Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowe podejście do podróży służbowych – pokolenie Z zmienia zasady gry

Podroz Sluzbowa

Jak pokazuje najnowszy raport opublikowany na Fortune.com oraz dane z Global Rescue Winter Traveler Sentiment and Safety Survey, branża podróży biznesowych odzyskuje swoją dawną dynamikę, a liczba rezerwacji podróży służbowych wzrasta, podczas gdy na znaczeniu tracą spotkania wirtualne. Pokolenie Z wyraża coraz większe zainteresowanie podróżami służbowymi, widząc w nich kluczowy element rozwoju kariery. Mimo to nie wszyscy pracownicy mają równe szanse na skorzystanie z tej możliwości.

Wpływ pokolenia Z na podróże służbowe

Według globalnego badania przeprowadzonego wśród 3 750 podróżujących służbowo przez SAP Concur, aż 67% pracowników, którzy podróżowali co najmniej trzy razy w ciągu ostatnich dwóch lat uważa, że podróże służbowe są ważne dla ich rozwoju zawodowego. Młodsi pracownicy, przede wszystkim przedstawiciele pokolenia Z, postrzegają te podróże jako istotny element w budowaniu doświadczenia i sieci kontaktów zawodowych.

eTravel, firma specjalizująca się w zarządzaniu podróżami służbowymi, zauważa wzrost liczby rezerwacji podróży służbowych. Analiza danych wewnętrznych i zewnętrznych wykazuje, że w okresie styczeń-kwiecień 2024, w porównaniu do tego samego okresu przed pandemią – w 2019 roku – obrót na rezerwacjach hotelowych wzrósł o imponujące 55%, a na biletach lotniczych zwiększył się o 41%. Znaczący wzrost pokazuje, że pracownicy coraz częściej dostrzegają wartość podróży służbowych, zarówno pod kątem profesjonalnym, jak i osobistym.

Raport “The Value of Business Travel”, przeprowadzony przez Travel Perk na próbie 4600 podróżujących służbowo wykazał, że aż 79% respondentów z pokolenia Z czerpie korzyści z podróży służbowych. Dostrzegając tę tendencję, pracodawcy wydają teraz średnio 2282 funty rocznie na podróże służbowe pracownika, a prawie połowa planuje zwiększyć te budżety do 2025 roku. To inwestycja, która nie tylko przynosi korzyści pracownikom, ale także wzmacnia relacje biznesowe i przyczynia się do lepszej integracji zespołów.

W tej dziedzinie przoduje sektor turystyczny i podróżniczy, gdzie 60 procent firm planuje zwiększyć swoje budżety na podróże. Inne sektory, które podążają tym śladem, to sektor technologiczny (57 procent), środowisko i rolnictwo (54 procent), produkcja, infrastruktura i transport (51 procent) oraz finanse (50 procent).

Wyzwania związane z równym dostępem do podróży służbowych

Jednakże mimo dużego zainteresowania wielu młodszych pracowników czuje, że nie ma równych szans na uczestnictwo w podróżach służbowych. Około 19% respondentów uważa, że brak seniority w firmie ogranicza ich możliwości, a 18% wskazuje na wiek jako czynnik ograniczający. Dodatkowo 14% respondentów wskazuje na rolę opiekuna, a 11% na płeć, jako powody, dla których nie mogą uczestniczyć w podróżach służbowych tak często, jakby chcieli.

Dla branży turystycznej i podróżniczej, przedstawiciele pokolenia Z stanowią ogromny potencjał. Mają swoje unikalne perspektywy, które są często kształtowane przez technologię, świadomość społeczną i pragnienie zdobywania autentycznych doświadczeń. Pokolenie Z szczególnie się wyróżnia, ponieważ dorastało w czasach niespotykanych zmian – są cyfrowymi tubylcami, którzy przeżyli recesje ekonomiczne, przełomowe ruchy społeczne, innowacje technologiczne i pandemię Covid-19.

Rekomendacje dla pracodawców

Aby zrównoważyć te wyzwania, SAP rekomenduje trzy kluczowe kroki:

  • Komunikacja z pracownikami – ważne jest, aby pracodawcy rozmawiali z pracownikami na temat ich potrzeb i oczekiwań związanych z podróżami służbowymi. Przykładem może być organizowanie spotkań lub ankiet, które pozwolą zidentyfikować bariery i oczekiwania.
  • Dostosowanie narzędzi i zasobów – firmy powinny upewnić się, że wszyscy pracownicy mają dostęp do odpowiednich narzędzi i zasobów, które umożliwią im efektywne uczestnictwo w podróżach. Mogą to być na przykład programy mentoringowe, które pomogą młodszym pracownikom w zdobywaniu doświadczenia, czy specjalne pakiety ubezpieczeniowe dostosowane do różnych potrzeb pracowników.
  • Korzystanie z zewnętrznych zasobów – w razie potrzeby firmy mogą skorzystać z zewnętrznego doradztwa, aby lepiej zrozumieć i rozwiązać problemy związane z podróżami służbowymi. Może to obejmować współpracę z firmami zajmującymi się zarządzaniem podróżami, które dostarczą specjalistyczne narzędzia i wiedzę.

Ważne jest, aby firmy zrozumiały, jak różne grupy pracowników postrzegają możliwości i wyzwania, jakie mogą napotkać. Pokolenie Z, z ich entuzjazmem i otwartością na nowe doświadczenia, może przynieść nową energię i perspektywę. Jednak aby w pełni wykorzystać ten potencjał, pracodawcy muszą zapewnić wsparcie, które umożliwi wszystkim pracownikom równe korzystanie z możliwości oferowanych przez podróże służbowe. To inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i samej firmie.

Autorem artykułu jest Andrzej Wierzba, Prezes Zarządu i główny akcjonariusz eTravel S.A.

***

eTravel to wiodąca na rynku Europy Centralnej firma specjalizująca się w zarządzaniu podróżami służbowymi, oferująca szeroki zakres usług w zakresie podróży służbowych i rekreacyjnych. Dzięki zaawansowanym systemom rezerwacyjnym oraz wyszkolonemu zespołowi obsługi klienta, eTravel zapewnia klientom najwyższej jakości usługi oraz oszczędności budżetu na podróże. Współpraca z eTravel to gwarancja dostępu do bogatej oferty przewozów kolejowych, lotniczych oraz rezerwacji hotelowych w najlepszych cenach. Firma angażuje się w ciągłe doskonalenie swoich usług, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Dzięki elastycznym rozwiązaniom, eTravel dba o indywidualne potrzeby biznesowe i operacyjne swoich klientów. eTravel aktywnie wspiera cele zrównoważonego rozwoju. Wizja eTravel to umocnienie pozycji lidera w branży w kraju oraz rozwój działalności w innych regionach Europy, oferującym klientom najwyższej jakości usługi podróżnicze. Poprzez innowacyjne podejście i ścisłą współpracę z partnerami, firma dąży do zapewnienia swoim klientom wyjątkowych doświadczeń podróżniczych, które spełnią ich oczekiwania i potrzeby. eTravel jest autoryzowanym przedstawicielem międzynarodowych sieci i stowarzyszeń biur zarządzających podróżami służbowymi, dzięki czemu ma dostęp do eksperckiej wiedzy, jak również obsługuje klientów o zasięgu globalnym oraz oferuje usługi zgodne z najnowszymi światowymi trendami oraz najlepszymi praktykami rynkowymi

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024