Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych
Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
Pierwsi górnicy rozpoczynają już pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki, a kolejni jeszcze mogą zapisać się na bezpłatny, miesięczny kurs.
– To pierwszy w Polsce projekt przekwalifikowania pracowników sektora górniczego do branży energetyki wiatrowej. Górnicy uzyskali honorowane na całym świecie certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne, a także zapoznali się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej – wyjaśnia Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy.
Program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Windhunter Academy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
– Szkolenie organizowane przez Windhunter Academy oraz OX2 było na najwyższym poziomie. Kadra i szkoleniowcy i podejście do swojej pracy wywarło na mnie duże wrażenie. Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestnictwa w takim kursie, który otwiera inne spojrzenie na świat energetyki w tym odnawialnej. Zdobyłem dużo wiedzy nowej i innego spojrzenia na już poznane zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w kursie. Trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój branży wiatrowej. – Dawid Zapart z KWK Centrum (w stanie likwidacji).
Górnicy szkoleni są w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w Koszalinie. Kurs obejmie cykl zajęć z zakresu między innymi pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu.
– Na szkoleniu panuje świetna atmosfera, a instruktorzy mają dobre podejście. Otrzymaliśmy dużą dawkę wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zaczęliśmy traktować to zajęcie jak naszą misję. Pokochaliśmy wiatr i wysokość i już nie możemy się doczekać, kiedy wjedziemy na turbinę. – Marcin Potempa z Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.
Międzynarodowe certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu uprawniają ich do pracy zarówno na elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstających właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).
– Wszyscy uczestnicy pierwszej edycji pilotażowego programu otrzymali oferty pracy niedługo po jego ukończeniu. Część z nich podjęła już nawet zatrudnienie w branży. Sektor energetyki wiatrowej w Polsce przez następne lata będzie się dynamicznie rozwijał i potrzebował dużej liczby techników i instalatorów turbin. Górnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie, dostrzegli ten potencjał i dziś wchodzą na rynek zielonej energii – podkreśla Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych, OX2.
OX2 oraz Windhunter Academy w pełni sfinansowały pierwszy kurs dla górników, a nabór na drugi – także bezpłatny – nadal trwa. Szkolenie drugiej grupy górników przewidziano na wrzesień tego roku.
Pracownicy chęć uczestnictwa mogą zgłaszać poprzez formularz na stronie internetowej www.windhunteracademy.com w zakładce ”Kurs Zawodowy” oraz w biurze SRK pod numerem tel. 32 432-10-34. Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami.
Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +48 660 670 067, adres e-mail: training@windhunter.com lub na stronie internetowej www.windhunteracademy.com
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).