Silesion.PL

serwis informacyjny

Owacje na stojąco i zachwyt publiczności. V Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

5 Miedzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej Im. Adama Didura

Niedzielny koncert celebrujący 150. rocznicę urodzin Adama Didura, wspaniałego basa i genialnego wizjonera, twórcy Opery Śląskiej, zainaugurował V Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej jego imienia. Było to spotkanie artystów światowej sławy – wielkich basów, okraszone śpiewem sopranu z barytonową niespodzianką. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz centralnych, lokalnych i wojewódzkich, jurorzy konkursu, dyrektorzy teatrów operowych, uczestnicy konkursu, oraz melomani – niezawodna publiczność Opery Śląskiej.

W oficjalnej części uroczystości wzięli udział przedstawiciele Komitetu Honorowego Konkursu, nad którym Patronat Honorowy sprawuje Hanna Wróblewska – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Halina Bieda, senator RP odczytała listy skierowane do uczestników i organizatorów konkursu od Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Życząc powodzenia młodym śpiewakom, oraz niezapomnianych muzycznych wrażeń i emocji głos zaprali: Joanna Bojczuk – członek Zarządu Województw Śląskiego, Michał Kopański II Wicewojewoda, w imieniu Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy, wiceprezydent Maciej Biskupski oraz w imieniu Prezydenta Miasta Bytomia Marcina Wołosza wiceprezydent Magdalena Górak. Padło wiele słów uznania dla organizatorów konkursu oraz wsparcia dla uczestników konkursu, przed którymi tydzień wokalnych zmagań. Podkreślono rangę wydarzenia, jakim jest międzynarodowy konkurs wokalny i jego ogromne znaczenie dla regionu, dla Bytomia i Katowic, gdzie odbywają się przesłuchania pierwszego etapu konkursu.

V Miedzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej Im. Adama Didura

Koncert był spotkaniem artystów o międzynarodowej sławie i ich spotkaniem z repertuarem inspirowanym partiami kreowanymi przez Adama Didura.

Rafała Siwek – okrzyknięty najlepszym polskim basem zachwycił publiczność w arii Filipa z „Don Carlosa” Giuseppe Verdiego. Jak sam przyznaje, to jego ukochana partia, a przy tym największa rola włoskiego repertuaru dla basa. W duecie Filipa z Wielkim Inkwizytorem z tej samej opery, zaśpiewanym wspólnie z Aleksandrem Teligą, mieliśmy do czynienia z popisem nie tylko wokalnego ale i aktorskiego kunsztu. Aleksander Teliga, którego wielka międzynarodowa kariera rozpoczęła się na scenie Opery Śląskiej zaśpiewał arię Zachariasza „Oh, chi piange” z opery Nabucco G. Verdiego. Partię tę wykonywał ponad osiemset razy, po raz pierwszy właśnie na scenie śląskiej opery. Mroczny nastrój wywołany verdiowskim repertuarem rozświetliła swym głosem Ruslana Koval, która brawurowo zaśpiewaną arią „una voce poco fa” z „Cyrulika Sewilskiego” G. Rossiniego wywołała długo niemilknący aplauz publiczności. Grzegorz Szostak zachwycił słynną arią o plotce z tej samej opery, przedzierając się przez zawiłości partytury z precyzją, prezentując przy tym swą wspaniałą vis comica. Nie inaczej uczynił Bogdan Kurowski śpiewając „Ten zegar stary” z moniuszkowskiego „Strasznego Dworu”. Zbigniew Wunsch z kolei wcielił się na chwilę w Leporella śpiewając słynną arię „Madamina il catalogo a questo” z „Don Giovanniego” W. A. Mozarta.

W „Attili” – rzadko wystawianej w Polsce operze Giuseppe Verdiego, tytułową rolę kreuje bas. Fenomenalnie zaśpiewana przez Rafała Siwka aria zelektryzowała publiczność. Finał w obsadzie godnej najlepszych scen operowych świata, w którym Rafał Siwek wraz z Andrzejem Dobberem zaśpiewali duet Ezio i Atilli „Tardo per gli anni”, był dla publiczności okazją – być może jedyną – by na jednej scenie podziwiać mistrzowską interpretacje w wykonaniu najwspanialszych artystów operowego świata. Orkiestrę chór i balet poprowadził jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia – Yaroslav Shemet, a koncert zakończyła długa owacja na stojąco.

Zawiłości operowych librett ze znawstwem i wielką pasją tłumaczył ze sceny Piotr Nędzyński, który poprowadził koncert wraz z Katarzyną Sanocką. Piotr Nędzyński nie ukrywał wzruszenia, stał na tej scenie 40 lat temu, prowadząc koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia istnienia Opery Śląskiej, a z młodymi śpiewakami, którzy zachwycali podczas naszego koncertu już jako dojrzali artyści, nie raz rozmawiał w swoim fenomenalnym programie telewizyjnym „Wokół wielkiej sceny”.

Koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Adama Didura, był wspaniałym otwarciem wielkiego wokalnego turnieju jakim jest Międzynarodowy Konkurs wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Dziękujemy naszej niezawodnej publiczności za obecność i zapraszamy do śledzenia przesłuchań konkursowych. Od 7 października na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a od II etap na scenie Opery Śląskiej, a także online.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025