Silesion.PL

serwis informacyjny

Najczęściej popełniane błędy parkingowe – cenne rady, jak unikać kosztownych konsekwencji

Parkowanie to stosunkowo trudny manewr, podczas którego nietrudno o uszkodzenie swojego lub czyjegoś pojazdu. Błędy parkingowe niestety zwykle mogą okazać bardzo kosztowne. Jak uniknąć uszkodzeń, a co za tym idzie, nerwów i wydatków związanych z ich usunięciem? Odpowiadamy!

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy podczas parkowania?

W większości przypadków błędy popełniane przez kierowców w trakcie parkowania są do siebie stosunkowo podobne. Podstawową sytuacją, która może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu, jest przypadek, w którym podczas parkowania prostopadłego kierowca zahacza o tylny lub przedni narożnik sąsiedniego pojazdu. Błąd ten wynika zwykle ze zbyt małej przestrzeni do parkowania. W takiej sytuacji warto przede wszystkim podejść do manewru bardzo spokojnie, bez zbędnego pośpiechu. Jeżeli widzimy, że samochód zaparkowany na miejscu obok jest zbyt blisko, warto wycofać pojazd i poszukać innego miejsca parkingowego. Być może zajmie nam to więcej czasu, ale zaoszczędzi nerwów i wydatków w razie ewentualnych uszkodzeń naszego lub sąsiadującego auta.

Innym, równie częstym przypadkiem jest zderzenie z innym pojazdem, ścianą czy słupkiem parkingowym podczas jazdy do przodu lub cofania. Takie błędy dotyczą przede wszystkim kierowców, którzy manewrują w ruchliwych miejscach, na przykład na parkingach w okolicy sklepów czy galerii handlowych. W tym przypadku, aby zapobiec kosztownym konsekwencjom, warto przede wszystkim dokładnie sprawdzić otoczenie pojazdu, na przykład wysiadając na moment z samochodu. Kolejnym, równie efektywnym rozwiązaniem jest inwestycja w czujniki parkowania lub kamerę cofania, która pozwoli łatwiej obserwować tył i boki pojazdu bez konieczności opuszczania jego kabiny.

Kto ponosi odpowiedzialność finansową za ewentualne szkody powstałe podczas manewrów parkowania?

Uszkodzenie swojego samochodu lub innego zaparkowanego obok pojazdu wiąże się niestety z odpowiedzialnością finansową za powstałe szkody. Na kim spoczywa obowiązek zapłaty za wykonanie napraw? Co do zasady kolizja z innym pojazdem na parkingu traktowana jest podobnie jak inne zdarzenia drogowe. Z tego względu w przypadku, gdy z uwagi na drobny błąd dojdzie do uszkodzenia cudzej własności, naprawę szkód można wykonać z ubezpieczenia OC sprawcy. W praktyce nie musimy więc martwić się o to, że będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów wymiany elementów nadwozia oraz ich lakierowania wprost z własnej kieszeni. Oczywiście również w tej kwestii występują pewne wyjątki, w ramach których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków z polisy sprawcy. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Zwykle firmy ubezpieczeniowe starają się sprawnie pomóc poszkodowanym.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy podczas parkowania uszkodzimy nasz pojazd. Ubezpieczenie OC jest bowiem zabezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej względem osób trzecich. Z tego względu nie możemy pokryć kosztów naprawy własnego auta ze standardowej polisy ubezpieczeniowej. Aby zabezpieczyć się przed wydatkami na naprawę uszkodzonego pojazdu, możemy jednak wykupić ubezpieczenie AC, czyli autocasco, które pokrywa koszty związane z usuwaniem szkód we własnym aucie. W większości przypadków naprawa możliwa jest w formie bezgotówkowej we wskazanym przez ubezpieczyciela serwisie lub poprzez wypłatę środków finansowych na samodzielne usunięcie powstałych szkód. Ubezpieczenie AC jest więc gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, również w sytuacji, gdy do kolizji dojdzie z naszej winy. Dodatkowym plusem rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej może być także pakiet Assistance, który w razie wystąpienia kolizji zapewni nam odbiór uszkodzonego samochodu przez lawetę, nawet jeżeli będziemy znajdować się daleko od miejsca zamieszkania. Najlepsze oferty na  ubezpieczenie Assistance  można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.

Jak uniknąć błędów przy parkowaniu?

Parkowanie samochodu to stosunkowo trudny manewr, który mniej doświadczonym kierowcom może sprawiać wiele kłopotów. Istnieją jednak sposoby na to, by ułatwić sobie życie i zwiększyć własne bezpieczeństwo podczas parkowania auta. Przede wszystkim kluczową kwestią jest wyczucie wymiarów naszego samochodu. To zagadnienie dotyczy przede wszystkim większych aut typu kombi czy SUV, które ze względu na długość i szerokość mogą powodować trudności podczas parkowania. Aby lepiej poczuć gabaryty pojazdu, dobrym pomysłem może być trening na pustym parkingu. W takim miejscu możemy swobodnie wykonywać manewr, obserwując jednocześnie, jak nasze auto mieści się w liniach wyznaczających miejsce parkingowe. Kilka sesji treningowych i parkowanie stanie się łatwością!

Poza tym warto pamiętać, aby do manewru parkowania podchodzić ze spokojem, bez pośpiechu. Często to właśnie nadmierne tempo i presja ze strony innych kierowców są powodami kolizji na drodze. Zanim rozpoczniemy wjazd na wyznaczone miejsce parkingowe, należy dokładnie rozejrzeć się dookoła i dokonać oceny sytuacji. Jeżeli miejsca jest wystarczająco dużo, rozpoczynamy manewr bardzo spokojnie, z minimalną możliwą prędkością. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na ewentualną reakcję i odpowiedni ruch kierownicą. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, aby zaparkować pojazd w ciasnym miejscu parkingowym, dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja z próby takiego manewru i dalsze poszukiwania wolnej przestrzeni, z dala od innych samochodów.

Elektronika w służbie kierowcy – jakie elementy wyposażenia są przydatne podczas parkowania?

Bardzo praktycznym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem, które ułatwi parkowanie pojazdu, są obecne w wielu nowoczesnych samochodach czujniki parkowania. Niewielkie moduły zamontowane w zderzaku informują kierowcę o tym, że zbliża się do przeszkody. Zwykle informacja o odległości przekazywana jest w formie dźwiękowej – im bliższa odległość od ściany czy innego pojazdu, tym głośniejszy jest sygnał dochodzący z czujników.

Bardziej zaawansowanym sposobem na ułatwienie parkowania są kamery cofania, które prezentują obraz na ekranie radioodtwarzacza lub w miejscu lusterka wstecznego. Dzięki kamerze możemy o wiele łatwiej wyczuć odległość od innego pojazdu czy chociażby ściany garażu. Co więcej, w najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodach standardowe rozwiązania zostały już zastąpione 360-stopniowymi kamerami, rejestrującymi obraz dookoła auta. W ten sposób widzimy nie tylko to, co dzieje się tuż za tylnym zderzakiem. Możemy na bieżąco podglądać także obraz z przodu czy z boku pojazdu, co jest ogromnym ułatwieniem podczas parkowania, szczególnie w ciasnych, ruchliwych przestrzeniach miejskich.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024