Od „sypialni Poznania” do centrum życia miejskiego – ROBYG zmienia oblicze Piątkowa
Piątkowo, dawna „sypialnia Poznania”, przeobraża się w dynamiczną dzielnicę. Inwestycja Początek Piątkowo, czerpiąc z modernistycznych założeń lat 70., wprowadza nowoczesną infrastrukturę i innowacyjne technologie, harmonijnie łącząc historyczne plany urbanistyczne ze zrównoważonym budownictwem. To przemyślane odnowienie przestrzeni jest możliwe dzięki zaangażowaniu dewelopera ROBYG.
Początek Piątkowo dokończeniem założeń modernistycznych z lat ‘70
W 1973 roku wieś Piątkowo włączono do granic Poznania, a już trzy lata później, na polach położonych na wschód od ulicy Obornickiej, rozpoczęto wznoszenie „gierkowskich” osiedli mieszkaniowych okalających miasto. Technologia budowy bloków opierała się na wielkiej płycie, wykorzystując wielkowymiarowe elementy prefabrykowane, które produkowano w fabrykach i następnie transportowano na plac budowy. Elementy te, takie jak ściany, stropy czy płyty balkonowe, były montowane na miejscu, co znacząco przyspieszało proces budowy. Tego typu konstrukcje charakteryzowały się prostą, funkcjonalną formą oraz dużą szybkością realizacji, jednak często były krytykowane za swoją estetykę i niewielką izolacyjność akustyczną. Wielka płyta stała się symbolem masowej, racjonalistycznej zabudowy lat 70. i 80. w Polsce.
Pierwotne plany zakładały, że osiedla zlokalizowane w pobliżu budowanej szybkiej linii kolei miejskiej, czyli dzisiejszej „pestki”, będą wyposażone w kompleksową infrastrukturę, obejmującą sklepy, przedszkola, kina, biblioteki oraz domy kultury. Za ogólny projekt, wybrany w zamkniętym konkursie architektonicznym, odpowiadał wówczas zespół z Gdańska pod kierownictwem Wiesława Andersa.
– Budowę tzw. „gierkowskich” osiedli mieszkaniowych rozpoczęto w 1976 roku. Sześć skupisk bloków nazwano imionami królów Polski, jak np. Jana III Sobieskiego czy Bolesława Chrobrego. Wtedy też powstała, wciąż obecna na Piątkowie, zabudowa jednorodzinnych domów na osiedlu Marysieńki – mówi Renata Żakowska, Kierownik projektu Początek Piątkowo dewelopera ROBYG.
Architektura Piątkowa początkowo opierała się na założeniach urbanistycznych z lat 70., z główną rolą zabudowy modernistycznej. Jednocześnie duży wpływ na tę przestrzeń wywarła idea z końca lat 90., która zakładała stworzenie bram Poznania – zaakcentowanych wysokościowo miejsc wjazdu do ścisłego centrum miasta.
– Idea bram Poznania znalazła ona swoje odzwierciedlenie w dokumentach planistycznych miasta określających kierunki jego rozwoju. Obok jednej z nich, tzw. ronda Obornickiego, znajduje się właśnie m.in. Piątkowo. Bramy mają ideowo, funkcję kluczowych węzłów komunikacyjnych, ułatwiając dojazd do centrum oraz przyczyniając się do rozwoju infrastruktury oraz zwiększenia atrakcyjności przyległych dzielnic. Co ciekawe, na terenach dzisiejszej inwestycji ROBYG Początek Piątkowo, wcześniej funkcjonował duży zakład motoryzacyjny – wdrażając wspomniane idee, plany zagospodarowania przestrzennego zaczynamy przywracać tę przemysłową część miastu, realizując zabudowę mieszkaniową zgodną z charakterem całej dzielnicy – dodaje Piotr Chojara, architekt główny i założyciel MODO Architektura, biura projektowego współpracującego z Grupą ROBYG.
Piątkowo zyskało przydomek “sypialni Poznania” ze względu na ograniczoną infrastrukturę handlowo-usługową i niewielką liczbę miejsc pracy – rozwijano je głównie jako obszar mieszkalny dla pracowników poznańskich zakładów. W rezultacie, mieszkańcy byli zmuszeni dojeżdżać do innych części miasta, aby pracować, robić zakupy czy korzystać z rozrywki. Dziś, ROBYG, kontynuując plany urbanistyczne miasta, wprowadza nowoczesne podejście, które harmonijnie łączy ciekawą historię z innowacją. Miejsce przekształca się w tętniącą życiem dzielnicę, której rozwój zgodny jest z ideą 15-minutowego miasta.
Jak zmieni się krajobraz poznańskiego Piątkowa?
Dziś Początek Piątkowo już wyróżnia panorama z widocznym, 14-piętrowym, nowoczesnym wieżowcem, do którego wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. Stanowi on kontynuację skali zabudowy – przestrzennie, osiedle swój początek bierze z wysokich ścian budynków wzdłuż ulicy Wojciechowskiego. Następnie kwartał wypełnia niższa, modernistyczna zabudowa, która wspina się w stronę ronda Obornickiego. Finalnym akcentem krajobrazu jest obiekt wysoki.
Początkowa część osiedla pełni funkcję mieszkaniową, natomiast jego końcowy akcent opiera się na budynku z parterem, który obejmie około 4 tys. m² przestrzeni przeznaczonej na usługi, funkcję nie tylko uzupełniającą infrastrukturę dla mieszkańców, ale stanowiącą także otwarcie się na miasto. Od strony północnej osiedle sąsiaduje z domami jednorodzinnymi, a przejście między zabudową wielorodzinną a jednorodzinną jest realizowane poprzez czterokondygnacyjne wille miejskie, które dzięki mniejszej intensywności zabudowy tworzą łagodny i naturalny przejściowy krajobraz.
Nowa inwestycja ROBYG to duże, wieloetapowe przedsięwzięcie, które z czasem przekształci Piątkowo w nowoczesną i funkcjonalną dzielnicę. Drugi etap prac planuje się zrealizować do końca 2024 roku, a obecnie trwa budowa kolejnego tj. trzeciego etapu inwestycji. Całość Początku Piątkowo planowo ma zostać ukończone do 2029 roku, oferując mieszkańcom około 1250 mieszkań.
Początek Piątkowo – osiedle, które daje więcej
Osiedle zaprojektowano z myślą o wygodzie i ekologii, z dominującą infrastrukturą pieszo-spacerową, ograniczając ruch samochodowy na osiedlu. Planowane jest stworzenie 1500 miejsc parkingowych w garażach podziemnych, z czego około 200 na zewnątrz. ROBYG kładzie duży nacisk na zieloną infrastrukturę, wprowadzając liczne i bogate nasadzenia, w tym drzewa o obwodzie większym niż zazwyczaj spotykane przy budowie osiedli, domki dla owadów, budki dla jeżyków oraz ogrody deszczowe, tworząc tym samym przyjazne i zrównoważone środowisko dla mieszkańców.
– Projektując Początek Piątkowo stanęliśmy przed interesującym wyzwaniem. Zabudowa modernistyczna w bryle i układzie jest specyficzna, minimalistyczna, a my chcieliśmy zadbać również o estetykę. Elewację obecnego budynku tworzy nietuzinkowe połączenie standardowej elewacji lekkiej mokrej wraz z płytkami typu izofleks w odcieniach beżu, grafitu i brązu. Szklane balustrady nadają konstrukcjom lekkości, harmonijnie współgrają z panoramicznymi oknami, a finalnie także z wnętrzem mieszkań. Całość zaprojektowana jest dostojnie i stylowo przez wykwalifikowanego projektanta wnętrz. Przestrzenie wspólne oraz korytarze wykończone są drewnopodobnymi płytami Finsa, które zostały zastosowane również jako portale drzwiowe. Ciekawe kombinacje ułożenia płytek gresowych na podłogach współgrają z subtelnymi fototapetami oraz lustrami na ścianach. Przestrzenie wspólne przy wejściach głównych tzw. lobby dodają budynkom szyku i elegancji – tym bardziej, że są zdobione żywymi kwiatami oraz niestandardowym oświetleniem. Wizytówką ROBYG jest szczególna dbałość o jakość i elegancję czego dowodem jest dwukondygnacyjne, stylowe lobby w jednym z obecnie budowanych budynków. Ważne są dla nas detale, wysoka jakość wykończenia, funkcjonalność i nowoczesność – wszystko to tworzy wyjątkowe oraz przyjazne miejsce do życia – mówi Renata Żakowska.
Warto zwrócić uwagę na istotne atuty, które wyróżniają ROBYG na rynku deweloperskim. Po pierwsze, jest to ponadstandardowa wysokość pomieszczeń, wynosząca około 270 cm – poprawia to cyrkulację powietrza i zwiększa komfort użytkowania, jednocześnie umożliwiając lepsze wykorzystanie naturalnego światła. Niespotykanym elementem dla poznańskich deweloperów jest zastosowanie liczników wody bezpośrednio przy każdym z mieszkań. Takie rozwiązanie skutkuje krótkim oczekiwaniem na ciepłą wodę i w konsekwencji oszczędnościami w jej zużyciu. Ponadto mieszkania w standardzie są wyposażone w system ROBYG Smart House by Keemple, który pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem, urządzeniami elektronicznymi, ogrzewaniem oraz systemem bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest precyzyjne zarządzanie zużyciem energii, co zwiększa komfort życia i wspiera dbałość o środowisko poprzez optymalizację wykorzystania energii oraz redukcję śladu węglowego.
– Nowe podejście do projektowania przestrzeni miejskiej nie tylko wprowadza innowacje technologiczne, ale również z szacunkiem odnosi się do dziedzictwa, które kształtowało te tereny. Początek Piątkowo pokazuje, jak można z powodzeniem łączyć estetykę z funkcjonalnością, tworząc dynamiczną, zieloną i zrównoważoną dzielnicę. Takie projekty świadczą o rosnącej wrażliwości architektów i deweloperów na potrzeby mieszkańców oraz dbałość o środowisko. To połączenie przeszłości i przyszłości w jednym, spójnym przedsięwzięciu, które z pewnością wyznacza nowe standardy w branży i może być inspiracją dla przyszłych realizacji urbanistycznych – podsumowuje Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu.
ROBYG to zaufany deweloper
Inwestycje ROBYG spełniają oczekiwania klientów będących na różnym etapie swojego życia. Doskonała lokalizacja, dogodny dostęp do infrastruktury, atrakcyjne przestrzenie wspólne czy liczne tereny pełne zieleni, składające się na realizację idei 15-minutowych osiedli – warto zapoznać się z ofertą dewelopera, który obecny jest na polskim rynku od ponad 23 lat.
Więcej szczegółów o inwestycjach ROBYG można znaleźć tutaj: https://poznan.robyg.pl/
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).