Silesion.PL

serwis informacyjny

Ogłoszono przetarg na budowę Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” przy ul. Kościuszki 165

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara przy ul. Kosciuszki 165 Dom Wojciecha Kilara Fot. KAW

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara przy ul. Kosciuszki 165 Dom Wojciecha Kilara Fot. KAW

W katowickim Brynowie, przy ul. Kościuszki 165 mieszkał i komponował przez kilkadziesiąt lat, tworząc muzykę do ponad 130 filmów i zdobywając światową sławę Wojciech Kilar. Teraz w domu należącym do znanego kompozytora miasto Katowice realizuje wyjątkowy projekt – Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Miejsce będzie nie tylko upamiętniać  dorobek artysty, ale także stanie się przestrzenią do realizacji wydarzeń z udziałem kolejnych pokoleń twórców. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy robót.

– Kilkanaście dni temu obchodziliśmy siódmą rocznicę przyznania Katowicom tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” to kolejny krok do tego, by jeszcze bardziej poszerzyć ofertę związaną z tą dziedziną sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowice stały się domem Wojciecha Kilara. Dzięki temu dziś miasto kojarzy się ze znanym kompozytorem. Chcemy pamięć o nim kultywować. Dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i chcemy w nim stworzyć Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Budynek zostanie rozbudowany. W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona Wojciechowi Kilarowi, w drugiej interaktywna wystawa poświęcona muzyce – dodaje prezydent.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” ma powstać w domu zamieszkiwanym przez Wojciecha Kilara. Budynek zostanie w tym celu rozbudowany, co pozwoli stworzyć różnorodną przestrzeń.  „Dom Kilara” będzie przede wszystkim miejscem upamiętniającym wielkiego kompozytora i jego twórczość, przekazującym inspiracje jego życiem kolejnym pokoleniom. Ponadto ma być poświęcony całej śląskiej szkole kompozytorów i stworzonym przez jej przedstawicieli utworom. Będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki. Powstanie Centrum Edukacji Muzycznej to realizacja umowy jaką prezydent Marcin Krupa zawał z mieszkańcami Katowic.

Połączenie przeszłości z przyszłością 

Choć budowa tego ważnego dla kultury ośrodka dopiero się rozpocznie, została już opracowana koncepcja wystawy stałej. Będzie składać się z dwóch części.

– Pierwsza z nich ma być muzealna i poświęcona życiu i twórczości Wojciecha Kilara. Będzie zlokalizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter, by można było poczuć się niczym podczas odwiedzin u wybitnego kompozytora. W budynku pozostawione będą przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu. Z kolei druga, edukacyjna wystawa ma być ulokowana w dobudowanej części obiektu i będzie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Wyposażenie jej między innymi w interaktywne narzędzia nada przestrzeni nowoczesnego charakteru – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. 

Dom Wojciecha Kilara Fot. KAW 2
Dom Wojciecha Kilara Fot. KAW

Wystawy będą różniły się nie tylko tematyką, ale także charakterem i przeznaczeniem. O ile część muzealna będzie bardziej statyczna, to edukacyjna przestrzeń będzie tworzona  przede wszystkim z myślą o dzieciach i nastolatkach. Oprócz wystawy stałej obiekt ma umożliwiać także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, jak recitale, warsztaty muzyczne czy minifestiwale. Służyć temu ma między innymi wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną. W efekcie szeroka oferta „Domu Kilara” będzie mogła docierać do różnych odbiorców – od dzieci po seniorów. 

Dom Kilara coraz bliżej 

Przetarg na prace budowlane w związku z tą inwestycją został właśnie ogłoszony. Wyłoniony wykonawca będzie miał 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych. Obecnie także przygotowywany jest przetarg na wyposażenie oraz aranżację ekspozycji.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025