Niedobory żywności, paliwa i leków po Brexit? Zobacz jak typują bukmacherzy
Wielka Brytania zbliża się do terminu Brexitu 31 października, a No Deal jest bardzo realną możliwością. Konserwatywny rząd Borisa Johnsona twierdzi, że można zawrzeć umowę o wystąpieniu z UE – ale na wszelki wypadek przygotowują się do braku porozumienia
W niedzielę w londyńskim Timesie ukazał się artykuł opisujący możliwe niedobory żywności, paliwa i leków , podkreślający, jak problematyczny może być brak porozumienia. Artykuł zatytuowany jako Operacja Yellowhammer – ostrzegał przed bezpośrednimi problemami celnymi na granicach i portach Wielkiej Brytanii, które mogłyby wpłynąć na łańcuchy dostaw w całym kraju.
Rynki bukmacherskie Brexit natychmiast zareagowały na to zaktualizowanymi szansami na wpływ wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W artykule przedstawiamy kursy brytyjskie (fractional odds) Kurs brytyjski mówi o tym ile razy więcej wyniesie twój ZYSK w stosunku do postawionej kwoty. Brytyjskie współczynniki pokazują, jak duża będzie nasza wygrana i o ile razy przebije ona naszą stawkę. Na przykład w meczu Polska – Słowenia widzimy następujące kursy: Polska (1/2) – remis (100/20) – Słowenia (13/2). Chcąc postawić na zwycięstwo reprezentacji Polski musimy pamiętać, że aby wygrać jednego funta, musimy postawić zakład za dwa funty. Stawiając na remis dwadzieścia, możemy wygrać aż sto. Typując wygraną Słoweni za dwa funty, możemy wygrać trzynaście funtów
Najpierw racjonowanie sprzedaży paliw na stacjach benzynowych?
Niemożliwe? 12 sierpnia 2019 roku rząd Portugalii wprowadził racjonowanie sprzedaży paliw na stacjach benzynowych w reakcji na strajk kierowców cystern, żądających podwyżek i poprawy warunków pracy. Władze obiecują, że strajk nie sparaliżuje kraju w szczytowym okresie sezonu turystycznego. Bukmacherzy z angielskiego Betfair zmniejszyli kurs na to, że rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie wprowadzi reglamentację na paliwo z 7/1 na 4/1 .
Mówi się, że Stowarzyszenie Transportu Towarowego (FTA) zareagowało „alarmem” na możliwość braku paliwa, nie otrzymawszy od rządu żadnej wiadomości. Podczas gdy Wielka Brytania stała się bardziej zrównoważona dzięki własnemu zużyciu energii w ostatnich dziesięcioleciach, transport napędzany benzyną nadal stanowi trzon brytyjskiej gospodarki narodowej.
Ostatni poważny niedobór paliwa miał miejsce w 2000 r., kiedy to angielska ludność protestowała przeciwko rosnącym cenom benzyny. W 2012 r. obawy przed działaniami strajkowymi spowodowały również panikęna rynku paliwowym.
Podczas gdy ceny paliw pozostały mniej więcej takie same w ciągu ostatnich 12 miesięcy, kwestia braku porozumienia może znacząco wpłynąć na podaż, podczas gdy popyt pozostanie wysoki.
Racjonowanie żywności podczas Brexitu
Jeśli chodzi o żywność, Wielka Brytania jest w dużej mierze samowystarczalna, Kurs na ograniczoną sprzedaż w odniesieniu do mleka, wynosi aż 12/1 .
Irlandzki bukmacher Paddy Power wycenił oliwę z oliwek jako pierwszy racjonowany towar na 16/1, podczas gdy kurs na kawę – w całości importowaną z zagranicy – wynosi 20/1.
Wołowina odnotowała ogromny spadek z 50/1 do 20/1 w związku z możliwymi obawami związanymi z niedoborem siły roboczej w rolnictwie, kiedy Wielka Brytania opuszcza UE.
Jeśli chodzi o wino – z którego większość pochodzi z importu – zarówno czerwone, jak i białe mają 33/1 szans na obostrzenia , a szampan 125/1 , co sugeruje, że rząd Wielkiej Brytanii nie ma apetytu na ograniczenie napojów gazowanych .
Prawdopodobieństwo zjednoczenia Irlandii wzrasta z powodu Brexitu?
W zakładach politycznych bukmacherzy Paddy Power dają 16,7% szansy (5/1) na powstanie Zjednoczonej Irlandii do 2030 r. i 11,8% szansy na to do 2024 r. (15/2).
W lutym 2019 r. Paddy Power oferował kursy 20/1 (prawdopodobieństwo 4,8%) na Zjednoczoną Irlandię do 2024 r., co sugeruje, że szanse na takie wydarzenie rzeczywiście wzrosło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Źródło: gambling.com/własne/thetimes.co.uk
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).