Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowa placówka oświatowa w technologii modułowej w powiecie słupskim

W Potęgowie, w powiecie słupskim, powstała nowoczesna placówka oświatowa mogąca przyjąć 125 dzieci. Budynek, w całości wykonany w technologii modułowej, składa się z trzyoddziałowego przedszkola i dwuoddziałowego żłobka. Inwestycja została zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Projektantem i wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.

Jednokondygnacyjna placówka o wysokości 3m i całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej niespełna 1200 mkw. została w całości zrealizowana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zapewniającego wysoką energooszczędność i zdrowy mikroklimat.

W budynkach łącznie wygospodarowano 57 pomieszczeń, w tym trzy sale przedszkolne i dwie żłobkowe wraz z niezbędnymi węzłami sanitarnymi, salę wielofunkcyjną, gabinet dyrektora, pomieszczenia socjalne i sanitarne, przestrzeń do przygotowywania posiłków, zmywalnię oraz pomieszczenia techniczne. W celu redukcji kosztów eksploatacji, na terenie inwestycji zainstalowano również panele fotowoltaiczne o mocy 50kW. Jednocześnie budynek jest zasilany z gminnego ciepłociągu, wykorzystującego ekologiczną biomasę.

Zarówno przedszkole modułowe jak i żłobek modułowy zostały zrealizowane w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” – mówi Michał Karbownik, project manager EKOINBUD. – Całkowity zakres wykonanych przez nas prac obejmował więc nie tylko wykonanie budynku wraz z uzbrojeniem, ale też opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej, uzyskanie kompletu uzgodnień, pozwolenia na budowę, na użytkowanie budynku oraz kompleksowe zagospodarowanie okolicznego terenu. Placówka została zaprojektowana w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, która w znacznym stopniu skróciła czas wznoszenia jego konstrukcji i ograniczyła zastosowanie tzw. prac mokrych, znacznie wydłużających realizację inwestycji.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano place zabaw dla dzieci, układ pieszy z elementami małej architektury (ławkami, koszami i stojakami na rowery) oraz parking. Ponadto realizacja objęła też zagospodarowanie terenów zielonych wraz z dwoma dużymi ogrodami deszczowymi, pozwalającymi na retencję wód w czasie intensywnych opadów.

Głównym założeniem projektu było wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian zewnętrznych i stropu – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. – Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, skutkująca “oddychaniem ścian”, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci. Ponadto zdecydowaliśmy się na zastosowane rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynku poprzez zaprojektowanie przegród zewnętrznych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Placówka wyposażona jest również w ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeżeli natomiast chodzi o prace zewnętrze – teren wokół obiektu wymagał od nas nieco bardziej skomplikowanych prac ziemnych, polegających na zniwelowaniu terenu i dostosowaniu go do specyficznych wymogów, które muszą spełniać place zabaw.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023