Silesion.PL

serwis informacyjny

Nie śpij, bo Cię przegłosują. W Katowicach budzik na placu Kwiatowym przypomina o wyborach

W happeningu wzięli udział prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Mirosław Neinert dyrektor Teatru Korez fot. S. Rybok

Na placu Kwiatowym w Katowicach stanął duży budzik. To element promujący kampanię profrekwencyjną prowadzoną pod hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, do której włączyły się Katowice. Budzik ma przypominać o wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października.

– „Nie śpij, bo Cię przegłosują!” W Katowicach dołączamy do profrekwencyjnej akcji organizowanej przez Unię Metropolii Polskich. Jutro (wtorek) zapraszam Was o godzinie 12.00 na plac Kwiatowy w Katowicach, na którym wspólnie uruchomimy symboliczny budzik przypominający o tym, by 15 października wziąć udział w wyborach. Każdy głos ma znaczenie, by budować lepszą przyszłość. Jeśli 15 października zaśpisz – inni wybiorą za Ciebie! – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We wtorek 3 października w samo południe na placu Kwiatowym odbędzie się specjalny happening z udziałem dyrektora Teatru Korez Mirosława Neinerta zachęcający do udziału w wyborach.

Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują. W ramach akcji duży budzik był już w kilku miastach wojewódzkich – m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Białymstoku.

Budzik nie jest jedynym elementem który ma przypominać w Katowicach o zbliżających się wyborach. Informacja o kampanii wyświetla się na infokioskach. Umieszczono ją także na czterech billboardach i jednym banerze w przestrzeni miasta. Natomiast w przejściu podziemnym przy Pałacu Młodzieży pojawi się mural – będzie to główne hasło kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

8 października w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się „bieg do urny wyborczej”. Również w ten sposób miasto zachęca do udziału w wyborach 15 października. Sam bieg odbędzie się tydzień przed wyborami – 8 października o godzinie 11.00. Biuro zawodów będzie się mieściło na terenie Campingu 215.

– Dystans to dokładnie 4 km, co nawiązuje do 4-letniego okresu kadencji parlamentu. Każdy uczestnik biegu otrzyma efektowną koszulkę z hasłem akcji wyglądającym dokładnie tak samo, jak w 1989 roku – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zaangażowanego w organizację biegu. – 250 wolnych miejsc, które uruchomiliśmy na początku wyczerpało się w ciągu dwóch dni. W związku z tym uruchomiliśmy 100 dodatkowych miejsc, które także rozeszły się błyskawicznie. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk i podobnie będzie z frekwencją w wyborach – dodaje.

Bieg zakończy się symbolicznym wrzuceniem karty do urny wyborczej.

Przypomnijmy, że w 1989 roku NSZZ Solidarność przeprowadziła pierwszą w historii na wskroś nowoczesną kampanię wyborczą. Towarzyszyło jej hasło „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, pod którym prowadzona była akcja profrekwencyjna, a jej symbolem stał się budzik. Okazała się na tyle skuteczna, że od powstania III RP rzadko zdarzało się, by frekwencja była chociażby zbliżona do tej w wyborach 4 czerwca ’89 (63%). Dokładnie ta kampania stała się bezpośrednim wzorem dla projektu zachęcającego do udziału w wyborach, którą zaproponował Gdańsk i przyjęła Unia Metropolii Polskich.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023