Silesion.PL

serwis informacyjny

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Katowicach będą czekać na autobus wśród zieleni

Naprzeciwko wejscia do dawnego Muzeum Slaskiego ma zostac zainstalowana lawka z pnaczami fot. KAW

Naprzeciwko wejscia do dawnego Muzeum Slaskiego ma zostac zainstalowana lawka z pnaczami fot. KAW

W Katowicach trwa realizacja trzech zielonych przystanków z wiatami, których dachy i część ścian będą pokryte roślinnością. Ruszyło także postępowanie przetargowe na zaprojektowanie kolejnych tego typu elementów infrastruktury, a także dodatkowej zielonej przestrzeni na Rynku i ogrodu sensorycznego w Ochojcu. Inwestycja realizowana będzie w ramach międzynarodowego projektu „UPSURGE”.

– Zazielenienie miasta to jeden z priorytetów. Drzewa pojawiły się już na alei Korfantego i ul. Dworcowej. Zazieleni się także ulica Warszawska gdzie ograniczony zostanie ruch kołowy na rzecz realizacji deptaku z kilkoma tysiącami posadzonych roślin. To sposób na walkę z ociepleniem klimatu, ale przede wszystkim inwestycje poprawiające jakość życia w mieście. Wśród kolejnych takich działań będzie realizacja 4 zielonych przystanków, a także dodatkowej zielonej przestrzeni na Rynku i ogrodu sensorycznego w Ochojcu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu czterech nowych zielonych przystanków i dwóch zielonych instalacji. Przystanki mają być  zlokalizowane przy ulicy Ziołowej (w pobliżu wejścia do szpitala w Ochojcu), Jagiellońskiej oraz w dwóch miejscach przy ul. Chorzowskiej (w pobliżu przystanku Chorzowska Kościół – przystanek autobusowy) oraz w pobliżu Parku Śląskiego (Osiedle Tysiąclecia, okolice przystanku autobusowego i tramwajowego przy Żyrafie). Na Rynku, naprzeciwko wejścia do dawnego Muzeum Śląskiego, ma zostać zainstalowana ławka z pnączami. Dodatkowo przy wspomnianym już przystanku przy ul. Ziołowej według założeń powstanie ogród sensoryczny. Na przygotowanie dokumentacji projektowej dla tych zadań zabezpieczono budżet w wysokości 96 tys. zł. Otwarcie złożonych ofert jest planowane na 15 września, natomiast wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 48 tygodni na wykonanie projektów.

– Zadanie ma być zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu UPSURGE, finansowanego ze środków unijnych w ramach programu Horizon 2020, którego celem jest wdrażanie i testowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na przyrodzie. To tzw. NBS, czyli Nature Based Solutions. Miasta zaangażowane w projekt mają realizować swoje pomysły, których efekt będzie prezentowany pozostałym partnerom projektu – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach – Jako Zakład podjęliśmy się realizacji zielonych przystanków w lokalizacjach sprzyjających powstawaniu miejskich wysp ciepła. Po ich wykonaniu będziemy oceniać efekt poprzez określone wskaźniki. W pomiarach pomogą nam także działające w Katowicach stacje analizy jakości powietrza w ramach systemu AWAIR – dodaje dyrektor.

Dzięki swojej konstrukcji zielone przystanki pozwalają schronić się przed słońcem i skutecznie obniżają temperaturę w najbliższym otoczeniu. Stanowią ponadto schronienie dla ptaków oraz owadów i są jednym ze sposobów przeciwdziałania powstawaniu miejskich wysp ciepła. To zasługa roślinności, która znajduje się przede wszystkim na dachu wiaty, ale nie tylko. W realizowanych w Katowicach zielonych przystankach zdecydowano się także na odbrukowanie części chodnika, a w uzyskanej w ten sposób przestrzeni mają być zasadzone byliny, trawy i rośliny pnące, prowadzone po jednej ze ścian przystanku. Rośliny magazynują wodę, którą następnie oddają do atmosfery poprzez zjawisko parowania, działając tym samym jak naturalny klimatyzator. Są także skuteczne w oczyszczaniu powietrza z różnego rodzaju pyłów. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024