Pierwsze takie spotkanie w Katowicach: frelka spotyka się ze szmulką. Majcher i Trojanowska razem w Załężu

fot. mbp.katowice.pl
W środę, 14 maja 2025 roku, o godzinie 17:00 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach (ul. Gliwicka 93, dzielnica Załęże), odbędzie się wyjątkowe wydarzenie literackie. Po raz pierwszy na jednej scenie spotkają się dwie cenione i niezwykle popularne pisarki – Magdalena Majcher i Sylwia Trojanowska.
Spotkanie zostało zapowiedziane hasłem „Pierwsze wspólne spotkanie frelki ze szmulką”, co w gwarze śląskiej i szczecińskiej stanowi nie tylko żartobliwą grę słów, ale również symboliczne zbliżenie dwóch literackich światów reprezentowanych przez autorki.

Dwie pisarki, dwa regiony, jedna pasja
Magdalena Majcher, pochodząca z Czeladzi pisarka, na stałe związana z Katowicami, to autorka licznych powieści obyczajowych i historycznych. Absolwentka filologii angielskiej, zadebiutowała w 2016 roku książką Jeden wieczór w Paradise, a w jej dorobku znajdują się m.in. cykle: Wszystkie pory uczuć, Saga Nadmorska oraz Osiedle Pogodne. Jej książki często poruszają trudne tematy społeczne, relacje międzyludzkie oraz skomplikowane historie rodzinne. Twórczość Majcher cechuje realizm, emocjonalna głębia oraz lokalny koloryt.
Sylwia Trojanowska to natomiast uznana pisarka, dramaturg, coach i trenerka rozwoju osobistego, na co dzień mieszkająca w Szczecinie. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią Szkoła latania, a od tego czasu opublikowała m.in. trylogię Sekrety i kłamstwa, Łabędzia, Żonę nazisty oraz Córki czarnego munduru. Ta ostatnia, wydana w 2024 roku, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników literatury historycznej. Trojanowska aktywnie działa na rzecz kobiet i promuje region Pomorza Zachodniego. Współtworzy również scenę teatralną – jej sztuki wystawiane są na deskach polskich teatrów.
Spotkanie literackie w sercu Załęża
Katowickie Załęże, niegdyś przemysłowa dzielnica miasta, z roku na rok staje się coraz ważniejszym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych. Filia nr 3 przy ulicy Gliwickiej, dzięki swojej aktywności i zaangażowaniu w promowanie literatury, zyskała opinię miejsca otwartego i przyjaznego dla czytelników. To właśnie tutaj odbędzie się spotkanie autorskie, które zapowiada się jako wyjątkowy wieczór pełen rozmów o literaturze, inspiracjach, historii i kobiecej sile.
Wspólne wystąpienie dwóch autorek to okazja nie tylko do bliższego poznania ich twórczości, ale także do rozmowy o procesie twórczym, wyzwaniach pisarskich i roli kobiet w literaturze współczesnej. Spotkanie poprowadzi najprawdopodobniej moderator związany z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Przewidziano również czas na pytania od publiczności, autografy oraz możliwość zakupu książek.
Kobieca literatura z różnych perspektyw
Zarówno Majcher, jak i Trojanowska, należą do najchętniej czytanych polskich autorek prozy obyczajowej i historycznej. Choć różni je pochodzenie i styl pisania, obie tworzą literaturę mocno zakorzenioną w polskiej rzeczywistości, poruszającą ważne tematy społeczne, historyczne oraz obyczajowe. Ich książki często trafiają na listy bestsellerów, a każda nowa publikacja spotyka się z dużym zainteresowaniem czytelników i krytyków.
Magdalena Majcher przyzwyczaiła swoich odbiorców do poruszania tematów trudnych i często bolesnych – przemocy domowej, przemilczanych tajemnic rodzinnych, dramatów z przeszłości. Z kolei Sylwia Trojanowska łączy w swojej twórczości elementy historii, psychologii i teatru, a także aktywnie działa na rzecz kobiet i młodzieży, prowadząc warsztaty rozwojowe i kreatywne.
Spotkanie otwarte dla wszystkich
Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich zainteresowanych – zarówno wiernych czytelników, jak i osoby, które dopiero chcą poznać twórczość Majcher i Trojanowskiej. Wydarzenie ma charakter otwarty i jest bezpłatne. Ze względu na przewidywane zainteresowanie, warto przyjść wcześniej, by zapewnić sobie miejsce.
To nie tylko spotkanie z literaturą, ale i okazja do spędzenia inspirującego popołudnia w towarzystwie autorek, które swoją twórczością zdobyły serca tysięcy Polaków.
„Pierwsze wspólne spotkanie frelki ze szmulką” – to nie tylko chwytliwy tytuł wydarzenia, ale przede wszystkim zapowiedź ciekawej, wielogłosowej rozmowy o literaturze, kobiecej sile i wspólnocie mimo regionalnych różnic.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Dodaj komentarz