Silesion.PL

serwis informacyjny

Politechnika Śląska ma nowy samolot szkoleniowy

Politechnika Slaska ma nowy samolot szkoleniowy 1

Politechnika Slaska ma nowy samolot szkoleniowy 1

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Warta ponad 3 miliony złotych maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej PŚ.

Politechnika Śląska stale rozbudowuje bazę dydaktyczną do szkolenia pilotów i mechaników. – Dzisiaj nasza flota wzbogaciła się o kolejny statek powietrzny – dwusilnikowy samolot Tecnam, który będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dotąd te szkolenia musieliśmy zlecać na zewnątrz, teraz jesteśmy w stanie wykonywać je sami, na uczelni – powiedział prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz prorektor ds. ogólnych.

Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza. – Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL, natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 – samoloty turbinowe. Zarówno jedna, jak i druga licencja są dzisiaj bardzo poszukiwane na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi jak i mechanicy lotniczy – powiedział dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.

SP-SUT
SP-SUT

Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka. – Do tej pory uczelnia mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń, pozyskanie tego samolotu zwiększy naszą samodzielność szkoleniową – dodał. prof. Kozuba.

Dotychczas Politechnika Śląska dysponowała samolotami jednosilnikowymi AT3. Nowy nabytek jest samolotem dwusilnikowym. –  W trakcie szkolenia lotniczego konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówiła Katarzyna Brzeska, absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ.

Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląskiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska. – Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotnisko, takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych, bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Zuzanna Dobrowolska.

Z nowego nabytku cieszą się już studenci nawigacji powietrznej. –  Wcześniej byliśmy wysyłani do innych ośrodków szkoleniowych, które posiadały samoloty wielosilnikowe, a teraz będziemy mieli własny, tutaj na miejscu – mówił Maciej Liszka, student IV roku nawigacji powietrznej.

Baza Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej jest systematycznie rozbudowywana, co daje ogromne możliwości w szkoleniu przyszłych pilotów i mechaników lotniczych. –  Szansa, jaką daje Politechnika Śląska, jest niewątpliwie ogromna. Uczelnia jest jedną z nielicznych w Polsce i w ogóle na świecie, która daje takie możliwości. Baza, którą posiada uczelnia jest przygotowana zgodnie z najwyższymi standardami i normami, co pozwala studentom na coraz lepsze poznawanie tajników tego zawodu – dodaje Katarzyna Brzeska absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ, która w przyszłości chce zostać pilotem w liniach lotniczych na trasach transatlantyckich.

Politechnika Śląska posiada już 4 samoloty szkoleniowe, a w planach są kolejne zakupy. Koszt nabycia Tecnam P2006T wynosi około 3.5 mln zł. Jego zakup w całości sfinansowała Uczelnia.

Tecnam P2006T to – włoski,  lekki samolot turystyczny i szkolny, opracowany przez spółkę Tecnam. Jest to dwusilnikowy, czteromiejscowy górnopłat zaprojektowany z myślą o szkoleniach na samoloty wielosilnikowe. Prototyp oblatano w 2007 roku, a produkcja seryjna trwa od 2010 roku (źródło: Wikipedia).

Politechnika Śląska od ponad dekady, jako jednak z pięciu uczelni w Polsce kształci na kierunkach lotniczych. Studia są bezpłatne. Są to kierunki: nawigacja powietrzna, mechanika lotnicza czy prowadzona od ubiegłego roku INŻYNIERIA LOTNICZA I KOSMICZNA.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author