Planeta ma ponad 1,5 tony elektroodpadów mniej!
Kiedy chcemy kupić nowe urządzenie elektryczne, powstaje problem, co zrobić ze starym. Elektroodpadów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników, które zazwyczaj stoją w pobliżu domów i mieszkań. Te odpady trzeba w specjalny sposób zagospodarować. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zorganizowało w ostatnim czasie specjalną akcję, podczas której mieszkańcy mogli oddać elektroodpady, a w zamian otrzymać kompost i nasiona łąk kwietnych. Dzięki temu więcej tych problematycznych odpadów zostało przetworzonych, a dodatkowym zyskiem będą kolejne zasadzone rośliny, które pozytywnie oddziałują na środowisko.
– Bez urządzeń elektrycznych nikt dziś nie wyobraża sobie życia – towarzyszą nam one praktycznie w każdej czynności – gotowanie, pranie, sprzątanie, praca, czas wolny – wykorzystujemy je praktycznie wszędzie, ponieważ ułatwiają i uprzyjemniają naszą codzienność. Z każdym rokiem producenci tych urządzeń unowocześniają je, proponują nowe wersje – czy słusznie, to już inna kwestia, ale faktem jest, że nieustannie wymieniamy sprzęty na nowsze. Stare trzeba jakoś zagospodarować, a nie można tego zrobić poprzez wyrzucenie ich do najbliższego pojemnika na odpady. Przy każdej okazji apeluję, aby dla dobra naszej planety i nas samych oddawać je w miejsca, które zapewnią ich skuteczny recykling – tłumaczy wiceprezes MPGK Katowice Robert Potucha.
Jak wyrzucać elektroodpady
Mamy kilka możliwości, które można wykorzystać, aby prawidłowo pozbyć się elektroodpadów. Możemy sami zawieźć je do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów. W Katowicach obecnie działają trzy – przy ul. Zaopusta 70, ul. Obroki 136 i ul. Milowickiej 7B. Po zakończeniu modernizacji będzie również działał znajdujący się w centrum punkt przy ul. Bankowej 10, co zapewne ułatwi oddawanie odpadów mieszkańcom centrum i okolicznych dzielnic. Remont ma się zakończyć wiosną przyszłego roku. Oprócz tego można zamówić odbiór dużych elektroodpadów ze swojego domu – pod numerem telefonu 12 292 66 66 lub przez stronę elektrosmieciarka.pl można się umówić na odbiór odpadów w dogodnym terminie.
Elektroodpady można również zostawić w sklepie podczas zakupu nowego sprzętu – tego samego rodzaju i spełniającego te same funkcje. Dodatkowo sklepy wielkopowierzchniowe również muszą przyjmować zużyty sprzęt (ważne, aby żaden z wymiarów urządzenia nie przekraczał 25 cm).
Zbiórka elektroodpadów
W ostatnim czasie MPGK prowadziło akcję zbierania elektroodpadów, które można było oddać na parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, gdzie ustawiony był specjalny kontener. W ramach akcji oddano 1 680 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najczęściej mieszkańcy dostarczali do kontenera zużyte urządzenia AGD tj.: lodówki, kuchenki, kilka pralek, mniejsze i większe zamrażarki, okapy kuchenne, odkurzacze. Sporą część zebranych odpadów stanowił drobny sprzęt RTV i komputerowy: radia, radiobudziki, głośniki, monitory, laptopy, tablety.
Łąka w zamian za zaśmiecanie planety
Wszystkie osoby, które oddały do zagospodarowania zużyty sprzęt, otrzymywały w zamian kompost, nasiona kwietnej łąki oraz drobne upominki firmowe. W sumie wydano ponad 150 worków z kompostem i prawie 70 opakowań nasion łąki kwietnej. Kompost służy do nawożenia np. roślin ozdobnych, trawników, terenów zielonych. Można go wykorzystać jeszcze przed zimą, aby poprawić stan gleby i na wiosnę zasiać dołączone kwiaty. Dzięki temu można w pewien sposób wynagrodzić naturze produkcję nowych elektroodpadów, które stanowią większe zagrożenie niż zwykłe śmieci.
Dlaczego elektroodpady trzeba specjalnie przetwarzać
Odpowiednie zagospodarowanie elektroodpadów jest ważne, ponieważ wszelkie urządzenia składają się z wielu materiałów i substancji, które nie są obojętne dla środowiska. Rtęć, kadm, ołów, nikiel czy inne pierwiastki, które są konieczne do pracy tych urządzeń, należy we właściwy sposób zutylizować, aby nie przedostały się do gleby i wody, a później pośrednio także na nasze talerze. Wiele osób niestety nadal porzuca różne sprzęty np. w lasach, licząc, że skoro nikt nie widzi, to nie ma problemu. Poza tym, że taką osobę może spotkać odpowiedzialność karna, to jest to przede wszystkim działanie wymierzone w nas samych. Porzucone śmieci budzą niechęć innych, którzy się na nie napotykają np. podczas spacerów, ale także mogą poważnie zaszkodzić środowisku poprzez uwalnianie wielu niebezpiecznych substancji, nad którymi nie ma kontroli.
Całość odebranych podczas akcji odpadów trafiła bezpośrednio po zakończonej zbiórce do instalacji zagospodarowania odpadów zużytego sprzętu elektrycznego, znajdującej się w okolicach Krakowa. Tam przechodzą one najpierw przez linię ręcznego demontażu, gdzie pracownicy wyciągają wszelkie ruchome elementy. Następnie ze sprzętu są odsysane szkodliwe gazy, a reszta zostaje rozdrobniona. To, co uda się z takiego sprzętu odzyskać, staje się materiałem, który trafia do dalszego użycia, a składniki szkodliwe są odpowiednio neutralizowane, aby nie szkodziły środowisku.
– Cieszymy się, że mieszkańcy skorzystali z kolejnej możliwości, aby w odpowiedzialny sposób pozbyć się elektroodpadów. Można powiedzieć, że nasza akcja trwała 24 godziny – tyle wychodzi po zsumowaniu czasu, jaki przez tydzień mieszkańcy mieli na oddawanie odpadów na parafię. Oznacza to, że przez godzinę pojawiało się ok. 70 kg elektroodpadów, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę lokalny charakter zbiórki. Te ponad 1,5 tony odpadów zamiast zalegać gdzieś lub zostać wyrzucone, trafiło do nas, a dzięki temu zostało odpowiednio przetworzone i unieszkodliwione. Dzięki temu nasza planeta ma 1680 kg odpadów mniej do dźwigania. Brawa dla mieszkańców! – podsumowuje akcję Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice. – Warto również pamiętać, że elektroodpady można przez cały rok oddawać do naszych Gminnych Punktów Zbierania Odpadów, a takie akcje mają na celu wytworzenie w mieszkańcach nawyku do bardziej odpowiedzialnego myślenia o odpadach – dodaje Damian Stępień.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).