Poczta Polska zamyka oddział ul. Pocztowej 9 w Katowicach
Klienci Poczty Polskiej przy ulicy Pocztowej 9 w Katowicach będą mieli ostatnią okazję skorzystania z usług tej placówki do końca maja. Od 1 czerwca gmach poczty, który służył klientom przez 131 lat, zostanie zamknięty. Decyzja ta została podjęta w ramach optymalizacji sieci placówek pocztowych, co ma związane z względami ekonomicznymi i koniecznością dostosowania funkcjonowania sieci placówek do zmieniających się warunków.
Zamknięcie placówki oznacza koniec długiej historii tego budynku, który przez lata pełnił funkcję punktu pocztowego. Gmach powstał w latach 1892–1893, zastępując wcześniejszą szkołę, która funkcjonowała na tym terenie. Wybudowany w stylu neorenesansowym z charakterystyczną wieżyczką, budynek był kilkukrotnie modernizowany, a obecny wygląd uzyskał po przebudowie w 1937 roku.
Historia tego miejsca sięga jeszcze dalej wstecz. Przed budową gmachu poczty na terenie tym znajdowała się katowicka szkoła, która została wzniesiona w 1827 roku. Decyzja o budowie nowego gmachu poczty zapadła 9 maja 1891 roku, kiedy to nabyto działkę o powierzchni prawie 2,5 tys. metrów kwadratowych za 57 tysięcy marek. Projekt budynku został zatwierdzony w Berlinie 30 maja 1892 roku, a samą budowę rozpoczęto 9 czerwca tego samego roku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 3 grudnia 1893 roku.
Charakterystyczne dla gmachu były neorenesansowe formy architektoniczne, z wieżyczką i elewacją w rdzawym kolorze. W 1904 roku dobudowano tylną część budynku i nadbudowano jedno z pięter, likwidując przy okazji wieżę z telegrafem.
Choć zamykanie placówki pocztowej może być dla wielu klientów smutną wiadomością, Poczta Polska zapewnia, że sami pracownicy nie zostaną zwolnieni, lecz przeniesieni do innych placówek pocztowych. Co dalej stanie się z charakterystycznym gmachem przy ulicy Pocztowej 9 pozostaje niejasne, jednak Poczta Polska planuje go wynająć.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).