Małopolskie skarby: Zator
To spokojne miasteczko może się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii. Tu, w niewielkiej odległości od Oświęcimia, można ujrzeć kilka ciekawych zabytków, dzięki którym lepiej można poznać dzieje tej miejscowości. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie pobytu w Zatorze?
Zator to ciekawa osada, która może się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Położona na skraju Małopolski i Śląska, już pod koniec XIII wieku zdobyła prawa miejskie. Szybki rozwój miasta sprawił, że już w XV wieku Zator stał się stolicą samodzielnego księstwa – księstwa zatorskiego. Co ciekawe, kluczem do sukcesu w lokalnej gospodarce okazało się nie tyle położenie w pobliżu ważnych szlaków kupieckich, ale dostęp do stawów rybnych. To dzięki nim Zator i okolice już w średniowieczu stały się znane z hodowli karpia, który trafiał stąd na królewskie stoły. Wiadomo, że już w wiekach średnich powstał tutaj zamek, który w późniejszym okresie został przebudowany. Dziś jest neogotyckim pałacem, wokół którego zachował się spory park. Cennym zabytkiem tego miasta jest też gotycki kościół parafialny.
Współczesny Zator jest ciekawym miejscem dla tych, którzy planują wycieczki z dziećmi. Wynika to z faktu, iż w mieście tym powstają wspaniałe atrakcje dla najmłodszych: parki rozrywki, na terenie których można spędzić cały dzień na dobrej zabawie, a jednocześnie – w ciekawy sposób zachęcać małych turystów do poszerzania swej wiedzy o świecie.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).