Phil Neville: Kamerun okrył hańbą kobiecą piłkę nożną

Anglia – Kamerun 3:0 na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej kobiet W ćwierćfinale Angielki zagrają z Norwegią.

• Anglia pokonała Kamerun 3: 0 w 1/8 w Mistrzostw Świata kobiet, które zostały zakłócone przez niesportowe zachowanie
  • Toni Duggan z Anglii była wściekły po tym, jak Kamerunka Augustine Ejangue spluneła na jej koszulę w pierwszej połowie
  • Kamerun oskarżył następnie działaczy o rasizm po tym, jak nieuznano im bramki po VAR
  • Kamerunki podobno płakały w tunelu, oskarżały działaczy o rasizm, a następnie powtórzyły “pokaz” w drugiej połowie
  • Kierownik Anglii Phil Neville oskarżył ich o „zawstydzanie” kobiecej piłki nożnej – FIFA wszczęła dochodzenie
Wściekły Phil Neville na niesportowe zachowanie piłkarek z Kamerunu

Reprezentacja Kamerunu została oskarżona o „zawstydzanie” kobiecej piłki nożnej po tym, jak zostały pokonane przez Anglię w meczu jednej ósmej na Mistrzostwach Świata. Angielki były przez rywalki opluwane i oskarżane o rasizm. Pierwszy gol padł w niecodziennych warunkach. Sędzia uznała, że bramkarka ekipy z Afryki złapała piłkę po celowym dograniu od jednej z partnerek. Sześć metrów od Kameruńskiej bramki podyktowany został rzut wolny pośredni. Steph Houghton uderzyła tuż po dotknięciu piłki przez Toni Duggan, piłkarki Kamerunu ustawione niemal w komplecie na linii bramkowej nie zdołały zablokować futbolówki.

Uwielbiam radość jaką wnoszą tańcząc w szatniach. Możesz odczuć ich emocje, ich ból. Obrazy będą bardzo silne. To wystarczy, aby powstrzymać je przed robieniem tego w przyszłościstwierdził Neville. – Gdyby mój zespół zagrał w taki sposób, nigdy więcej nie reprezentowałby Angliiskomentował zachowanie rywalek trener reprezentacji Anglii, Phil Neville. – To wstyd dla kobiecego futbolu – dodał. – Jesteśmy tutaj, aby promować kobiecą piłkę nożną, chcemy aby jej wizerunek był dobry dla małej dziewczynki grającej w parkach. Posiadanie dwóch afrykańskich drużyn w fazie pucharowej jest fantastyczne. One czegoś się nauczą. Mam nadzieję – zakończył trener Anglii.

Toni Duggan (z lewej) oskarżyła Kamerunkę Augustine Ejangue (z prawej) o plucie na nią, w 13. minucie spotkania Anglia – Kamerun

Trener Anglii Phil Neville powiedział, że zachowanie kameruńskiej drużyny to jedno z najgorszych zachowań, jakie widział na boisku piłkarskim, „całkowicie go zawstydzając”. Przed zakończeniem I połowy spotkania Lucy Bronze podała do Ellen White, a ta dokładnym uderzeniem nad ziemią pokonała bramkarkę. Dzięki technologi VAR sprawdzono, czy nie doszło do pozycji spalonej, ale ta ewentualność została wykluczona.

Gwiazda reprezentacji Anglii wyglądała na zszokowaną, gdy zauważyła ślinę kamerunki na swoim ramieniu i odwróciła się, by spojrzeć na krzyczącą Ejangue

Gdy FIFA rozpoczęła śledztwo w sprawie meczu, w którym Kamerun dwukrotnie opóźniał grę przez długie okresy, aby mogli kłócić się z sędziami o decyzje VAR, Neville wściekł się: „Gdyby mój zespół grał tak, nigdy więcej nie zagrałby w Anglii”. Tuż po wznowieniu II połowy kamerunka Ajara Nchout umieściła co prawda piłkę w siatce, ale VAR tym razem wskazał, że był spalony. W 58. minucie pomysłowo wykonany rzut rożny przyczynił się do strzelenia przez Alex Greenwood trzeciego gola.

Duggan pokazuje sędzinie Qin Liang (drugi od lewej) “dowód” oplucia

Oprócz kłótni o VAR, kamerunki opulwały i uderzały “angielską Lwicę”, gwiazdę kobiecej reprezentacji Anglii, Toni Duggan

Yvonne Leuko (z prawej) uderzyła łokciem Nikitę Parris (z lewej) w twarz

Zaczęło się od aktów pantomimy piłkarek z Kamerunu, którzy zatrzymały się na trzy minuty przed wznowieniem meczu, wykłucając się sędzią tego spotkania