Silesion.PL

serwis informacyjny

ORLEN strategicznym dostawcą gazu do ArcelorMittal w Polsce

PKN Orlen

ORLEN zawarł długoterminowe kontrakty na dostawy gazu ziemnego do ArcelorMittal Poland SA oraz ArcelorMittal Warszawa Sp. z o. o. (ArcelorMittal). Będą one realizowane od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Szacowany maksymalny wolumen dostaw w tym okresie może wynieść 26 TWh gazu.

– ORLEN, jako największy dostawca gazu ziemnego w kraju, jest sprawdzonym partnerem biznesowym i oferuje swoim odbiorcom atrakcyjne warunki sprzedaży surowca. Doskonale rozumiemy potrzeby branży hutniczej w okresie wysokiej zmienności cen oraz wyzwania związane z transformacją energetyczną. Umowy, które podpisaliśmy, łączą gwarancję dostaw z elastycznością rozwiązań handlowych, zapewniając biznesowe korzyści każdej ze stron – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Umowy zapewniają ArcelorMittal zakupy gazu na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. Szacunkowa wartość kontraktów wynosi około 4,64 mld zł.

– Stabilność dostaw to czynnik, który zawsze był dla nas niezmiernie ważny przy tego typu kontraktach, a w ostatnim czasie nabrał jeszcze większego znaczenia. Liczy się dla nas także elastyczność, bo hutnictwo to branża cykliczna. Cieszy nas, że zapisy umów zawartych z ORLEN odpowiadają na te dwie potrzeby – mówi Sanjay Samaddar, Prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal jest jednym ze strategicznych klientów Grupy ORLEN. Dostawy gazu ziemnego dla spółki realizowane są nieprzerwanie od 1 stycznia 2017 roku.

***

ArcelorMittal jest największym i najnowocześniejszym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Jest częścią międzynarodowego koncernu, będącego czołowym producentem stali na świecie i prowadzącego działalność w 60 krajach. Grupa ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 10 tysięcy osób w swoich oddziałach i w spółkach zależnych.

ORLEN to największy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowo-Wschodniej, notowany w prestiżowym zestawieniu Fortune Global 500. Firma działa m.in. w branży energetycznej, rafineryjnej, petrochemicznej oraz w detalu. Jej produkty są dostępne na 90 rynkach i trafiają do 100 mln klientów. Spółka jest największym producentem, importerem i sprzedawcą gazu w Polsce. ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w regionie, ogłosił plan osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023