Pierwsze z 32 autobusów elektrycznych trafiły do Metropolii.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) rozpoczęła właśnie wprowadzanie pierwszych autobusów elektrycznych, które zostały zakupione w ramach Programu GEPARD II. Łącznie Metropolia nabyła 32 pojazdy, które zostaną dostarczone do końca czerwca bieżącego roku. Jednocześnie trwają prace związane z montażem infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych. Zakup został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pierwsze nowoczesne autobusy elektryczne trafiają już do czterech metropolitalnych PKM: Katowic, Sosnowca, Gliwic i Świerklańca. Jest to efekt zawartej umowy z firmą Solaris Bus & Coach na zakup 27 autobusów o długości 12 metrów oraz pięciu przegubowych autobusów o długości 18 metrów. Pojazdy te są wyposażone w klimatyzację, Wi-Fi, ładowarki USB oraz są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Umowa zakłada, że całe zamówienie zostanie zrealizowane do 30 czerwca 2023 roku.
Nowe autobusy są pierwszymi pojazdami oznaczonymi jako Transport GZM, który w przyszłości będzie obejmował wszystkie formy mobilności realizowane przez Metropolię. Transport GZM będzie stopniowo pojawiał się na wszystkich elementach infrastruktury transportu publicznego organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a ostatecznie połączy i ujednolici wizerunek wielu podmiotów budujących system komunikacji w regionie.
Dodatkowo, w ramach projektu zostanie uruchomionych 16 mobilnych ładowarek, które umożliwią jednoczesne ładowanie dwóch autobusów, oraz 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych, które pojawią się w sześciu miastach Metropolii: Będzinie, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu i Tarnowskich Górach.
Zakup autobusów i infrastruktury ładowania jest realizowany w ramach Programu GEPARD II. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 107 milionów złotych, z czego prawie 75 milionów złotych pochodzi z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzięki tej inwestycji zwiększy się liczba ekologicznych, niskoemisyjnych autobusów w GZM. Metropolia planuje również zakup do 30 autobusów napędzanych wodorem (20 w ramach zamówienia podstawowego i maksymalnie 10 w ramach prawa opcji). Pojazdy te trafią do PKM-ów w Tychach, Katowicach i Świerklańcu. Obecnie trwa badanie złożonych ofert w przetargu. Autobusy napędzane wodorem powinny być wprowadzone do Metropolii w pierwszej połowie 2024 roku.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).