Nadchodzi premiera niezwykłej książki o Jerzym Brzęczku
Za dwa tygodnie premiera „W grze” – niezwykłej książki o Jerzym Brzęczku!
Jego pojawienie się w roli selekcjonera polskiej reprezentacji w 2018 roku wywołało niespotykaną dotąd w naszych mediach burzę. Skala hejtu, agresji i środowiskowej krytyki, z jaką musiał się zmierzyć Jerzy Brzęczek, zaskakuje, ale i przeraża. Prowokuje do pytania: kim jest jedna z najważniejszych w tej chwili postaci polskiej piłki? Nie tylko jako trener, ale także jako człowiek. Już 30 września premierę będzie miała książka „W Grze” – na przeszło 300 stronach Małgorzata Domagalik maluje prawdziwy portret Jerzego Brzęczka.
„W grze” to mocna, zaskakująca i zmuszająca do refleksji historia jednego z najbardziej „nierozpoznanych” ludzi polskiej piłki. Opowiedziana na wielu poziomach: piłkarskim i prywatnym. Z eliminacjami naszej reprezentacji na EURO 2020 i grozą pandemii koronawirusa w tle. Jest w niej pełnokrwisty bohater, są dramatyczne okoliczności i gwałtowne zwroty akcji. Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik, w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej, widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego.
W książce mówią o selekcjonerze m.in. po raz pierwszy jego żona i synowie, a także trenerzy, dziennikarze, przyjaciele i koledzy z boiska: Kuba Błaszczykowski, Zbigniew Boniek, Hubert Kostka, Andrzej Strejlau, Grzegorz Mielcarski i Krzysztof Materna.
Hubert Kostka, legenda Górnika Zabrze i były reprezentant Polski: Moim zdaniem został selekcjonerem za późno. Już wcześniej mówiłem, że dla mnie jednym z kandydatów na selekcjonera jest Jurek Brzęczek, mimo że nie miał jeszcze doświadczenia i zaczynał dopiero trenować. Śmiali się. A jak został wybrany, to pomyślałem, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Musi być odporny i wytrzymać ataki.
Grzegorz Mielcarski, kolega Brzęczka z kadry olimpijskiej, która w 1992 roku sięgnęła po srebro IO w Barcelonie: Był zawsze bardzo przewidywalny, poukładany, niezaskakujący. Nie jest człowiekiem Pudelka, nie można go powiązać ze sprawami korupcyjnymi. Jak coś sobie zaplanuje czy wymarzy, trudno go od tego oderwać.
Krzysztof Materna: Był dobrym piłkarzem, ale to, co zawsze u Jurka podziwiałem, wyszło teraz,
w momencie kiedy został selekcjonerem: jego skromność i kultura osobista. To jest fascynujące, że wśród tych wystrzyżonych milionerów piłkarzy on jest jak z innej planety.
Stefan Szczepłek, dziennikarz „Rzeczpospolitej”: W gruncie rzeczy to mało ciekawy facet. Bo jest normalny. Jest zaprzeczeniem intrygi. A o kim pisze się dziś książki? Czy dobrzy fachowcy, dobrzy ludzie, którzy dają sobie radę w tym zabagnionym środowisku pełnym wilków i nieżyczliwości, są materiałem na książkę? I czy w ogóle jest zapotrzebowanie na opowieści o nich?
Wszystkie fragmenty wykorzystane w materiale pochodzą z książki „W grze”, którą od 30 września będzie można kupić w księgarniach i salonach prasowych w całej Polsce. Jej autorką jest Małgorzata Domagalik, znana m.in. z napisania wstrząsającej biografii Jakuba Błaszczykowskiego pod tytułem „Kuba”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).