Silesion.PL

serwis informacyjny

Pandemia zwiększyła u Polaków chęć do próbowania letnich sportów ekstremalnych

lina sporty ekstremalne wspinaczka

lina sporty ekstremalne wspinaczka

Jak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń aż 59% respondentów uważa, że pandemia spowodowała większe zainteresowanie sportami ekstremalnymi. Dlaczego tegoroczne wakacje sprzyjały sportom ekstremalnym? Co warto o nich wiedzieć zanim spróbujemy pełnych adrenaliny rozrywek sportowych?

Według co trzeciego zapytanego Polaka chęć do próbowania sportów ekstremalnych podczas letnich urlopów wynika głównie z faktu, że po ciężkim roku jesteśmy spragnieni mocnych, ale pozytywnych wrażeń. Zdaniem 28% respondentów badania musimy odreagować pasywną rozrywkę z ostatnich miesięcy. To właśnie dostępność ciekawych rozrywek i atrakcji była głównym kryterium wyboru miejsca tegorocznego urlopu wakacyjnego.

Sporty ekstremalne to niezapomniane emocje i adrenalina

Sporty ekstremalne wzbudzają wiele emocji, zarówno u tych, którzy je uprawiają, jak i u tych je oglądających. Widowiskowe skoki czy loty są często atrakcją, której wyczekuje widownia podczas imprez komercyjnych. Coraz częściej Polacy nie tylko chcą podziwiać wykonawców śmiałych akrobacji i figur, ale także są gotowi sami spróbować wybranego sportu ekstremalnego. Wiele z tych aktywności wymaga uważnej pracy ze swoim ciałem lub umiejętności technicznych, aby sprawnie operować sprzętem. Entuzjastów sportów ekstremalnych jednak nie brakuje. Na pytanie – na czym polegają sporty ekstremalne, odpowiadają krótko: na dobrej zabawie i przekraczaniu własnych granic możliwości. 

Rodzaje atrakcji ekstremalnych

Różnorodność sportów ekstremalnych sprawia, że jeśli zdecydujemy się na ekstremalne atrakcje, to możemy wybrać sport odpowiadający posiadanym predyspozycjom. Spróbowanie takiej aktywności z adrenaliną jest okazją, aby przezwyciężyć swoje słabości i wyznaczać sobie nowe granice możliwości. Wśród sportów ekstremalnych wyróżniamy 3 główne kategorie: lądowe, wodne i powietrzne. Niektóre sporty ekstremalne są mieszane, czyli łączą w sobie różne te kategorie. Przykładem ekstremalnych przeżyć na lądzie są sporty motorowe, motocrossowe i górskie. W wodzie lub na wodzie można realizować ekstremalne sporty wodne, jak na przykład windsurfing, nurkowanie, spływy wodne i kitesurfing. Wśród ekstremalnych sportów powietrznych odnajdziemy przede wszystkim różne skoki – ze spadochronem, typu dream jump, bungee czy paralotniarstwo. Aby uprawiać niektóre ze sportów ekstremalnych, trzeba mieć ukończone specjalne kursy i posiadać odpowiednie uprawnienia.

Sporty ekstremalne chętnie uprawiane w Polsce

Nie musimy wyjeżdżać z Polski, aby uprawiać sporty ekstremalne. Warunki naturalne i ukształtowanie powierzchni naszego kraju pozwalają na duży wybór miejsc, gdzie możemy korzystać ze sportów ekstremalnych. Dużą popularnością cieszą się wśród Polaków skoki spadochronowe, wykonywane indywidualnie, w tandemie, a nawet w większych grupach. Atrakcja ta gwarantuje niezapomniane przeżycia i cudowne, przestrzenne krajobrazy. W zależności od wybranej lokalizacji na skoczków czekają przeróżne widoki takie jak Morze Bałtyckie, Podhale, Beskidy i wiele innych. Swobodnie spadanie dostarcza potężną dawkę adrenaliny i możliwość podziwiania przepięknych polskich krajobrazów z lotu ptaka. W miastach chętnie próbujemy skoków na bungee, które najczęściej oddaje się z żurawia wieżowego lub specjalnego dźwigu z kilkudziesięciu metrów. Wśród wodnych sportów z adrenaliną coraz większą popularnością cieszy się w Polsce na przykład flyboard. Podczas tej aktywności uczestnik zakłada specjalne “odrzutowe” buty i dzięki wysokiemu ciśnieniu może unosi się na wysokość 10 metrów ponad taflę wody. Swoich wiernych pasjonatów ma też wśród Polaków jazda motocross czy wyprawa off road.

Polacy coraz odważniej podchodzą do realizacji własnych zainteresowań i oryginalnych form spędzania czasu. Chętnie próbują sportów ekstremalnych. Niesłabnącą popularnością cieszą się skoki ze spadochronem i na bungee. W dużych miastach swoich zwolenników mają też ekstremalne skoki z wysokich budynków i wież. Kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci chętnie korzystają ze stosunkowo nowej atrakcji dostępnej w Polsce, jaką są tunele aerodynamiczne, w którym można doświadczyć uczucia swobodnego lotu. – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Lato sprzyja przygodom, a tegoroczne wakacje po ciężkim, pandemicznym roku sprzyjały poszukiwaniu nowych doświadczeń z nutą adrenaliny, jaką dają sporty ekstremalne. Kitesurfing, skok na bungee czy lot motolotnią to nie lada przeżycie, a często dla wielu osób również spełnienie marzeń.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024