Silesion.PL

serwis informacyjny

Piłkarki opanują Gdańsk. W poniedziałek początek AMP w piłce nożnej kobiet

AMP PiłkaNożnaKobiet Poznań2023 001 fotRadoslawJurga

fot. Radosław Jurga

Jeszcze przed finałem Ligi Mistrzów i tuż przed meczami w ramach Euro 2024 na fanów bramek, udanych akcji i efektownych parad czeka coś równie interesującego. Od poniedziałku w Gdańsku czekają nas pierwsze mecze Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet.

Chociaż historia piłki nożnej kobiet w Polsce ma długą historię, to w środowisku akademickim sport ten długo ustępował futsalowi i stopniowo zyskuje na popularności. Dopiero w 2020 roku zawodniczki doczekały się pierwszego turnieju rangi Akademickich Mistrzostw Polski na otwartych, trawiastych boiskach. Na inaugurację w Szczecinie wystąpiło 10 drużyn, a w finale zmierzył się UAM Poznań i Uniwersytet Gdański (1:0).

To będzie więc dopiero piąty finałowy turniej AMP kobiet. Do tej pory tytuły wywalczyły dwukrotnie poznanianki (2020, 2023), AWF Katowice (2021) oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (2022). Z pewnością jednymi z faworytek do zdobycia medalu będą właśnie obrończynie tytułu, które posiadają drużynę walczącą o awans do ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej występują za to “Jagiellonki” z Krakowa, mające też zespół w futsalowej elicie. Swojej szansy szukać będą z pewnością zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego, które w tym sezonie awansowały do finału futsalowego Pucharu Polski. One już w grupie trafiły na UAM Poznań.

Łącznie w turnieju w Gdańsku wystąpi 26 ekip, które początkowo podzielone zostały na osiem grup eliminacyjnych. Spotkania będą się odbywać boiskach Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Panie zagrają po sześć zawodniczek w polu plus bramkarka, a spotkania będą trwać dwa razy 25 minut. Nie obowiązuje tu przepis o spalonym, więc można liczyć na popis ofensywnej gry.

– Spodziewamy się, że w naszym turnieju wystąpi około 350 zawodniczek. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz frekwencja jest niezwykle wysoka, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie piłką nożną wśród studentek z całej Polski. Liczymy, że czekają nas cztery dni bardzo zaciętej rywalizacji na boiskach w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej – powiedziała Anna Głowacka z AZS Politechniki Gdańskiej.

Początek rywalizacji w ramach AMP w piłce nożnej kobiet w najbliższy poniedziałek o godzinie 8:30. W meczach otwarcia zagrają ze sobą UM Łódź – AMW Gdynia oraz UMCS Lublin – PŁ Łódź. Finał turnieju w czwartek, 30 maja, o godzinie 12. Łącznie rozegranych będzie 80 spotkań.

Organizatorem turnieju jest AZS Politechniki Gdańskiej. Partnerem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w piłce nożnej kobiet w Gdańsku – grupy eliminacyjne

  • Grupa A: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Gdański, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
  • Grupa B: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Śląska Gliwice, Politechnika Łódzka
  • Grupa C: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski
  • Grupa D: Politechnika Gdańska, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Grupa E: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska
  • Grupa F: Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Grupa G: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Warszawska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
  • Grupa H: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024