Muzeum Śląska i pub na Stadionie Wrocław
Stadion Wrocław w przyszłym tygodniu ogłosi przetarg na budowę i uruchomienie muzeum Śląska Wrocław oraz pubu z częścią restauracyjną. Zarówno muzeum, jak i pub znajdować się będą na poziomie esplanady, w pomieszczeniach między trybunami B i C, a najłatwiej dotrzeć będzie do nich wchodząc na Stadion Wrocław od strony ul. Królewieckiej.
– To niemal ostatnie wolne przestrzenie na Stadionie Wrocław. W nich chcemy stworzyć miejsce, odwołujące się do wrocławskiej tożsamości, której Śląsk Wrocław jest częścią. Pokażemy tu historię klubu, zawodników, działaczy, ale chcemy też, by było to kolejne miejsce spotkań i powód, by odwiedzić ten stadion – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Zespół złożony z przedstawicieli Stadionu Wrocław, klubu i pasjonatów historii Śląska Wrocław opracował wstępną listę eksponatów i ich obecnych właścicieli. Była to drobiazgowa praca, bo zbiory pamiątek są mocno rozproszone. Wskazano także możliwe do zdobycia materiały audio-wizualne, w tym zapisy meczów z dawnych lat. Na ich podstawie stworzona została już koncepcja zwiedzania i najważniejsze punkty na jego trasie.
– Prace nad koncepcją muzeum i tym, co w środku się znajdzie, trwały przez kilka miesięcy. Korzystaliśmy z pomocy autorów najnowocześniejszych muzeów i wystaw w Polsce. Liczymy, że to miejsce będzie kolejną atrakcją nie tylko samego Stadionu, ale całego Wrocławia – mówi Marcin Przychodny, prezes Stadionu Wrocław.
Zwiedzający poznają historię klubu od jego początków na gruzach miasta, poprzez pierwszy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, sukcesy z lat ’70 i ’80, kryzys, który zaprowadził drużynę aż do III ligi aż po drugie w kolekcji mistrzostwo z roku 2012. W muzeum znajdzie się miejsce, by przedstawić najważniejszych zawodników i trenerów oraz obiekty, na których WKS rozgrywał swoje mecze. Osobna część poświęcona ma być występom klubu na arenie międzynarodowej. – Jestem przekonany, że muzeum Śląska Wrocław będzie napawać dumą każdego kibica i jeszcze bardziej wzmocni identyfikację wrocławian z naszym klubem – podkreśla Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław.
Całość, zgodnie z obowiązującymi trendami dla tego typu obiektów, zawierać będzie stanowiska multimedialne i interaktywne. Znajdzie się tam również miejsce na udokumentowanie sukcesów innych sekcji wojskowego klubu. Poświęcona im część wystawy powstanie wewnątrz muzeum oraz na promenadzie pod trybuną C.
W pubie, który w zamyśle ma działać przez cały tydzień, będzie można oglądać transmisje sportowe. Przewidziano także ogródek piwny na zewnątrz.
Prace, w zależności od przebiegu przetargu i tempa pozyskiwania eksponatów, potrwają około 18 miesięcy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).