Maksym Nelipa fot Facebook / Maxim Nelipa
12 maja 2025 roku Ukraina straciła jedną ze swoich barwniejszych i jednocześnie najbardziej oddanych postaci. Maksym Nelipa — aktor, prezenter telewizyjny, showman i żołnierz — zginął podczas wykonywania misji bojowej w trakcie trwającej wojny z Rosją. Miał 48 lat.
Urodzony w 1976 roku w Kijowie Maksym Nelipa przez lata budował swoją karierę na scenie oraz w mediach. Zyskał popularność jako uczestnik i gwiazda programu KVN, a następnie jako prowadzący znane w całym kraju programy telewizyjne. Miliony widzów znały go z takich formatów jak „Kto tam?” (emitowany na kanale 1+1), „Stracić milion” (ICTV) czy „Wstawaj” (Novy Kanal). Jego obecność w tych produkcjach kojarzona była z ciepłem, humorem i naturalną charyzmą.
W 2007 roku wystąpił w ukraińskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”, gdzie tańczył u boku Aleny Szoptenko, a w 2017 roku dołączył do składu popularnego satyrycznego projektu Diesel Show, zyskując jeszcze większe grono sympatyków.
Życie Nelipy diametralnie zmieniło się po 24 lutego 2022 roku — dniu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Artysta bez wahania porzucił scenę i dołączył do Sił Zbrojnych Ukrainy. Początkowo służył w oddziałach obrony terytorialnej, by następnie, z biegiem czasu i doświadczenia, przejść do jednostki zajmującej się obsługą dronów — Sił Bezzałogowych SZU.
W styczniu 2025 roku został ranny na froncie i przeszedł skomplikowane leczenie oraz rehabilitację w Dnieprze. Mimo tego powrócił na linię frontu i niedługo przed śmiercią został mianowany starszym porucznikiem oraz dowódcą kompanii.
Jak poinformowała żona Maksima, Tamara Nelipa, obecnie trwa dochodzenie mające na celu ustalenie szczegółowych okoliczności jego śmierci. Choć nie ujawniła żadnych konkretnych informacji, w poruszającym wpisie pożegnała męża z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem:
– Maksika już z nami nie ma. Zginął w walce. Piszę to i wciąż nie mogę w to uwierzyć. To nie powinno się było wydarzyć. Wciąż mamy bardzo mało informacji. Ze względu na niezwykle trudną sytuację w kraju musimy czekać — okoliczności są wciąż badane – napisała.
Śmierć Nelipy wywołała falę żalu wśród jego współpracowników, przyjaciół oraz fanów. – Twój uśmiech zawsze będzie w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju, przyjacielu – napisała prezenterka Elena Filonowa.
W podobnym tonie wypowiadali się także inni znani Ukraińcy: producentka Natalia Khazan, zastępca dyrektora generalnego klubu Dynamo Kijów Maksym Radutsky czy żołnierz-bloger Anatolij Stefan.
„O mój Boże… Błogosławiona i wieczna pamięć dla aktora. Pula genów Ukrainy…” dodała producentka filmowa Natalia Khazan.
„Maxa już nie ma…” – skomentował na Facebooku zastępca dyrektora generalnego kijowskiego „Dynama” Maksym Radutsky.
W hołdzie bratu, Andrij Nelipa udostępnił wzruszające nagranie z 2022 roku, na którym Maksym wykonuje utwór „Między gwizdaniem gwizdka a dźwiękiem oddechu” – piosenkę symboliczną w kontekście jego życia i śmierci.
Śmierć Maksima Nelipy to nie tylko osobista tragedia jego rodziny i bliskich. To także symbol ofiary, jaką Ukraińcy ponoszą w walce o wolność i niepodległość swojego kraju. Był kimś więcej niż celebrytą — jego decyzja o przejściu z życia publicznego do życia frontowego pokazała głębokie poczucie odpowiedzialności, patriotyzmu i odwagi.
W czasach, gdy wiele gwiazd ucieka przed trudną rzeczywistością, on stanął do walki. Zginął nie na scenie, lecz jako żołnierz w boju — ramię w ramię ze swoimi towarzyszami, w imię wartości, które wybrał świadomie.
Maksym Nelipa pozostanie w pamięci Ukraińców nie tylko jako człowiek estrady, ale także jako przykład prawdziwego bohatera naszych czasów. Jego życie było opowieścią o odwadze, transformacji i wierności swoim przekonaniom — od świateł kamer po linię frontu. Zginął, broniąc przyszłości swojego kraju. Niech spoczywa w pokoju.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Od 19 maja 2025 roku mieszkańcy Katowic-Bogucic oraz osoby poruszające się w rejonie skrzyżowania ulic…
Środa, 14 maja 2025 roku, na długo pozostanie w pamięci fanów PSV Eindhoven. To właśnie…
Po dwóch latach od kontrowersyjnego rebrandingu, Warner Bros. Discovery postanowiło przywrócić swoją platformę streamingową do…
W czwartek rano 15 maja 2025 roku o poranku zakończyły się intensywne poszukiwania 11-letniej Patrycji,…
Aktualizacja 15.05.2025 - 11-letnia Patrycja została odnaleziona. CHILD ALERT - poszukiwania odwołane W środę 14…
Do niepokojącej sytuacji doszło we wtorkowy wieczór, 13 maja 2025 roku, podczas wiecu wyborczego w…