Silesion.PL

serwis informacyjny

Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu zagospodarowania terenów przy Drodze Dębińskiej 12

000004stadion1 big

000004stadion1 big

Kompleks sportowy przy Drodze Dębińskiej 12 ma być ekologiczny, przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i otwarty dla mieszkańców – właśnie został ogłoszony przetarg na wykonanie projektu zagospodarowania terenów, z których będą korzystali piłkarze, piłkarki, amp futboliści, szermierze i tenisiści Warty Poznań.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenów zlokalizowanych w Poznaniu ulica Droga Dębińska 12”. Pod tą nazwą kryje się przygotowanie projektów, na podstawie których powstanie nowa baza sportowa dla Warty Poznań S.A. i KS Warta.

Z myślą o stowarzyszeniu KS Warta ma zostać stworzony projekt hali szermierczej o powierzchni 600 m2 i wysokości 5-6 metrów, gdzie będzie usytuowanych 12 plansz. Stanie też kompleks 4 kortów tenisowych, z których jeden będzie zadaszony. Oba obiekty mają zostać zaprojektowane wraz z zapleczem socjalnym.

Osobną część w warunkach ogłoszonego właśnie przetargu stanowią obiekty, które będą przeznaczone dla piłkarzy i piłkarek Warty Poznań, amp futbolistów „Zielonych” oraz zawodników i zawodniczek Akademii Warty Poznań. Projekt ma objąć boisko sportowe z szatniami wraz z zapleczem biurowo-socjalnym i trybuną na 4,5 tys. miejsc z opcją rozbudowy do 6 tysięcy miejsc; ponadto również dwa pełnowymiarowe boiska treningowe – jedno z naturalną nawierzchnią, a drugie ze sztuczną trawą wraz z zadaszeniem membranowym.

Zaprojektowany i wybudowany kompleks sportowy będzie odzwierciedleniem „Planu Rozwoju 2020-23”, czyli dokumentu stworzonego w ubiegłym roku przez Wartę Poznań. A zatem infrastruktura ma być możliwie jak najbardziej eko, spełniać wymogi stawiane obiektom przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami, a cała baza ma być dostępna i otwarta dla mieszkańców nie tylko przy okazji imprez sportowych.

Eko stadion, według wytycznych, które znalazły się w warunkach przetargu, ma wspierać politykę Poznania w zakresie ochrony środowiska naturalnego i stać się jedną z atrakcji miasta. Obiekt ma mieć zieloną, „oddychającą” elewację pokrytą bluszczem lub mchem. Zielony, ekologiczny ma być też dach, a znajdą się na nim również panele fotowoltaiczne, które będą stanowiły źródło zasilania budynku w energię. Ponadto, m.in. do podlewania murawy ma w jak największym stopniu służyć woda deszczowa. Na terenie kompleksu znajdzie się miejsce dla uli dla pszczół, budek dla ptaków i owadów, tzw. mała architektura, w skład której będzie miejsce dla drzew, kwietników i rozmaitej roślinności. W projekcie powinny znaleźć się także parkingi dla rowerów, hulajnóg – stacje ładowania pojazdów (także skuterów i aut), a elementy wykończenia mają być w stylu skandynawskim, przez co należy rozumieć wykorzystanie w jak największym stopniu materiałów ekologicznych.

Jeśli chodzi o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, to są to przede wszystkim szatnie i toalety z takimi udogodnieniami, a przygotowane z myślą m.in. z zespole amp futbolu Warty Poznań. Ale chodzi też o dostępność obiektu dla osób poruszających się na wózkach: podjazdy dla wózków, windy, platformy na widowni z dobrą widocznością boiska, windy, uprzywilejowane miejsca parkingowe. Ponadto także dotykowa makieta obiektu i system nawigacyjno-informacyjny dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, jak również stanowisko do audiodeskrypcji, wreszcie takie zaprojektowanie części biurowej, by mogły w niej pracować osoby z niepełnosprawnościami.

Kompleks sportowy ma być również otwarty dla mieszkańców, stąd pomysł takiego zaprojektowania obiektów, by była na nich możliwa organizacja np. kina letniego i koncertów plenerowych. Chodzi również o stworzenie zaplecza dla rodziców z małymi dziećmi – pomieszczenia z przewijakami, toalety itp., co byłoby z pewnością ułatwieniem dla osób korzystających z pobliskich terenów rekreacyjnych. Na projektowanym terenie ma znaleźć się także sklep z produktami eko oraz punkty ze zdrowym jedzeniem.

Przetarg zostanie rozstrzygnięty jeszcze w czerwcu. Na opracowanie koncepcji, przygotowanie projektów, kosztorysów itp. spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie daje 10 miesięcy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024