#NoweHistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków rozpoczął przygotowania do III Kongresu Konserwatorów Polskich. Kongres odbywa się raz na 10 lat, dlatego uznawany jest za wydarzenie wysokiej rangi, w czasie którego tworzy się unikalna szansa na kształtowanie poglądów społeczności konserwatorskiej.
Obrady plenarne odbędą się w październiku 2025 roku. Decyzją Zarządu Głównego SKZ powołano 19 eksperckich zespołów tematycznych (panele dyskusyjne), które w 2024 roku, w dobranych gronach przeprowadzą wnikliwą analizę zagadnień, które uznano za najważniejsze, wymagające szybkich, czasem radykalnych działań. Postulaty przygotowane przez zespoły będą przedmiotem kongresowej debaty.
–Jako Zarząd Główny SKZ widzieliśmy, w szczególności na przestrzeni ostatnich lat, postępujące problemy w skutecznej ochronie zabytków i narastającą niechęć do inwestowania w taką tkankę, dla której czas nie jest miłosierny. Przyszłoroczny Kongres jest dobrą okazją, aby wspólnie z uczestnikami Kongresu przedyskutować wypracowane przez 19 zespołów eksperckich postulaty i obrać nowy kierunek. – mówi Jacek Rulewicz, Prezes ZG SKZ.
Przewodnictwo zespołu ekspertów zatytułowanego „Relacja Inwestor – Służby Konserwatorskie” objęła Jadwiga Kosińska dyrektor projektu w Stocznia Cesarska Development – spółki będącej członkiem wspierającym Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
–Dialog między tymi dwoma podmiotami ma kluczowe znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego oraz skutecznego prowadzenia projektów inwestycyjnych – mówi Jadwiga Kosińska. Brak dialogu zdecydowanie działa na niekorzyść zarówno substancji historycznej, jak i możliwości realizacji inwestycji. Dlatego cieszę się, że jest chęć do rozmów i wierzę, że na te postulaty czeka nie tylko cała branża nieruchomości, ale również sami konserwatorzy.
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyło się pierwsze spotkanie grupy eksperckiej „Relacja inwestor – służby konserwatorskie” we wnętrzach zrewitalizowanej Fabryki Norblina w Warszawie. Zadaniem grupy eksperckiej jest wypracowanie postulatów poprawiających relacje między inwestorami, a służbami konserwatorskimi. Podczas pierwszego spotkania grupy eksperckiej “Relacja inwestor – służby konserwatorskie” przedstawiono dwa case study rewitalizacji przestrzeni Stoczni Cesarskiej i Fabryki Norblina, w kontekście związanych z nimi aspektów współpracy konserwatorskiej. Ponadto omówiono istotę dialogu między podmiotami oraz wytyczono kierunki dalszych prac. Kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu na terenie Stoczni Cesarskiej, a trzecie i zarazem ostatnie odbędzie się w przeddzień Kongresu Deweloperskiego w Krakowie.
Do współpracy w ramach grupy zaproszono przedstawicieli służb konserwatorskich, właścicieli rewitalizowanych obiektów, firmy wykonawcze oraz osoby z grona naukowego. – Zależało nam na możliwie dużej ilości różnych perspektyw i doświadczeń, aby postulaty w jak największym stopniu odzwierciedlały obecną sytuację środowiska – mówi Jadwiga Kosińska. Cieszymy się, że wspólnie jesteśmy częścią tak ważnego projektu dotyczącego ochrony konserwatorskiej, którym jest dialog pomiędzy inwestorem, a służbami konserwatorskimi.
Z uwagi na fakt, iż znakomita większość Inwestorów to firmy deweloperskie, do współpracy zaproszono Polski Związek Firm Deweloperskich. Pomysł spotkań w ramach takiego szerokiego dialogu, zainicjowany przez SKZ i Stocznię Cesarską, przyjęliśmy z ogromnym entuzjazmem. Myślę, że ta inicjatywa ma duży potencjał do tego, żeby wypracować wzorce i modele współpracy w – nierzadko trudnych – relacjach między służbami konserwatorskimi, a inwestorami. Liczymy więc na konstruktywny dialog w tym obszarze, który ostatecznie doprowadzi również do przełamania strachu przed inwestycjami w zabytkową tkankę. mówi Przemysław Dziąg, Dyrektor działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).