Silesion.PL

serwis informacyjny

Panele fotowoltaiczne na dachach budynków Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

fot. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

16 maja 2024 roku w Katowicach rozpoczęły się prace z użyciem dźwigu związane z transportem paneli fotowoltaicznych na dachy budynków przy ulicach Lubuskiej (numery 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21) oraz Kurpiowskiej (numery 1, 3, 5, 7) na Osiedlu im. J. Kukuczki KSM. Inwestycja obejmuje 39 budynków zarządzanych przez Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową (KSM).

Montaż paneli fotowoltaicznych jest częścią szerszego projektu mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków i obniżenie kosztów energii dla mieszkańców. W ramach projektu przeprowadzono już audyty energetyczne i opracowano pierwsze etapy wymaganych prac projektowych.

KSM szuka również dodatkowych źródeł finansowania, aby odciążyć mieszkańców od części kosztów budowy instalacji fotowoltaicznych. W tym celu podjęto działania i uzyskano już gwarancje dofinansowania z uzyskanych dotacji ze środków bezzwrotnych z uruchomienia Banku Gospodarstwa Krajowego dla 12 kompleksów.

Oprócz dofinansowań z BGK, KSM rozważa również skorzystanie z tzw. grantów OZE, o które będzie można się ubiegać w czerwcu 2026 roku. Wysokość dofinansowania z grantów może wynieść do 50% kosztów inwestycji.

Prąd z instalacji fotowoltaicznych będzie wykorzystywany do zasilania części wspólnych budynków, takich jak klatki schodowe, korytarze, strychy, piwnice, garaże, maszynownie techniczne, oświetlenie zewnętrzne, napędy wind, bram i szlabanów, systemy domofonowe, systemy CCTV, instalacje przeciwoblodzeniowe, instalacje wodne (np. pompy w hydroforni) i przygotowania cwu, instalacje HVAC (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja lub ogrzewanie budynku).

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024