Silesion.PL

serwis informacyjny

Masaż Kobido UP może wspomóc leczenie bruksizmu

Witold Pyrkosz specjalista terapii manualnych twarzy

Witold Pyrkosz specjalista terapii manualnych twarzy

Według niektórych badań bruksizm dotyka już ponad połowę populacji. Stres to główna jego przyczyna. Nieleczony może powodować silne bóle głowy, problemy z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu ma konsekwencje dla całego organizmu. W leczeniu bruksizmu należy skoncentrować się na holistycznym podejściu.

Bruksizm to fachowa nazwa na mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Chorujemy nieświadomie, bo nasz organizm rozładowuje napięcie w trakcie snu. Cierpią już nie tylko osoby ambitne, zabiegane czy ludzie sukcesu. Z powodu nadmiernego obciążenia obowiązkami coraz częściej dotyka on każdego. Chorują nawet dzieci i młodzież, zestresowani szkołą czy konfliktami z rówieśnikami. Według niektórych badań bruksizm dotyka już ponad połowę populacji.

Przede wszystkim stres – to główna przyczyna bruksizmu. Zaciskając zęby czy zgrzytając nimi odreagowujemy codzienne napięcie, którego dziś mamy zdecydowanie za dużo. To schorzenie psychogenne, o podłożu stresowym. Często nawet nie są z nim kojarzone żadne inne objawy somatyczne. Nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań, w tym przewlekłego bólu głowy i zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Z czasem napięcie mięśniowe twarzy może także przenieść się na inne partie ciała i dotknąć bólem kolejne obszary.

Niekontrolowane zgrzytanie zębami, podczas którego dochodzi do znacznie silniejszego zaciskania szczęki niż w trakcie jedzenia może mieć poważne konsekwencje. Ponieważ organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość, dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Nieleczony bruksizm jest przyczyną silnych bólów głowy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Przyczyny bruksizmu

Do niedawna uważano, że przypadłość bierze się ze stresującego stylu życia, a osoby na nią cierpiące w ten właśnie sposób odreagowują napięcie emocjonalne. Dziś już wiadomo, że nie jest to jedyna przyczyna bruksizmu. Wśród pozostałych wymienia się wady zgryzu, anatomiczne wady w obrębie szczęki, niewłaściwie prowadzone leczenie stomatologiczne, a także:

  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • niedobory witamin,
  • niedobory magnezu,
  • zaburzenia natury psychicznej (stany lękowe, depresja),
  • obecność pasożytów w organizmie.

Objawy bruksizmu

Bruksizm może objawiać się pojawianiem zmarszczek na policzkach. Osoby cierpiące na  tą przypadłość często zauważają, że ich szczęki są bardziej kwadratowe niż przed zaistnieniem choroby. O tym jakże dokuczliwym schorzeniu może być bruksizm świadczyć mogą pojawiające się bóle zębów i ich nadwrażliwość. Typowe są również zmiany w obrębie szczęki i żuchwy, które, zaniedbane, prowadzą do pojawienia się stanów zapalnych dziąseł i okolic zębów. Wśród innych symptomów wymienia się uporczywe bóle głowy i szczęki, ból twarzy i szyi. Przez struktury kostne czaszki nieprawidłowe siły przenoszą się na strukturę zwaną sierpem mózgu. Jest ona odpowiedzialna za produkcję i metabolizm płynu mózgowo-rdzeniowego, a co za tym idzie na odżywianie mózgu i rdzenia kręgowego. Wiele objawów jak migreny, bóle głowy, zniechęcenie, zmęczenie, bóle kręgosłupa szyjnego mogą być konsekwencją wadliwego zgryzu. Charakterystyczne jest także ścieranie, pękanie i rozchwianie zębów. U niektórych osób pojawia się szum w uszach oraz zmęczenie.

Sposoby leczenia bruksizmu

Leczenie bruksizmu może przybierać różne formy. Zalecane jest leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, niekiedy psychiatryczne lub psychologiczne. Najważniejsze to znaleźć przyczynę problemu, a dopiero później wdrożyć właściwą terapię. I tak na przykład w przypadku zaburzeń na tle natury psychicznej, istotnym elementem leczenia jest psychoterapia połączona z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Czasami niezbędna okazuje się farmakoterapia. Leczenie stomatologiczne polega na zastosowaniu specjalnej szyny. Jest to tak zwana szyna relaksacyjna. Zakładana przed snem, zapobiega zgrzytaniu zębami w nocy. Wśród innych metod leczenia wymienia się botoks. Toksyna botulinowa, którą wstrzykuje się w żwacze, osłabia je i tym samym przynosi pacjentowi ulgę.

W leczeniu bruksizmu należy skoncentrować się na holistycznym podejściu, czyli nie tylko opanowaniem odruchu niszczącego zęby, ale przede wszystkim powinno szukać się przyczyny zgrzytania. Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od tego jak żyjemy. Informacje uzyskane z wywiadu dotyczące stylu życia, pracy, stanu psychicznego oraz przebytych chorób i urazów pozwalają na łatwiejsze postawienie prawidłowej diagnozy. Przyczyn pojawienia się bruksizmu może być bardzo wiele. Jeśli zauważalne są niepokojące syndromy należy skierować osobę również do innych specjalistów. W przypadku holistycznej terapii niezbędne jest współdziałanie lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności. – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Zmniejszenie bruksizmu dzięki masażowi Kobido Up

Idealnym wsparciem w leczeniu bruksizmu jest masaż Kobido UP. Łączy on tradycyjne japońskie koncepcje medyczne z różnymi technikami manipulacji rękami. Przez to, że działa kompleksowo na wiele poziomów tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych, skutecznie zmniejsza uczucie stresu i nieprzyjemnego napięcia. Pozwala osiągnąć spektakularne efekty zdrowotne i wizualne. Masaż Kobido Up odpręża i relaksuje. Niweluje napięcie mięśniowe, a przede wszystkim zmniejsza sztywność mięśni twarzy. Łagodzi również bóle głowy – częsty skutek bruksizmu. Bardzo ważnejest także, że zabieg nie tylko pozwala zmniejszyć dokuczliwą dolegliwość, ale także koryguje zmiany powstałe na skutek jej występowania. Z kolei dodatek masażu transbukalnego, rozpręża mięśnie od środka, niwelując nawet bardzo widoczne deformacje chorobowe.

Uświadamianie podczas wizyty o związkach pomiędzy trybem życia, nawykami, zdrowiem jamy ustnej i zębów, a resztą układów i narządów w organizmie pozwala zaplanować odpowiednią opiekę i zastosować efektywne leczenie. Często lekarze polecają także zakładanie na noc specjalnej nakładki wykonanej z termoplastycznego materiału, która uniemożliwia ścieranie. Na rozwój nawykowego zgrzytania zębami wpływają także niedobory w gospodarce mineralnej. Najczęściej bruksizm ma związek z niedoborami magnezu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024