Mija 14 lat od katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r.
Katastrofa smoleńska, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, stanowi jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski, które wstrząsnęło całym narodem. 14 lat temu, tego tragicznego dnia, polski samolot rządowy Tu-154 rozbił się podczas podejścia do lądowania w Smoleńsku. W wyniku katastrofy zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska. Tego dnia Polska pogrążyła się w żałobie narodowej, a atmosfera smutku i niepewności ogarnęła cały kraj.
Wydarzenie to miało szczególnie tragiczny kontekst, gdyż 10 kwietnia obchodzono 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w której radziecka policja polityczna NKWD dokonała masowych egzekucji na polskich jeńcach wojennych i więźniach. Polska delegacja, w której skład wchodził prezydent Lech Kaczyński oraz liczne ważne osobistości państwowe, leciała do Smoleńska, aby uczcić pamięć poległych.
Po katastrofie Smoleńskiej, Polska pogrążyła się w żałobie narodowej, która trwała przez kilka dni. Państwowe uroczystości żałobne odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie, a para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęła w krypcie Katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy odbywały się zgodnie z ceremoniałem państwowym, a naród z żalem i szacunkiem pożegnał swoich obrońców.
Katastrofa smoleńska pozostawiła bolesną ranę w polskim społeczeństwie, a pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nadal pozostaje żywa. Środowiska polityczne, społeczne i kulturalne regularnie uczczają pamięć ofiar, a rocznice katastrofy są czasem refleksji i zadumy nad tym, co wydarzyło się tego tragicznego dnia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).