Silesion.PL

serwis informacyjny

Od 21 listopada do 13 grudnia bez tramwaju między Katowicami a Chorzowem

Tramwaj Katowice ul Wisniowa Bracka

Tramwaj Katowice ul Wisniowa Bracka

Trudne trzy tygodnie czekają pasażerów podróżujących między Katowicami a Chorzowem. Od 21 listopada wstrzymany zostanie ruch tramwajów wzdłuż ul. Chorzowskiej. Ta przerwa jest niezbędna do wykonania prac na aż trzech zadaniach inwestycyjnych realizowanych na zlecenie spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Do powstającej wzdłuż ul. Grundmanna nowej linii tramwajowej trzeba wykonać rozjazdy, włączające nowe torowisko w istniejącą linię; na modernizowanym torowisku między ulicami Dębową a Złotą trzeba zdemontować rozjazdy technologiczne i wykonać brakujące odcinki torów; torowisko modernizowanej pętli wschodniej przy Stadionie Śląskim trzeba połączyć elementami rozjazdowymi z głównym torem szlakowym. 

Prace na tych trzech zadaniach inwestycyjnych w Katowicach zostały tak skoordynowane, żeby roboty wymagające wstrzymania ruchu tramwajów, prowadzone były w jednym czasie. – Zdecydowana większość prac budowlanych na torowisku biegnącym wzdłuż ulicy Chorzowskiej prowadzona jest przy utrzymanym ruchu tramwajów, ale są i takie, których przy kursujących tramwajach wykonać się nie da. Aby nie przerywać ruchu tramwajowego kilkukrotnie, doprowadziliśmy do takiej koordynacji prac trzech wykonawców, by wszystkie roboty zostały wykonane podczas jednego wstrzymania ruchu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przerwa w ruchu tramwajów rozpocznie się w poniedziałek 21.11.2022 r., obejmując odcinek między rondem im. gen. Ziętka a pętlą zachodnią przy Stadionie Śląskim. Linie tramwajowe nr 6, 11 i 19 od strony Chorzowa będą skrócone do pętli zachodniej, a od strony Katowic nie będą kursować. W Katowicach, na trasie Brynów Centrum Przesiadkowe – Słoneczna pętla codziennie kursować będzie z dużą częstotliwością linia nr 46, a linie nr 13 i 16 będą obsługiwane taborem o większej pojemności. Linie nr 0, 23 i 43 zostaną zawieszone. Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi autobusową komunikację zastępczą T-6 kursującą z częstotliwością co 7-8 minut w relacji: Katowice Rynek – Chorzów Stadion Śląski.

Zmiana na lepsze szykuje się w organizacji ruchu tramwajowego w Załężu. – Wykonawca prac wzdłuż ulicy Gliwickiej od Brackiej do Wiśniowej finiszuje z robotami. Do 13 grudnia zadanie ma być zakończone, ale ostatni etap prac będzie realizowany już przy ruchu tramwajów po dwóch nowych torach – podkreśla Andrzej Zowada. Tym samym od poniedziałku 21 listopada linia nr 20, kończąca obecnie kurs na przystanku Załęże Wiśniowa, ponownie będzie kursowała ul. Gliwicką do przystanku Załęże Pośpiecha, gdzie zmieni tor i uda się w drogę powrotną. Trasa autobusowej komunikacji zastępczej zostanie skrócona, zapewniając komunikację między ul. Pośpiecha a placem Wolności.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach: www.metropoliaztm.pl oraz www.tramwajeslaskie.eu. Zgodnie z planem tramwaje kursujące wzdłuż ul. Chorzowskiej mają wrócić na swoje stałe trasy od poniedziałku 12.12.2022 r.

Opracowanie: Tramwaje Śląskie S.A.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).