Silesion.PL

serwis informacyjny

Nie żyje Jan Furtok. Legenda polskiej piłki nożnej

Jan Futrok

26 listopada 2024 r. piłkarski świat w Polsce pogrążył się w smutku po informacji o śmierci Jana Furtoka, jednego z najwybitniejszych napastników w historii GKS Katowice i byłego reprezentanta Polski. Piłkarz zmarł w wieku 62 lat, po długiej walce z chorobą.

Jan Furtok urodził się w 1962 roku i już od młodych lat wykazywał niezwykły talent piłkarski. Karierę rozpoczął w GKS Katowice, gdzie w latach 1979-1988 oraz 1996-1997 rozegrał 299 meczów i zdobył imponujące 122 bramki. Statystyki te zapewniły mu tytuł najlepszego strzelca w historii klubu, a jego występy na boisku wzbudzały podziw i respekt kibiców oraz rywali. W barwach GKS-u sięgnął po Puchar Polski, wicemistrzostwo oraz brązowy medal mistrzostw Polski.

W 1988 roku Furtok podjął wyzwanie gry za granicą, przenosząc się do niemieckiej Bundesligi, gdzie występował w Hamburger SV oraz Eintrachcie Frankfurt. Na niemieckich boiskach zdobywał kolejne bramki, umacniając swoją pozycję jako jeden z najbardziej skutecznych polskich napastników tamtych czasów.

W reprezentacji Polski Jan Furtok zadebiutował w 1984 roku. W biało-czerwonych barwach rozegrał 36 spotkań, zdobywając 10 goli. Jednym z najważniejszych momentów w jego karierze była obecność na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku. Choć kadra narodowa nie odniosła wtedy wielkich sukcesów, Furtok wyróżniał się swoją grą i zaangażowaniem.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery Furtok nadal angażował się w rozwój GKS-u Katowice. Pracował jako trener młodzieży, dyrektor sportowy, a także trener pierwszej drużyny. W trudnym momencie odbudowy klubu, po jego spadku do IV ligi, objął funkcję prezesa, wykazując się nie tylko wiedzą, ale i ogromnym oddaniem dla ukochanego zespołu.

Kibice GKS-u nie zapomnieli o swoim bohaterze. Numer 9, z którym występował Jan Furtok, został oficjalnie zastrzeżony przez klub. W 2019 roku, z okazji 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej, został on wyróżniony jako jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii. Dla sympatyków GieKSy na zawsze pozostanie częścią “Złotej Jedenastki” 50-lecia klubu.

W ostatnich latach Jan Furtok zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Choroba coraz bardziej ograniczała jego aktywność, a ostatnie miesiące życia spędził przykuty do łóżka. Mimo tego pozostawał w sercach kibiców i przyjaciół, którzy regularnie wspierali go w trudnych chwilach.

Śmierć Jana Furtoka wywołała falę wspomnień i hołdów ze strony kibiców, zawodników oraz działaczy piłkarskich. Prezes GKS-u Katowice, Krzysztof Nowak, podczas gali 60-lecia klubu zaproponował, by nowy Stadion Miejski, którego otwarcie planowane jest na wiosnę 2025 roku, nosił imię Jana Furtoka. Pomysł ten zyskał aprobatę władz miasta, w tym prezydenta Katowic, Marcina Krupy, oraz szerokiego grona sympatyków futbolu.

Ceremonia pogrzebowa Jana Furtoka odbędzie się w piątek, 29 listopada, lub w sobotę, 30 listopada. W przypadku drugiego terminu planowany mecz ligowy GKS Katowice zostanie przełożony, co umożliwi wszystkim fanom klubu godne pożegnanie swojej legendy.

Jan Furtok pozostawił po sobie nie tylko imponujące osiągnięcia sportowe, ale również niezatarte wspomnienia o człowieku, który żył dla futbolu i swojego klubu. Jego dziedzictwo będzie trwać przez kolejne pokolenia, inspirując młodych piłkarzy i przypominając, że prawdziwa wielkość rodzi się z pasji i oddania.

Wyrazy współczucia dla najbliższych Pana Jana oraz dla całej społeczności GKS-u Katowice.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025