Silesion.PL

serwis informacyjny

Nie bedzie nowego stadionu Ruchu Chorzów? Sławomir Nitras: “Niczego nie obiecywałem”

screen: https://www.youtube.com/watch?v=IocPmrECw40

Gościem Kanału Sportowego w poniedziałkowy wieczór był Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras. W trakcie programu postanowił odnieść się do pytania Mateusza Borka i Tomasza Smokowskiego, czy drużyny piłkarskie Raków Częstochowa i Ruch Chorzów mogą w przyszłości doczekać się nowych stadionów.

Nitras zdecydowanie podkreślił, że to nie on obiecywał budowę nowych obiektów sportowych. Zaznaczył, że obietnice te padły w trakcie kampanii parlamentarnej poprzednich władz, a ministerstwo nie było gotowe do realizacji tych obietnic. Premier, jak zaznaczył Nitras, może powiedzieć, że coś będzie, ale to nie oznacza, że takie działania są już gotowe do podjęcia.

Ja niczego nie obiecywałem. To w kampanii parlamentarnej poprzednie władze obiecywały różne rzeczy, nie tylko stadiony – hale, których nie ma, projekty, których też nie ma, wnioski, których nie było. Ministerstwo nie było gotowe powiedzieć, że coś zrobi, że jest to gotowe i można zacząć inwestycję. Premier pojechał, powiedział, że coś będzie i nie robił tego dlatego, że kocha Ruch Chorzów – powiedział Minister Nitras.

Minister sportu wyraźnie stara się oddzielić proces podejmowania decyzji o inwestycjach od polityki wyborczej. Zauważył, że niektóre miasta już budują nowe stadiony, ale decyzje te powinny być podejmowane przez władze samorządowe, które najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców.

Staram się robić wszystko, żeby inwestycje, na które ludzie czekają nie były częścią kampanii samorządowej. W niektórych miastach, głównie tych, w których sytuacja jest już bardzo zaogniona, moi koledzy z regionu na pewno chcieliby dostać taki prezent, ale ja będę podejmował takie decyzje dopiero po wyborach – dodał, zaznaczając, że chce uniknąć sytuacji, w której temat budowy stadionu może posłużyć za paliwo do przedwyborczej walki regionalnych polityków. – mówił S. Nitras

Nitras zwrócił uwagę na fakt, że inne miasta podejmują decyzje o inwestycjach w różnych obszarach, takich jak szpitale czy przedszkola, zamiast na stadiony. Pytając retorycznie, czy jest to sprawiedliwe, zwrócił uwagę na działania podejmowane przez inne miasta w regionie.

Warto przypomnieć, że podczas wyborów parlamentarnych w zeszłym roku premier Mateusz Morawiecki obiecał dofinansowanie od rządu na modernizację stadionów dla Rakowa Częstochowa i Ruchu Chorzów. Morawiecki zapowiedział przekazanie ponad 100 milionów złotych na budowę nowego stadionu dla Ruchu Chorzów i możliwość rozegrania pierwszych meczów na nowym obiekcie już w 2027 roku.

Prezydent Chorzowa mógł podjąć decyzję, że są w mieście ważniejsze inwestycje niż stadion. Szpital, może przedszkole. Co więcej, może większość mieszkańców się z nim zgadza. W Gliwicach prezydent postanowił zbudować stadion, w Zabrzu pani prezydent buduje piekielnie duży stadion. W Katowicach powstaje stadion, w Opolu powstaje stadion, a ja jako minister sportu mam przyjechać do Chorzowa i dać im w prezencie stadion i uznać że to sprawiedliwe? – dodał Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Ruch Chorzów będzie miał nowy stadion! Tak jak zapowiadałem w kwietniu – rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy na niego prawie 104 000 000 złotych! Poprzedni obiekt kończy 88 lat – najwyższy czas na zmiany! Kibice “Niebieskich” zasługują na stadion najwyższej klasy i my w tym pomożemy! Spełniamy obietnice i wspieramy kibiców! Niech energia nowego stadionu niesie Ruch Chorzów do zwycięstwa, a jego “legenda bez końca” trwa!” napisał 12.10.2023 r. na Twitterze M. Morawiecki.

Sławomir Nitras podkreśla, że decyzje dotyczące inwestycji w nowe stadiony powinny być podejmowane przez władze lokalne, a nie jako przedmiot przedwyborczych obietnic. Odnosząc się do tematu stadionów dla Rakowa i Ruchu, Nitras stwierdził, że to nie on obiecywał te inwestycje, a decyzje w tej sprawie należy podejmować rozważnie i odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty lokalnej społeczności i potrzeby.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024