Silesion.PL

serwis informacyjny

Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej: pamięć o bolesnej historii Śląska

2025 Rokiem Tragedii Gornoslaskie

26 stycznia 2025 roku mieszkańcy Górnego Śląska i całej Polski oddadzą hołd ofiarom dramatycznych wydarzeń sprzed 80 lat. Obchody rocznicowe Tragedii Górnośląskiej, organizowane przez władze województw śląskiego i opolskiego, będą przypomnieniem o jednym z najbardziej bolesnych rozdziałów w historii regionu, który przez lata pozostawał w cieniu polskiej pamięci historycznej.

Rok Tragedii Górnośląskiej 2025

Decyzją radnych Sejmiku Województwa Śląskiego, 2025 rok został ustanowiony Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Jak podkreślił marszałek województwa Wojciech Saługa, to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o dramacie tysięcy Ślązaków, których dotknęły represje, deportacje i brutalne działania wojsk radzieckich oraz władz komunistycznych w Polsce w 1945 roku.

„Tragedia Górnośląska wciąż jest nieodkrytą kartą w naszej historii, przez lata ukrywaną i odsuwaną w cień. Naszym obowiązkiem jest przypominanie o tych dramatycznych wydarzeniach, szczególnie młodym ludziom, oraz oddanie należnego hołdu ofiarom i ich bliskim” – podkreślił marszałek Saługa.

Plan uroczystości rocznicowych

Obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 mszą świętą w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy przejadą do Świętochłowic, gdzie złożone zostaną kwiaty pod bramą dawnego obozu „Zgoda” – miejsca szczególnie tragicznego dla mieszkańców regionu, które symbolizuje cierpienie tysięcy osób represjonowanych po 1945 roku.

O godzinie 14:00 delegacje oddadzą hołd pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach, gdzie przygotowano także rekonstrukcję wydarzeń sprzed 80 lat.

Zwieńczeniem uroczystości będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie. Centrum to od lat pełni kluczową rolę w upamiętnieniu deportacji tysięcy Ślązaków do obozów pracy w Związku Radzieckim w 1945 roku.

Patronat i uznanie państwowe

Honorowy patronat nad obchodami objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP. W geście upamiętnienia, Senat RP przyjął uchwałę przez aklamację, oddając cześć ofiarom Tragedii Górnośląskiej oraz wszystkim, którzy przez lata doświadczali prześladowań za pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach.

„Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach, należy się nasz szacunek i pamięć” – napisano w uchwale.

Tragedia Górnośląska – historyczne tło

Tragedia Górnośląska, której 80. rocznica przypada w styczniu 2025 roku, rozpoczęła się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk na początku 1945 roku. Pierwszym aktem były masowe zbrodnie, gwałty i tortury na ludności cywilnej.

Niedługo później rozpoczęły się masowe deportacje mieszkańców Śląska do obozów pracy w Związku Radzieckim. Tysiące osób zostało siłą wywiezionych w nieludzkich warunkach, często bez prawa pożegnania się z rodzinami. Wielu deportowanych zmarło w obozach, a ci, którzy wrócili, przez lata zmagali się z traumą.

Symboliczne miejsca pamięci

Obóz „Zgoda” w Świętochłowicach, pomnik w Bytomiu-Miechowicach czy Centrum Dokumentacji w Radzionkowie to jedne z najważniejszych miejsc upamiętniających Tragedię Górnośląską. Są to miejsca, które przypominają o cierpieniu tysięcy niewinnych ludzi i konieczności zachowania pamięci o tej części historii.

Pamięć dla przyszłych pokoleń

Marszałek Województwa Śląskiego podkreślił, że edukacja młodych ludzi o Tragedii Górnośląskiej jest kluczowa dla zachowania tożsamości regionu i zrozumienia jego skomplikowanej historii.

„To część naszej tożsamości i pamięci historycznej” – zaznaczył marszałek Saługa.

Rok Tragedii Górnośląskiej 2025 ma być okazją nie tylko do refleksji, ale również do budowania dialogu i lepszego zrozumienia bolesnych wydarzeń przeszłości, które wciąż rezonują w sercach mieszkańców Śląska.

Ku pamięci ofiar

Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej to dowód, że historia regionu i jego mieszkańców nie zostanie zapomniana. To czas, by oddać hołd ofiarom i ich rodzinom oraz przekazać kolejnym pokoleniom lekcję o konieczności pamięci, sprawiedliwości i pokoju.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025