Silesion.PL

serwis informacyjny

Nerki chorują po cichu! Światowy Dzień Nerek

Nerki

Nerki

Blisko 5 milionów osób w Polsce cierpi na choroby nerek. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, ponieważ nerki chorują po cichu. Nawet 95 procent chorujących po prostu nie wie, że ma chore nerki. Ból, który w organizmie pełni funkcję ostrzegawczą przed zagrożeniem chorobą, w przypadku nerek pojawia się bardzo rzadko.

Z okazji Światowego Dnia Nerek lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Prof. Emila Michałowskiego w Katowicach zachęcają do profilaktycznej troski o swoje nerki.

Ważna jest zdrowa dieta i właściwe nawodnienie organizmu. Za pośrednictwem nerek wydalanych jest wiele rożnych substancji. Woda ułatwia nerkom pracę, a ta przekłada się na dobrą kondycję całego organizmu.

Każdy dorosły powinien wypić około 2 litrów wody dziennie, a także unikać, na tyle na ile się da, soli, która powoduje nadciśnienie. To schorzenie prowadzi z kolei do problemów z nerkami. Nerki reagują źle na podwyższone ciśnienie tętnicze. To istotne, bowiem wysokie ciśnienie zaburza pracę nerek do tego stopnia, że tracą one swoje filtracyjne właściwości. Do moczu przedostaje się wówczas np. białko, którego organizm potrzebuje, a także… czerwone krwinki. Zaburzenie prowadzi z kolei do gromadzenia się we krwi toksyn czy sodu.

Niepokojącym objawem powinno być pienienie się moczu, obrzęki a także nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych krwi i moczu, które zawsze zinterpretować musi lekarz.

Najprostszym, najmniej nieprzyjemnym i najszybszym badaniem diagnostycznym jest badanie moczu. Profilaktycznie, warto je wykonywać co najmniej raz w roku. Warto pamiętać, że niewykryte, nieleczone i rozwijające się przez wiele lat choroby układu moczowego prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Z kolei zatrucia organizmu wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania nerek mogą prowadzić do śmierci.

Grupę podwyższonego ryzyka zachorowania stanowią osoby w wieku 45-75 lat. Nieleczona przewlekła choroba nerek prowadzi do konieczności stosowania tzw. terapii nerkozastępczej, której poddawanych jest każdego roku blisko 20 tysięcy Polaków. Dializowanych osób także przybywa – nawet pięć tysięcy w ciągu roku.

Co pić, by zapewnić nerkom dobrą kondycję?

Równie ważny, jak ilość wypijanej wody, jest także jej rodzaj. Mając do czynienia z szerokim asortymentem produktów dostępnych na sklepowych półkach, sięgamy często po najbardziej znane marki lub kierujemy się ceną czy preferencjami smakowymi. Rzadko natomiast zwracamy uwagę na to, co najważniejsze, czyli na skład. Wodę powinno się dobierać według potrzeb organizmu i odczuwanych ewentualnie dolegliwości. Choć może wydawać się, że wody nie różnią się od siebie, w rzeczywistości wybór takiego, a nie innego rodzaju, ma duży wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo, osoby z nadciśnieniem powinny unikać wód wysokozmineralizowanych, a wybierać te o niskiej zawartości sodu. Te z kolei nie są dobrym wyborem dla cierpiących na problemy żołądkowe. Wysoka zawartość węglowodanów to dobre rozwiązanie dla osób chorych na cukrzycę, zaś magnezu czy wapnia – dla zestresowanych.

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego to jeden z wiodących ośrodków urologicznych na Śląsku. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli małoinwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów. Szpital dysponuje także całodobową Izbą Przyjęć pracującą w systemie ostrego dyżuru. Codziennie Izba przyjmuje około 40 pacjentów, rocznie w sytuacji zagrożenia życia operowanych jest na ostro blisko 1000 chorych. Ośrodek posiada Akredytację Ministerstwa Zdrowia (CMJ w Krakowie) oraz certyfikaty jakości ISO.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024