Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity na sezon 2023/2024 dla województwa śląskiego

PKP Intercity

Nowe połączenie z Katowic do Berlina oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa śląskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy do/z Katowic kursować będzie 50 par pociągów (46 całoroczne i 4 sezonowe). Natomiast mieszkańcy Częstochowy będą mogli skorzystać z 17 par połączeń (14 całoroczne i 3 sezonowe). Od 10 grudnia mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli skorzystać z 16 par połączeń do Warszawy z Katowic i 13 z Częstochowy. Natomiast do Krakowa będą mieli do dyspozycji 17 pociągów z Katowic i 6 z Częstochowy.

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pojawi się nowy pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Katowicach. Natomiast skład IC Morcinek będzie miał wydłużoną trasę.Pociąg do tej pory jeździł z Lublina do Katowic, a dojedzie do Gliwic. Zwiększy się częstotliwość kursowania składu IC Daszyński, łączącego Bielsko-Białą z Warszawą. W nowym rozkładzie pociąg będzie kursował również
w weekendy, a nie tylko w dni robocze.

Zmiany w połączeniach międzynarodowych

Wraz z nowym rozkładem jazdy pasażerowie z Katowic będą mogli skorzystać z 12 par połączeń międzynarodowych. Wzorem lat poprzednich ze stolicy województwa dojedziemy do Ostrawy, Pragi, Wiednia, Bratysławy, a także Berlina. Jednak od 10 grudnia, zamiast pociągu nocnego NightJet relacji Wiedeń – Berlin, przez Katowice kursować będzie skład dzienny IC Odra jadący z Krakowa do Berlina.

Zgodnie z zapowiedzią zarządcy infrastruktury, podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy, rozpoczęte zostaną prace inwestycyjne na katowickim węźle kolejowym. Od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC Porta Moravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic. W ciągu trwania całego rozkładu jazdy, prace inwestycyjne sprawią, że organizacja ruchu na stacji Katowice może się zmieniać kilkakrotnie.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par pociągów kursujących przez województwo śląskie w kategorii IC wzrośnie o 3. Nową, wyższą kategorię otrzymają pociągi Doker relacji Gdynia – Katowice, Chemik relacji Katowice – Płock oraz Wyczółkowski relacji Lublin Główny – Świnoujście, który zatrzymuje się między innymi w Koniecpolu, Częstochowie czy Lublińcu. Dwa pierwsze będą obsługiwane nowoczesnymi zespołami trakcyjnymi ED160 FLIRT, a ostatni zostanie zestawiony z nowoczesnych wagonów.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.

Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych
i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Informacja dla podróżnych

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod numer 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 10 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024