Metinvest uruchamia produkcję i dostawy trałów przeciwminowych dla ukraińskich sił zbrojnych
Grupa Metinvest, w ramach inicjatywy Steel Front Rinata Achmetowa, uruchomiła masową produkcję trałów przeciwminowych o konstrukcji podobnej do KMT-7, mocowanych do czołgów w celu neutralizacji i detonacji min przeciwpancernych oraz przeciwpiechotnych. Po przejściu wszystkich niezbędnych testów w Ministerstwie Obrony Ukrainy, trały zostały przekazane do użytku jednostkom sił zbrojnych kraju. Metinvest rozpoczął już dostawy sprzętu dla ukraińskiej armii, a planowana wielkość produkcji wynosi do pięciu trałów miesięcznie.
Trały przeciwminowe to produkt wytwarzany z lokalnej stali w zakładach Grupy Metinvest na Ukrainie. W odpowiedzi na prośbę ukraińskiego wojska, inżynierowie Metinvest ulepszyli trały KMT-7, tworząc ich autorską alternatywę: sparowane rolki montowane na czołgach w celu neutralizacji lub detonacji min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych. Koszt produkcji jednego trału to ponad 290 tys. zł (około 2,5 mln UAH), wliczając w to dodatkowe wyposażenie i instalację urządzenia.
– Pola minowe stały się jedną z największych przeszkód dla ukraińskiej kontrofensywy. Chcemy nie tylko pomóc chronić sprzęt, ale przede wszystkim przyczynić się do ratowania życia ukraińskich żołnierzy – komentuje Rinat Akhmetov, główny udziałowiec Grupy Metinvest– Nasze trały przeciwminowe przeszły wszystkie wymagane testy i są już używane w głównych punktach zapalnych frontu, detonując miny zamiast czołgów i pojazdów opancerzonych. A to dopiero pierwszy krok Metinvest w ramach dużego projektu pomocy w rozminowywaniu Ukrainy – dodaje.
Metinvest, wraz z partnerami, rozpoczął prace nad projektem trałów przeciwminowych i produkcją próbek latem br. Zgodnie ze standardami ukraińskich sił zbrojnych, pojedynczy trał jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać od czterech do pięciu eksplozji min przeciwczołgowych. Jeden zestaw „rolek” ma masę do 6,5 tony i wymiary 3,77 x 3,44 metra. Można je przymocować do czołgów najczęściej używanych przez siły zbrojne Ukrainy.
Produkcja będzie systematycznie dostarczana do jednostek sił lądowych w głównych punktach zapalnych na froncie. Aby umożliwić brygadom bojowym szybką naprawę i przywrócenie trałów do działania, Metinvest uruchomił również produkcję komponentów, m.in. zestawów naprawczych do kół.
Oceniając jakość trałów przeciwminowych po testach terenowych Andrij Belyaev, dowódca 23. Samodzielnej Brygady Ochrony Porządku Publicznego Gwardii Narodowej Ukrainy w Chortycy, powiedział: „Trały przeciwminowe są ważnym elementem operacji kontrofensywnych. Nie tylko chronią załogi ukraińskich czołgów, ale także oczyszczają drogi dla piechoty. Dostępność takiego sprzętu, który może być produkowany przez ukraińskie przedsiębiorstwa, jest niezwykle ważna dla kraju podczas wojny. Daje to siłom bezpieczeństwa i obrony Ukrainy niezawodną tylną straż: w tym przypadku ukraińskich metalurgów, górników i inżynierów z Metinvest, których praca pomogła zapewnić armii skuteczne środki przeciwminowe”.
Od pierwszych dni inwazji na pełną skalę, Metinvest przestawił produkcję na tory wojenne, systematycznie pomagając obrońcom i uzbrajając ukraińską armię. W ciągu ponad półtora roku agresji wojskowej Grupa przeznaczyła już ponad 232 mln zł (2 mld UAH) na wsparcie w ramach inicjatywy Steel Front Rinata Achmetowa. Kwota ta została zagospodarowana na produkcję w zakładach własnych Metinvest oraz zakup niezbędnego sprzętu, w tym m.in. 150 000 kamizelek kuloodpornych, stworzenie ponad 280 mobilnych schronów, 250 precyzyjnych modeli sprzętu wojskowego i ponad 30 tzw. “łapaczy lancetów”. Ukraińskie jednostki sił obronnych otrzymały również bezpłatnie tysiące dronów, kamer termowizyjnych, samochodów, egzemplarzy sprzętu komunikacyjnego i innego sprzętu wojskowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).