Silesion.PL

serwis informacyjny

Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Policjant po sluzbie zatrzymal nietrzezwego kierowce

Policjant po sluzbie zatrzymal nietrzezwego kierowce

Sierżant Sebastian Nogaj, będąc po służbie, razem z innym świadkiem zatrzymał kierującego mazdą, który miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. 55-latek chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, zagroził policjantowi nożem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Sierżant Sebastian Nogaj z częstochowskiej drogówki odśnieżał chodnik przy jednym z bloków na terenie gminy Poczesna. W pewnym momencie jego uwagę zwrócił kierujący mazdą, który nie potrafił prawidłowo zaparkować swojego auta. Policjant postanowił mu pomóc. Gdy razem ze znajomym podeszli do mazdy, od kierującego wyczuli alkohol. Wyciągnęli ze stacyjki kluczki i zadzwonili do dyżurnego. Siedzący za kierownicą 55-latek na wieść o tym, że ma do czynienia z policjantem i zaraz na miejsce przyjedzie patrol mundurowych, stał się agresywny – popchnął policjanta i wyciągnął z kieszeni nóż. Szybko został obezwładniony. Na miejsce dotarli mundurowi, którzy przebadali 55-latka na alkomacie. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości i używanie przemocy w celu zmuszenia policjanta do odstąpienia od czynności służbowej grozi mu do 3 lat więzienia.

Apelujemy do mieszkańców, by reagowali, widząc, jak pijany wsiada za kierownicę. Nie bójmy się zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Kierowco!

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia i co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być czyjaś śmierć…

źródło: slaska.policja.gov.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024