, oprócz zdobycia brązowego medalu w skokach narciarskich, wywalczyła także miejsca w czołowej, punktowanej ósemce. W skokach Polacy zajęli również czwarte i szóste miejsca w konkursach indywidualnych oraz dwa szóste miejsca w konkursach drużynowych. W łyżwiarstwie szybkim blisko medalu był Piotr Michalski, który ostatecznie uplasował się na czwartym i piątym miejscu. W tej samej dyscyplinie drużyna kobieca zajęła ósme miejsce. Sztafeta kobiet w short tracku uplasowała się na szóstym miejscu. Dwa miejsca punktowane (siódme i ósme) zajęli snowboardziści. Ósmym miejscem może pochwalić się narciarka alpejska, a także sztafeta saneczkarzy.

W historii 24 startów w zimowych igrzyskach olimpijskich polscy zawodnicy zdobyli łącznie 23 medale, w tym: 7 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła, obok Estonii i Łotwy, 27. miejsce. To gorszy wynik niż osiągnięty cztery lata temu. Wówczas dwa krążki – złoty i brązowy – pozwoliły nam uzyskać 20. lokatę. W historii zimowych igrzysk olimpijskich najwyższą, 11. lokatę, Polsce udało się zdobyć na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, gdzie Polacy wywalczyli 6 me- dali, w tym 4 złote

Ceremonia zamknięcia odbyła się na Stadionie Olimpijskim w Pekinie. Rozpoczęła się od przemarszu reprezentacji narodowych. Jako pierwsza na stadion w Pekinie wyszła Norwegia, która wygrała klasyfikację medalową, zdobywając 37 krążków. Polską flagę na Stadion Olimpijski wniósł panczenista Piotr Michalski.

Udzial Zawodnikow Polskich W XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022

Źródło danych GUS/ Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024