Podsumowanie „Lodowego przedszkola” z katowickim MOSiR-em
Uczyły się podstaw jazdy na łyżwach i gry w hokeja. Łącznie tysiąc przedszkolaków w wieku od 4 do 6 lat z Polski i Ukrainy wzięło udział w „Lodowym przedszkolu” organizowanym przez katowicki MOSiR i dofinansowanym przez UNICEF.
Zajęcia organizowane przez MOSiR odbyły się w ramach porozumienia między Katowicami
a UNICEF-em. UNICEF dofinansowuje polsko-ukraińskie działania pomocowe i integracyjne
w Katowicach na 46 mln zł z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Pierwszy z projektów to zakończony w lutym cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach. Obecnie szeroki wachlarz sportowych możliwości zawiera np. zapasy, naukę podnoszenia ciężarów, slow jogging czy fitness. Wiadomości z Katowic tylko na https://Silesion.pl/ – najlepszy śląski serwis informacyjny.
– Projekt realizowany przez Katowice przy współpracy z UNICEF-em to setki inicjatyw kierowanych do mieszkańców Katowic i obywateli Ukrainy. Dodatkowe miejsca w żłobkach, otwieranie nowych pracowni szkolnych, zajęcia z podnoszenia ciężarów, zapasów, fitnessu, slow joggingu i łyżwiarstwa – to przykłady długiej listy dostępnych możliwości. Wspólna aktywność sportowa to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na polsko-ukraińską integrację – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Lodowe przedszkole
Stawiały pierwsze kroki na lodzie używając pingwinków, stojaków, piankowych klocków. Uczyły się podstawowych kroków na lodzie, a nawet oglądały szatnię zawodników. Podczas „Lodowego przedszkola” młodzi adepci łyżwiarstwa uczyli się jazdy na tafli lodowiska
i podstaw gry hokeja. Adresatami programu były polskie i ukraińskie dzieci z szesnastu katowickich przedszkoli w wieku od 4 do 6 lat. Wspólne treningi w Spodku integrowały poprzez zabawę.
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinnych blokach dla jednej grupy
z danego przedszkola. W jednym czasie na lodowisku przebywało do 30 osób ćwiczących pod okiem trzech wykwalifikowanych trenerów.
– Dzieci, które przyjechały na lodowisko były na nim najczęściej pierwszy raz w życiu. Był
to również ich pierwszy kontakt ze sprzętem do jazdy na lodzie. Idee projektu to kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, współzawodnictwo sportowe, wpajanie reguł gry fair play i wzajemnego szacunku – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.
Najmłodsi mogą teraz kontynuować zajęcia nauki jazdy na łyżwach i gry hokeja na lodzie uczestnicząc w treningach np. w katowickim Spodku.
Katowice hokejem stoją
Katowicka baza lodowa jest jedną z największych w Polsce – miasto dysponuje czterema pełnowymiarowymi lodowiskami – Jantorem I, Jantorem II, Spodkiem i sezonowymi Murckami. Jantor i Jantor II oferują dzieciom profesjonalne szkolenia hokejowe – łącznie trenuje około 600 osób, z czego blisko połowa to podopieczni Naprzodu Janów.
– Katowickie kluby sportowe korzystają też z preferencyjnych warunków odbywania treningów. W związku z tym, każdy z rodziców może wybrać dla swojego dziecka odpowiednią ofertę szkoleniową – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.
Niedawno na Jantorze rozegrano IX edycję ogólnopolskiego Turnieju Mini Hokeja na Lodzie – Czerkawski Cup 2023. Na tafli rywalizowało aż 200 uzdolnionych młodych sportowców pod okiem wybitnego polskiego hokeisty Mariusza Czerkawskiego. Naprzód Janów, który był gospodarzem spotkania zajął wtedy trzecią lokatę.
Co więcej, w Katowicach trenują utytułowani zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych
z kilku katowickich klubów. Największy klub hokejowy GKS Katowice obronił 30 marca zdobyte rok temu Mistrzostwo Polski. Na tamten sukces GieKSa czekała 52 lata.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).